SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Viktor Orbán: Za 10 rokov sa Poľsko stane Nemeckom Európy

Šéf maďarskej vlády zdôraznil, že Európska únia musí nájsť reakciu na pokles jej ekonomického významu vo svete. "Európa padá oveľa rýchlejšie než predtým," varuje maďarský premiér.

Maďarský premiér Viktor Orbán.Maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ - Podľa toho, ako sa vyvíja hospodárstvo Poľska, stane sa za 10 rokov táto krajina novým Nemeckom Európy.

Povedal to v piatok maďarský premiér Viktor Orbán v pravidelnom rozhovore pre Radio Kossuth a upozorňuje na to poľský ekonomický server vnp.pl.

Šéf maďarskej vlády zdôraznil, že Európska únia musí nájsť reakciu na pokles jej ekonomického významu vo svete, píše server echo24.cz.

"Stredná Európa je vo veľmi dobrom stave a vzhľadom k číslam a poľským hospodárskym výsledkom budem riskovať strategické tvrdenie, že za 10 rokov sa Poľsko novým Nemeckom Európy," povedal Orbán.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhlásil, že v roku 2012 si prečítal štúdiu, v ktorej sa predpokladalo, že podiel Európy na svetovej produkcii do roku 2050 klesne na 15-17%.

"Sme v roku 2020 a už sme na tejto úrovni. Všetky procesy prebiehajú oveľa rýchlejšie," uviedol s tým, že Európa padá oveľa rýchlejšie než predtým.

"Vo svete dochádza k veľkej zmene, ktorá určí, kde bude Západ, obyvatelia Západu, západný svet, Európa a stredná Európa. Sme uprostred veľkého procesu transformácie," povedal Orban.

Zdôraznil, že analyzuje trendy a konzultuje ich s vedcami, ako je možné trend zvrátiť a ako reagovať na európskej a maďarskej úrovni.

Maďarsko to však nemôže vyriešiť, mali by to riešiť Nemci, Briti, ktorí už ale odpovedali vystúpením z EÚ a považujú nás za beznádejný prípad, alebo Francúzi, upozorňuje maďarský premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Oni musia odpovedať na tieto strategické otázky. My sa môžeme zúčastniť, ale nie sme tí, ktorí držia kasu, hovorí Orbán.

Ale stredná Európa je vo veľmi dobrom stave a pohľad na čísla a poľské ekonomické výsledky vedú Orbána k spomínanému tvrdeniu o tom, že za 10 rokov sa Poľsko novým Nemeckom Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

34m
Odberné miesto na covid.

PCR testami vyšetrili 3806 osôb, antigénovo 284-tisíc. Podiel nakazených pri PCR tetsoch stúpol na 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 96 285.

3 h
Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

6 h
USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

18 h