SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Príprava na druhú vlnu pandémie bola jednoduchšia ako na tú prvú, hovorí minister školstva

Deti, ktorým rodičia nedajú rúško, budú musieť odísť zo školy, upozorňuje Branislav Gröhling. Povinné rúška sú od druhého stupňa základných škôl.

Minister školstva Branislav Gröhling.Minister školstva Branislav Gröhling. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Príprava na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu v školstve bola jednoduchšia ako na tú prvú.

Pred začiatkom školského roka 2020/2021 to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Podotkol, že školstvo má za sebou 77 dní prvej vlny pandémie.

"Tá nám trochu pomohla, lebo sme pripravili podklady, manuály a legislatívu. Za tých 77 dní sme to zažili aj v praxi. Príprava na druhú vlnu bola o to jednoduchšia, lebo sme vedeli tieto manuály už len upravovať a doťahovať do väčšej dokonalosti," uviedol minister školstva s tým, že sa vedia na to omnoho lepšie pripraviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako aj školy vedia, čo ich čaká.

"Rozdiel medzi prvou a možno druhou fázou, ktorá príde, nebude veľmi výrazný, ale bude viac uprataný. V tej prvej fáze sme chrlili rôzne opatrenia, v tejto druhej fáze sme vytvorili semafor, ktorý je vizuálne viac pochopiteľnejší," podotkol Gröhling.

V rámci zelenej fázy sú základné opatrenia, pretože situácia v škole je bezpečná.

"Pre nás sú najdôležitejšie prvé dva týždne nového školského roka," povedal minister.

Pripomenul, že do školských zariadení sa vráti zhruba 800 000 ľudí a dôležité je zabezpečiť najmä ich bezpečnosť.

Žiaci na druhom stupni základných škôl a stredoškoláci musia nosiť rúška aj v triedach, žiakom na prvom stupni ich rezortu školstva odporúča nosiť.

Gröhling poznamenal, že mnohé deti z prvého stupňa už počas letných škôl rúška v triedach nosili, za čo vďačí najmä ich učiteľom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Deti si na ne napríklad niečo nakreslili, napísali si mená, niektoré si ich vyrábali a následne nosili," poznamenal minister.

Bez rúšok preč zo školy

Na nenosenie rúšok nie je žiadny reálny vedecký dôvod, odpovedal minister školstva Branislav Gröhling v rozhovore pre denník SME na otázku, čo má učiteľ robiť, ak na neho rodič nakričí, že jeho dieťa nebude nosiť rúško.

"Nech s ním ide preč, ak nechce dodržiavať nastavené pravidlá, aby sme chránili bezpečnosť a zdravie. A rodič nech si potom vysporiada ostatné veci, keď bude dieťa vynechávať školu, lebo na nenosenie rúšok nie je žiadny reálny vedecký dôvod," vysvetlil minister školstva.

V prípade, že dieťa respektíve jeho rodičia nebudú mať peniaze na rúška, školy dostali peniaze v objeme štyroch miliónov eur práve na rúška či dezinfekčné prostriedky.

Skryť Vypnúť reklamu

Semafor

Oranžová fáza sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.

"Túto zónu sme už zažili. Tu by sme delili deti v materských či základných školách a následne by sme prešli na dištančné alebo online vzdelávanie," povedal minister.

Za najzásadnejšiu zmenu označil šéf rezortu školstva fakt, že sa školy nebudú zatvárať celoplošne, ale lokálne.

"Keď bude nejaký problém v Bratislave, tak nebudeme predsa zatvárať školy v Košiciach," povedal minister.

Ak prípadov bude veľa, na základe odporúčania regionálnych úradov verejného zdravotníctva príde k obmedzovaniu vyučovaniu v jednotlivých mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ale to je už extrém a myslím si, že sa k nemu nedostaneme," uviedol Gröhling.

Rezort školstva zatiaľ nemá informácie o tom, že by sa niektorá škola nemala otvoriť 2. septembra.

"Máme informácie, že regionálne úrady verejného zdravotníctva komunikujú so školami a nastavujú si ešte interné pravidlá komunikácie. Ja sa tiež chcem osobne stretnúť so všetkými riaditeľmi regionálnych úradov, aby sme sa poznali a vedeli situáciu zhodnotiť. Tento modul, ktorý sme vytvorili, je omnoho efektívnejší, lebo každý región je špecifický," uzavrel minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Kardinál Pell sa vráti do Ríma, oznámila jeho hovorkyňa

Pell, ktorý od svojho prepustenia z väzenia, kde strávil rok, žil v kňazskom seminári v Sydney, pápežovi Františkovi v súvislosti s tým, že kardinála Becciu primäl k odstúpeniu, poďakoval a zagratuloval mu.

Kardinál George Pell.
Slovensko

Pribudlo 231 infikovaných, počet úmrtí pacientov stúpol na 45

Laboratóriá urobili v pondelok 2 561 testov.

Ilustračná fotografia.
Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.