SME
Pondelok, 28. september, 2020 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pre návrat z Maďarska na Slovensko bude od 1. septembra možné využiť šesť hraničných priechodov

Polícia uvádza, čo musia občania splniť, ak Maďarskom len prechádzajú, napríklad pri návrate z dovolenky v Chorvátsku.

Informačné tabule na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Čunovo - Rajka.Informačné tabule na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Čunovo - Rajka. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Cestujúci z Maďarska sa na Slovensko od 1. septembra dostanú cez šesť hraničných priechodov a tí z Ukrajiny sa musia zaregistrovať.

Ako pripomenula vo svojom profile na sociálnej sieti Polícia SR, od utorka 1. septembra platí zákaz vstupu do Maďarska iným ako maďarským občanom.

Maďarsko-slovenskú štátnu hranicu je možné prekročiť cez hraničné priechody Komárno - Komárom, Esztergom - Štúrovo, Parassapuszta - Šahy, Kráľ - Banréve, Tornyosnémeti - Milhosť a diaľničný priechod Rajka - Čunovo.

Polícia uviedla, že občanom Slovenska, ktorí prichádzajú z inej krajiny za účelom tranzitu cez územia Maďarska, napríklad návrat z dovolenky v Chorvátsku, sa umožní prejsť späť na slovenské územie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri vstupe do Maďarska by sa však mali podrobiť zdravotnému vyšetreniu a nemať podozrenie na ochorenie.

Tiež musia preukázať cieľ svojej cesty ako aj cieľovú krajinu a vstup do krajiny susediacej s Maďarskom, ktorá sa nachádza na plánovanej trase jeho cesty, je zabezpečený.

Osoba následne môže v Maďarsku využiť len stanovenú trasu, zastaviť sa na určených miestach a do 24 hodín je povinná opustiť územie krajiny.

Okrem vyznačených miest na státie môže zastaviť iba z nevyhnutných technických alebo zdravotných príčin.

Odlety z Maďarska možné nebudú, keďže od septembra je zakázaný vstup cudzincov do krajiny cudzím občanom.

Avšak prílety sú slovenským občanom umožnené, no tí musia opustiť maďarské územie do 24 hodín.

Pre nákladnú dopravu okrem cieľovej dopravy, teda s cieľovou stanicou Slovensko a Maďarsko, sú vyčlenené tri hraničné priechody.

Skryť Vypnúť reklamu

Kamióny môžu využiť priechod Parassapuszta - Šahy, Tornyosnémeti – Milhosť a diaľničný prechod Rajka - Čunovo.

Môžu tiež využiť aj ďalšie zo šiestich uvedených otvorených hraničných priechodov, ak dodržia dopravné nariadenia obmedzujúce pohyb nákladných vozidiel.

Policajti ďalej objasňujú, že občania susedných štátov a občania Maďarska, ktorí žijú na území susedných štátov, môžu na maďarské územie vstúpiť najviac na dobu 24 hodín do vzdialenosti 30 km od štátnej hranice.

Ľudí, ktorí sa vracajú do Maďarska, sa netýka žiadne obmedzenie, ak ich pobyt v zahraničí neprekročil 24 hodín a zdržiavali sa nanajvýš 30 km od štátnej hranice.

Dodávajú, že podmienkou na povolenie návratu na územie Maďarska je hodnoverné preukázanie pobytu, a to pobytovou kartou - Lakcím karta.

Od začiatku septembra by sa osoby prichádzajúce na územie Slovenska z Ukrajiny mali ešte pred prekročením hraníc zaregistrovať na stránke http://korona.gov.sk/ehranica.

Skryť Vypnúť reklamu

Potvrdenie o tejto registrácii následne ukážu policajtom pri hraničnej kontrole pri vstupe do SR cez vonkajšiu hranicu.

Občania krajín mimo Európskej únie majú byť počas svojho pobytu na Slovensku schopní preukázať sa potvrdením o uvedenej registrácii policajtom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto