SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Nosenie rúšok je stále povinné v interiéroch

Polícia počas prvých dvoch septembrových dní uložila polícia 150 blokových pokút v celkovej hodnote 3 140 eur za nenosenie rúšok. Pozrite si, kto má výnimku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Nosenie rúška v exteriéri je dobrovoľné, no stále odporúčané a to najmä v prípadoch, ak nie je možné dodržať minimálne 2 metre odstup od cudzích osôb.

Naďalej platí povinnosť nosiť rúška všade v interiéroch mimo svojho bydliska pre všetky osoby na území Slovenskej republiky, informuje Ministerstvo zdravotníctva na svojej facebookovej stránke.

Namiesto rúška môžete použiť šál alebo aj iné prostriedky, ktoré bránia šíreniu kvapôčiek do okolia.

Polícia pokutuje

Polícia počas prvých dvoch septembrových dní uložila 150 blokových pokút v celkovej hodnote 3 140 eur za nenosenie rúšok.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň v tejto súvislosti postúpili policajti 12 oznámení na Úrad verejného zdravotníctva SR. Policajný zbor o tom informoval vo svojom profile na sociálnej sieti.

Zákaz pohybovať sa na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia nosa a úst platí od 4. júla.

V prípade, že policajná hliadka zistí porušenie opatrenia, môže uložiť osobe za priestupok pokutu do výšky tisíc eur.

V odôvodnených prípadoch môže prípad oznámiť na príslušný okresný úrad, ktorý môže uložiť pokutu počas mimoriadnej situácie do výšky 1 659 eur.

Kto má výnimku

Výnimka v povinnosti nosiť rúško (alebo inú prekrývku nosa a úst) v interiéroch mimo svojho bydliska platí pre tieto skupiny ľudí:

- deti do 3 rokov,

- osoby so závažnými poruchami autistického spektra,

Skryť Vypnúť reklamu

- vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb,

- žiakov prvého stupňa základnej školy v interiéri školy v rámci výchovnovzdelávacieho procesu,

- žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím,

- žiakov pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania,

- poslucháčov pri konaní štátnych jazykových skúšok,

- deti v interiéri materskej školy a jaslí,

- osoby pri výkone športu,

- fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,

- osoby nevesty a ženícha pri svadbe,

- detí pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu,

- účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu,

Skryť Vypnúť reklamu

- osoby vo wellness a umelých kúpalísk,

- účastníkov zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu, pri všetkých aktivitách v rámci lokality, vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode,

- zamestnancov, vykonávajúcich prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba, alebo od iných osôb vzdialení minimálne 2 metre, alebo pre zamestnanca, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Test balistickej rakety.

Uľjanov, ktorý je predstaviteľom Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni, konštatoval, že Rusko a USA "dosahujú významný a rýchly pokrok", čo sa týka rozhovorov o predĺžení spomínanej dôležitej dohody.

Teraz
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

14 h
Ilustračné foto.

V tréningovom centre v Šamoríne sa nakazilo viacero slovenských športovcov. Ako sa koronavírus dostal do uzavretého prostredia?

13 h
Predseda Smeru Robert Fico.

Fico uviedol, že šéf migračného úradu Orlovský dlhé roky zastupoval nadáciu, ktorá prezentuje iné názory na migráciu, aké sú v záujme Slovenska.

15 h