SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Policajní komisári: O prípade Chovanca sme nemali dosť informácií

Chcela to polícia ututlať? Vtedajšia komisárka verí, že sa objasní, prečo ju neinformovali o spôsobe zadržania slovenského občana. Súčasný šéf belgickej polície nevie, kto vedel o záberoch zo zásahu proti Chovancovi.

De Bolleová.De Bolleová. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - V belgickom federálnom parlamente v utorok dopoludnia vypovedal aj súčasný šéf federálnej polície Marc De Mesmaeker.

Členovia parlamentných výborov pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť ho vypočúvali v súvislosti s prípadom Slováka Jozefa Chovanca, ktorý zomrel vo februári 2018 po potýčke s letiskovou políciou na letisku v meste Charleroi.

Podľa novín De Morgen generálny komisár federálnej polície na pôde parlamentu označil za "veľmi legitímne", že niektorí ľudia majú pochybnosti o jeho úlohe v tomto prípade.

SkryťVypnúť reklamu

Spresnil, že vo februári 2018, keď došlo k spornému zásahu na letisku a následne aj k smrti slovenského občana, pracoval ako styčný dôstojník medzi federálnou políciou a kabinetom vtedajšieho ministra vnútra Jana Jambona.

Šéf polície nepoprel, že o celej kauze vedel: 26. februára dostal prvé vysvetlenie predmetných udalostí z letiska a 1. marca bol v tlačovej správe federálnej polície zmienený aj tento prípad.

De Mesmaeker upozornil, že nebol prítomný na stretnutí slovenského veľvyslanca Stanislava Valla s predstaviteľmi kabinetu Jana Jambona, ku ktorému došlo 2. marca 2018, tri dni po smrti J. Chovanca v nemocnici v Charleroi.

"Myslím si, že som svoju prácu urobil dobre, dokonca viac než to. Som pevne presvedčený, že som konal správne a transparentne," skonštatoval pred poslancami a podobne ako krátko pred ním aj exminister Jambon zdôraznil, že zo svojej vtedajšej pozície nemal možnosť zasahovať do konania federálnej polície.

SkryťVypnúť reklamu

De Mesmaeker sa stal generálnym komisárom federálnej polície 15. júna 2018. V utorok v parlamente priznal, že po nástupe do novej funkcie nekontroloval, či boli v tejto kauze podniknuté potrebné kroky.

"Každý, kto nastúpi na takúto špičkovú pozíciu, by sa nemal správať ako mních, ale zistiť, či sa urobilo všetko potrebné v každom jednom vyšetrovacom spise," povedal.

Zároveň však zdôraznil, že donedávna nevedel o všetkých podrobnostiach spisu, čomu mnohí neveria.

Pripustil, že pochybnosti zo strany verejnosti majú "svoju legitimitu". Na svoju obranu ale ponúkol záznamy zo svojich pracovných kalendárov a archív e-mailov, kde sa nenašli žiadne indície svedčiace o tom, že by bol informovaný o policajnej brutalite.

SkryťVypnúť reklamu

"Jednou zo zásadných otázok zostáva, kto v polícii vedel o týchto záberoch a kto ich videl. Je to naozaj tak, že ich nikto nepreveril? A čo s nimi mohli urobiť? Na to zatiaľ neviem odpovedať," priznal De Mesmaeker pred poslancami.

Šéf federálnej polície dodal, že by sa chcel osobne a čo najrýchlejšie porozprávať s príbuznými Jozefa Chovanca, lebo si uvedomuje, akú nočnú moru prežívajú už viac ako dva roky.

Keby som zábery videla, konala by som

V belgickom federálnom parlamente v utorok dopoludnia vypovedala aj súčasná šéfka šéfka Europolu Catherine De Bolleová.

Zdôraznila pritom, že ako vtedajšia šéfka belgickej polície nemala o prípade Jozefa Chovanca dostatok informácií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Flámsky denník De Morgen, ktorý na svojej webovej stránke podrobne mapoval aj predošlé vyjadrenia exministra vnútra Jana Jambona a súčasného šéfa federálnej polície Marca De Mesmaekera, uviedol, že De Bolleová ostro odsúdila videozábery, ktoré potvrdzujú "nevysvetliteľné policajné správanie" voči J. Chovancovi.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci De Bolleovú predvolali preto, lebo kým sa stala šéfkou Europolu (2. mája 2018) bola generálnou komisárkou belgickej federálnej polície, čiže predchodkyňou De Mesmaekera.

"V tomto prípade odpovede musia byť jasné. V prvom rade pre vdovu po Chovancovi," uviedla De Bolleová.

"Môžem čestne vyhlásiť, že som v tom čase nebola informovaná o faktoch... Rovnako som nevidela uvedené zábery. Keby som ich videla, okamžite by som konala," uviedla s odkazom na zábery z cely predbežného zadržania, na ktorých policajti kľačia na tele zadržaného Slováka, kým jedna z policajtiek napodobňuje nacistický pozdrav.

Poslancom pripomenula, že existuje jasný pracovný postup, ktorý jej mal poskytnúť všetky podrobné informácie o Chovancovom zadržaní. "Rátam s tým, že interné vyšetrovanie to objasní," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako De Mesmaeker krátko pred ňou, aj De Bolleová pripomenula, že generálny komisár federálnej polície nemá oprávnenie začať prípadné disciplinárne vyšetrovanie. Táto úloha pripadá riaditeľovi správnej polície. Prokuratúra, ak mala potrebné znalosti, mohla informovať riaditeľa správnej polície o priestupkoch, ktoré boli zistené počas vyšetrovania a doplnené do súdneho spisu.

"Ľudské práva, integrita a dodržiavanie zásad právneho štátu sú kľúčové pre moje pracovné metódy. Každý, kto so mnou spolupracoval, to vie," povedala De Bolleová poslancom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu