SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Národná rada prijala uznesenie, ktorým vyjadrila znepokojenie nad smrťou Jozefa Chovanca

Minister Korčok si predvolá belgického veľvyslanca. O situácii informoval aj prezidentku Čaputovú.

Atmosféra v pléne počas rokovania 11. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 2. september 2020.Atmosféra v pléne počas rokovania 11. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 2. september 2020. (Zdroj: SITA/Kancelária Národnej rady SR)

BRATISLAVA - Národná rada (NR) SR vyjadrila ľútosť a znepokojenie nad smrťou občana SR Jozefa Chovanca v Belgicku na letisku Charleroi vo februári 2018.

Zároveň odsúdila neprimeraný zákrok belgických orgánov a zaviazala vládu požadovať riadne vyšetrenie udalosti, ako aj vyvodenie zodpovednosti.

Rodine a blízkym zosnulého vyjadrilo plénum úprimnú sústrasť.

Parlament tak urobil prijatím uznesenia k úmrtiu Jozefa Chovanca a zásahu belgických bezpečnostných zložiek na svojom stredajšom mimoriadnom rokovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Do pléna ho predložili šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a podpredsedovia Juraj Šeliga (Za ľudí), Milan Laurenčík (SaS), Gábor Grendel (OĽANO) a Peter Pellegrini (nezaradený).

"NR SR odsudzuje neprimeraný a hrubý postup bezpečnostných zložiek Belgického kráľovstva pri zadržaní a zákroku voči pánovi Chovancovi," píše sa v uznesení.

Zaviazali tiež vládu SR, aby s využitím všetkých diplomatických a právnych prostriedkov intervenovala u vlády Belgického kráľovstva za účelom riadneho vyšetrovania a vyvodenia trestnoprávnej a disciplinárnej zodpovednosti vo vzťahu k zákroku belgických bezpečnostných zložiek.

"Špeciálne s ohľadom na primeranosť ako aj jeho intenzitu a extrémistické prejavy jednej zo zasahujúcich príslušníčok belgickej polície, ktorá sa na zákroku podieľala," priblížilo vedenie parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda má tiež požiadať o informácie z vyšetrovania zákroku a postupu bezpečnostných zložiek a informovať NR SR.

Parlament zároveň vyjadril protest proti neodôvodnenému naťahovaniu vyšetrovania a zatajovaniu dôkazových materiálov.

"Vyzýva na vyvodenie politickej zodpovednosti voči tým, ktorí sa na týchto nezákonných aktoch podieľali," hovorí uznesenie.

Európsky parlament vyzvala NR SR, aby vzhľadom na policajnú brutalitu spojenú s použitím extrémistických a xenofóbnych prejavov vyjadril svoj politický postoj k prípadu, monitoroval jeho vývoj a dohliadol na spravodlivé a urýchlené vyšetrenie.

Belgické kráľovstvo má tiež podať vysvetlenie, ako sú chránené ľudské práva a zachovávaná prezumpcia neviny, ak sa slovenskému občanovi namiesto pomoci dostalo neľudského zachádzania.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako vyzýva k systematickejšiemu zápasu proti prejavom fašizmu v belgickej polícii aj proti národnostným a etnickým predsudkom voči občanom strednej a východnej Európy.

Žiada tiež, aby sa komisár Európskej komisie pre spravodlivosť Didier Reynders zaoberal prípadom "neľudského zaobchádzania s občanom SR, a teda aj EÚ".

Slovák Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi.

Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.

Minister Korčok si predvolá belgického veľvyslanca

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) si na ministerstvo predvolá belgického veľvyslanca.

Urobí tak v súvislosti s uznesením Národnej rady SR k tragickému prípadu Jozefa Chovanca. Korčok o tom informoval na sociálnej sieti.

Stanovisko parlamentu vníma minister ako silné posolstvo so širokou politickou podporou. Obsahuje podľa neho konkrétne požiadavky na belgické orgány aj európske inštitúcie.

"Belgickému veľvyslancovi budeme tlmočiť to, čo žiada NR SR, spolu s požiadavkou pani prezidentky a vlády SR, aby vyšetrovanie bolo ukončené čo najskôr a páchatelia boli postavení pred súd," uviedol Korčok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministra zahraničia popoludní v tejto súvislosti prijala v prezidentskom paláci aj prezidentka Zuzana Čaputová.

"Rovnako ako s predsedom parlamentu Borisom Kollárom v pondelok, aj s pani prezidentkou to bola veľmi vecná diskusia o tom, ako pomôcť spravodlivosti pre Jozefa Chovanca," informoval Ivan Korčok na sociálnej sieti.

"Som rád, že traja najvyšší ústavní činitelia ako aj náš parlament spoločne s diplomaciou robíme všetko pre urýchlené vyšetrenie a najmä pre to, aby boli páchatelia postavení pred súd," dodal minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

3 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

6 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

7 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

8 h