SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Bude lepšie. Zase budeme mať všetci rovnaké nič.

Rovnostárstvo v ekonomike nefunguje. Rovnostárstvo je cesta k neefektívnosti a chudobe.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY CC)

Niekedy mám pocit, že sme ekonomikou bleskov z čistého neba, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Možno si ešte spomeniete na kauzu hromadných žalôb proti bankám alebo poisťovniam - prišli "z ničoho nič". A teraz nám z ničoho nič hrozí ďalšia vlna žalôb.

Mohlo by ísť o vlnu žalôb proti zamestnávateľom, že nevyplácajú všetkým ľuďom na rovnakej pozícii rovnakú mzdu.

Bleskom z čistého neba bol tentoraz rozsudok súdu, podľa ktorého Česká pošta postupovala nezákonne, keď svojmu vodičovi v Prahe vyplácala mzdu o 3000 Kč hrubého vyššiu ako kolegovi v Olomouci, ktorý vykonával rovnakú prácu.

Skryť Vypnúť reklamu

Česká pošta, hoci štátny podnik, skrátka žila v predstave, že žijeme v kapitalizme, kde cenu určuje ponuka a dopyt. A na ponuke a dopyte logicky závisí aj cena. Čiže mzda, teda cena práce.

Česká pošta, hoci štátny podnik, vie, že keď ponúkne v Prahe rovnaké mzdy ako v Hornej Dolnej, nikoho do práce nezoženie.

Raz už sú v Prahe vyššie životné náklady, a tak sú tu tiež vyššie mzdy.

Naopak, keď pošta v Hornej Dolnej vyplatí rovnakú mzdu ako v Prahe, nebude riadnym hospodárom, pretože nemaximalizuje zisk, a mohla by sa teda dostať do sporu so zákonom, pretože plytvá verejnými peniazmi získanými z výpalného s názvom dane.

Súd bol však iného názoru.

Čisto akademicky by ma zaujímalo, akého názoru by bol rovnaký súd, keby niekto iný podal inú žalobu na poštu, že po splnení prvého rozsudku nespĺňa pošta iný zákon ukladajúci jej konať ako riadny hospodár.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomalil by druhý rozsudok rozsudok prvý ???

Či tak alebo onak, požiadavka súdu na vyplácanie rovnakej mzdy vo všetkých regiónoch priamočiaro ignoruje fakt, že sme stále ešte trhovou ekonomikou, hoci sa mnoho ľudí snaží o návrat k socializmu.

Ignoruje fakt, že v ponuke a dopyte po práci regionálne rozdiely existujú.

Tvári sa, že keď sa budeme tváriť, že niečo neexistuje, existovať to nebude.

Tvári sa, že keď sa budeme tváriť, že nezamestnanosť je v Prahe a v Karvinej rovnaká - asi si tú štatistiku úrady práce nejako sfalšuje, či čo.

Asi vás tentoraz prekvapím, ale v tomto konkrétnom prípade Českej pošty nemám s rozsudkom zas tak veľký problém. Iste, je to Kocúrkovo.

Iste, jeden princíp neguje druhý. Ale čo by človek asi tak čakal od štátu?

Efektivitu? Logiku? Trhové jednanie? Potom by to nebol štát. V štátnom je to taká bieda principiálne, že tu už nie je veľmi čo pokaziť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia totiž už dočista stratili schopnosť rozlišovať medzi súkromným a štátnym.

Pošta je štátny podnik - a teda nepodniká na základe normálnych trhových princípov, ale naopak trhové princípy svojou existenciou borí.

Chcieť po štátnom podniku, aby platil v každom regióne iné mzdy, je síce z trhového pohľadu výsostne logické, ale tiež je to asi ako chcieť po Ministerstvu práce a sociálnych vecí ČR, aby v každom okrese vyplácala iné dávky v nezamestnanosti alebo inú rodičovskú podľa veľkosti životných nákladov.

Veď aj to, že štátna pošta zamestnáva štátnych zamestnancov, je svojho druhu sociálna politika. Takže sa na to musíme pozrieť inak:

Chyba nie je v tom, že pošta čoby štátny podnik má nariadené platiť všade rovnakú mzdu. Chyba je v tom, že pošta čoby štátny podnik ešte stále existuje a nebola doteraz sprivatizovaná. Potom by jej do miezd nemal nikto hovoriť.

