SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prípad Kuciaka je pre políciu naďalej prioritou, s prokurátorom spolupracujú

"Prehrali sme bitku, ale vojnu sme neprehrali," vyhlásil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry V. Turan po rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry V. Turan po rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je aj po štvrtkovom vynesení rozsudku na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pre políciu naďalej prioritou.

Uviedol to prezident Policajného zboru Peter Kovařík s tým, že polícia s dozorovým prokurátorom aktívne spolupracuje.

Bývalý vedúci vyšetrovacieho tímu je podľa policajného šéfa naďalej plne k dispozícii.

Kovařík si zároveň dal predložiť materiál, ktorý súvisel s rozpustením tímu.

"S dozorovým prokurátorom aktívne spolupracujeme a vychádzame mu v ústrety, má stále našu plnú podporu. Už dnes som s ním telefonoval, ubezpečil som ho, že budeme pokračovať naďalej," priblížil prezident Policajného zboru.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločne s dozorovým prokurátorom sa dohodol, že bývalý vedúci vyšetrovacieho tímu bude naďalej plne k dispozícii a prípad "Kuciak" je prioritou.

"Nie je dôležité, či bude poskytovaná podpora nazývaná vyšetrovacím tímom alebo skupinou, dôležité je, že spoločná kooperácia bude efektívna a prinesie výsledky," poznamenal Kovařík.

Predložiť si dal zároveň materiál, ktorý súvisel s rozpustením vyšetrovacieho tímu.

Ako spresnil, pred podaním obžaloby vyšetrovací tím postupne vylučoval jednotlivé podozrenia, aby sa na nich aktívne pracovalo.

"V čase podania obžaloby (18. októbra 2019) vyšetrovací tím už nemal praktickú náplň práce, a tak bol 22. októbra 2019 rozpustený," uviedol Kovařík.

Členovia tímu podľa jeho slov spoločne s vedúcim posilnili tím "Novinár", aby práca bez prieťahov a kontinuálne pokračovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Kovařík vo štvrtok po vynesení rozsudku na ŠTS v kauze vraždy Kuciaka uviedol, že plne rešpektuje rozsudok, avšak tak ako verejnosť a dotknuté rodiny, ani on necíti zadosťučinenie.

Polícia s prokuratúrou podľa neho urobili maximum pre zabezpečenie dôkazov a deklaroval, že sú stále pripravení v tom pokračovať.

Prokurátor: Prehrali sme bitku, ale nie vojnu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal odvolanie voči rozsudku senátu ŠTS v Pezinku, ktorý vo štvrtok oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú, ako aj vo veci odkázania poškodených v otázke náhrad škody na civilný súd.

Sťažnosť podali aj zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic a zástupca poškodenej Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica.

Vo veci bude teraz rozhodovať Najvyšší súd SR.

Skryť Vypnúť reklamu

"Prehrali sme bitku, ale vojnu sme neprehrali," vyhlásil po súde prokurátor ÚŠP.

Skonštatoval, že v rámci jeho praxe to nie je prvý prípad, keď boli aj v iných sledovaných kauzách obžalovaní oslobodení.

"Je to jednoducho jeden z rozsudkov, kde sme neboli v prvom kole úspešní," poznamenal prokurátor.

Myslí si, že predložené dôkazy boli dostatočné na odsúdenie. Verí, že Najvyšší súd SR rozsudok zruší a vráti vec späť na ŠTS.

Avizuje, že budú aj v odvolaní navrhovať, aby sa venovala pozornosť aj ďalším novým dôkazom.

V pondelok 31. augusta totiž prokurátor podal nový návrh na dokazovanie. Malo ísť o dôkaz proti Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej. Týkať sa mal mobilného telefónu obžalovanej.

Senát ŠTS v Pezinku vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú.

Skryť Vypnúť reklamu

Obžalovaného Tomáša Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody.

Rozsudok nie je právoplatný. Vecou sa bude ďalej zaoberať Najvyšší súd SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

PCR testami vyšetrili 10 950 osôb, antigénovo 244 187. Podiel nakazených pri PCR testoch zostal na úrovni 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 102 692.

2 h
Luxusné sídlo na pobreží Čierneho mora.

Organizátorov demonštrácií na podporu Navaľného prirovnal k teroristom a demonštrácie k útoku na Kapitol.

4 h
Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

15 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

18 h