SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Príprava na druhú vlnu pandémie bola jednoduchšia ako na tú prvú, hovorí minister školstva

Deti, ktorým rodičia nedajú rúško, budú musieť odísť zo školy, upozorňuje Branislav Gröhling. Povinné rúška sú od druhého stupňa základných škôl.

Minister školstva Branislav Gröhling.Minister školstva Branislav Gröhling. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Príprava na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu v školstve bola jednoduchšia ako na tú prvú.

Pred začiatkom školského roka 2020/2021 to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Podotkol, že školstvo má za sebou 77 dní prvej vlny pandémie.

"Tá nám trochu pomohla, lebo sme pripravili podklady, manuály a legislatívu. Za tých 77 dní sme to zažili aj v praxi. Príprava na druhú vlnu bola o to jednoduchšia, lebo sme vedeli tieto manuály už len upravovať a doťahovať do väčšej dokonalosti," uviedol minister školstva s tým, že sa vedia na to omnoho lepšie pripraviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako aj školy vedia, čo ich čaká.

"Rozdiel medzi prvou a možno druhou fázou, ktorá príde, nebude veľmi výrazný, ale bude viac uprataný. V tej prvej fáze sme chrlili rôzne opatrenia, v tejto druhej fáze sme vytvorili semafor, ktorý je vizuálne viac pochopiteľnejší," podotkol Gröhling.

V rámci zelenej fázy sú základné opatrenia, pretože situácia v škole je bezpečná.

"Pre nás sú najdôležitejšie prvé dva týždne nového školského roka," povedal minister.

Pripomenul, že do školských zariadení sa vráti zhruba 800 000 ľudí a dôležité je zabezpečiť najmä ich bezpečnosť.

Žiaci na druhom stupni základných škôl a stredoškoláci musia nosiť rúška aj v triedach, žiakom na prvom stupni ich rezortu školstva odporúča nosiť.

Gröhling poznamenal, že mnohé deti z prvého stupňa už počas letných škôl rúška v triedach nosili, za čo vďačí najmä ich učiteľom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Deti si na ne napríklad niečo nakreslili, napísali si mená, niektoré si ich vyrábali a následne nosili," poznamenal minister.

Bez rúšok preč zo školy

Na nenosenie rúšok nie je žiadny reálny vedecký dôvod, odpovedal minister školstva Branislav Gröhling v rozhovore pre denník SME na otázku, čo má učiteľ robiť, ak na neho rodič nakričí, že jeho dieťa nebude nosiť rúško.

"Nech s ním ide preč, ak nechce dodržiavať nastavené pravidlá, aby sme chránili bezpečnosť a zdravie. A rodič nech si potom vysporiada ostatné veci, keď bude dieťa vynechávať školu, lebo na nenosenie rúšok nie je žiadny reálny vedecký dôvod," vysvetlil minister školstva.

V prípade, že dieťa respektíve jeho rodičia nebudú mať peniaze na rúška, školy dostali peniaze v objeme štyroch miliónov eur práve na rúška či dezinfekčné prostriedky.

Skryť Vypnúť reklamu

Semafor

Oranžová fáza sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.

"Túto zónu sme už zažili. Tu by sme delili deti v materských či základných školách a následne by sme prešli na dištančné alebo online vzdelávanie," povedal minister.

Za najzásadnejšiu zmenu označil šéf rezortu školstva fakt, že sa školy nebudú zatvárať celoplošne, ale lokálne.

"Keď bude nejaký problém v Bratislave, tak nebudeme predsa zatvárať školy v Košiciach," povedal minister.

Ak prípadov bude veľa, na základe odporúčania regionálnych úradov verejného zdravotníctva príde k obmedzovaniu vyučovaniu v jednotlivých mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ale to je už extrém a myslím si, že sa k nemu nedostaneme," uviedol Gröhling.

Rezort školstva zatiaľ nemá informácie o tom, že by sa niektorá škola nemala otvoriť 2. septembra.

"Máme informácie, že regionálne úrady verejného zdravotníctva komunikujú so školami a nastavujú si ešte interné pravidlá komunikácie. Ja sa tiež chcem osobne stretnúť so všetkými riaditeľmi regionálnych úradov, aby sme sa poznali a vedeli situáciu zhodnotiť. Tento modul, ktorý sme vytvorili, je omnoho efektívnejší, lebo každý región je špecifický," uzavrel minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

36m
USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

13 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

15 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

17 h