Skryť Vypnúť reklamu

A práve tu začína onen problém.

Rad ľudí totiž rozsudok vníma ako precedens aj pre súkromný sektor. A to je prúser.

Hospodárska komora preto už vyzvala zamestnávateľov, aby skontrolovali svoju súčasnú mzdovú stratégiu. Zrazu sa hociktoré firmy zľakli, že možno nevedomky nedodržiavajú zákon.

Niet divu, že podniky sú zmätené. Máme tu ešte kapitalizmus, alebo už prišiel socializmus?

Rozhoduje ešte ponuka a dopyt, alebo už tu máme centrálne rozhodovanie o výške miezd, po ktorom príde aj centrálne plánovanie ďalších cien?

Niekomu by mohlo prísť nespravodlivé, aby v Olomouci mali rovnaké mzdy ako v Prahe, ale nižšie nájmy.

Možno sa potom bude nejaký Pražák súdiť, že chce nájmy ako v Olomouci.

Toto by nebol precedens len pre zamestnávateľov. Akonáhle sa s ňou raz začne, zločinecká rovnostárska ideológia sa rozleje po celej ekonomike.

Skryť Vypnúť reklamu

Zástupcovia podnikov preto chcú spresnenie zákona. To však znamená zase viac byrokracie.

Zákony by mali byť jednoduché a jasné všetkým. Ak potrebuje zákon spresnenie, je k ničomu. Vôbec nemal existovať.

Je to ďalšie poleno pod nohy podnikateľskému sektoru. Ak začneme vyplácať všetkým rovnakú mzdu, bude trh nepružný. Nikto sa nebude snažiť. Prečo by to robil? Ekonomika neporastie. Sme tam, kde sme boli pred tridsiatimi rokmi.

Rovnostárstvo nefunguje. Rovnostárstvo je cesta k neefektívnosti a chudobe.

A teraz perla: "Ak má zamestnávateľ záujem zohľadňovať u svojich zamestnancov životné náklady, ktorým sú títo zamestnanci vystavení, mal by využívať iné nástroje realizované mimo vlastnú mzdu, ako kompenzovať zvýšené životné náklady v určitých regiónoch, bez toho aby dochádzalo k neodôvodneným diferenciáciam v mzdách - napríklad vo forme príspevku na bývanie."

Skryť Vypnúť reklamu

To je veta hodná politika. Tiež ju po rozhodnutí súdu povedal prezident Hospodárskej komory Vladimír Dlouhý. Teda politik.

Inými slovami, budeme zase švejkovať a vymýšľať, ako to urobiť, aby sa vlk nažral a koza zostala celá.

Mohli by sme dať síce všetkým ľuďom takú mzdu, akú si podľa trhového ocenenia zaslúžia, ale my si to skomplikujeme.

Dáme ľuďom rovnaké mzdy a potom im dáme rôzne bonusy, príspevky a iné nezmysly, aby sme sa dostali k rovnakému výsledku, len aby to tak nevyzeralo.

Lenže trh je u socialistov sprosté slovo. Závisť je sviňa a je ešte väčšia, keď ju politici podporujú ľavicovou ideológiou.

Je to však tristná ideológia. Zavádza predstavu, že je správne, aby lempl mal rovnako ako ťahúň.

Že je správne mzdu si nárokovať, nie zaslúžiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Podporuje predstavu, že na nejakú životnú úroveň je nárok.

Niečo vám poviem. Nikto, žiadny zamestnanec, nemá nárok po mne ako zamestnávateľovi žiadať zvýšenie svojej mzdy sa slovami: Mám vysoký nájom! Mám deti! Som samoživiteľka!

Jediné, na čo má každý nárok, je ponúknuť mi obchod: Každý má právo mi ako zamestnávateľovi ponúknuť svoju prácu. A ak sa dohodneme na cene práce, ktorá bude nižšia, než akú hodnotu má pre mňa ponúknutá práca, máme právo obchod uzavrieť a podpísať pracovnú kontrakt.

Nič viac, nič menej. Aké prosté. Aké priezračné. Aké morálne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

1 h
Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

3 h
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

6 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

19 h