SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Vo Francúzsku vznikajú prvé bezpohlavné školské ihriská. A ešte navyše ekologické

Ako tvrdí radnica, rekonštrukcie ihrísk majú byť spôsobom boja proti "rodovým stereotypom."

Rodovo neutrálne ihrisko v jednej zo škôl vo francúzskom Rennes, ovládanom radikálnou ľavicou.Rodovo neutrálne ihrisko v jednej zo škôl vo francúzskom Rennes, ovládanom radikálnou ľavicou. (Zdroj: Twitter metropolerennes)

RENNES - Žiaci a študenti, ktorí sa po dlhých koronavirových a letných prázdninách vrátili v západofrancúzskom meste Rennes do niekoľkých škôl, boli prekvapení rekonštrukciou svojich školských ihrísk na "non-rodové" a ešte ekologické.

Radnica bretaňskej metropoly Rennes, ktorá je od tohtoročných volieb ovládaná radikálnou ľavicou, nelení a svoj predvolebný program začala rýchlo plniť, píše server echo24.cz.

Kroky mesta sa už stačili niekoľkokrát dostať na stránky celoštátnych médií.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to len pár týždňov, čo mesto odmietlo, aby tam boli v roku 2021 otvorené cyklistické preteky Tour de France, čo je inak pre mestá veľmi prestížna záležitosť.

Dôvod bol údajne finančný a potom ten, že pri pretekoch dochádza podľa starostky Nathalie Appéréovej ku "katastrofálnemu nakladaniu s odpadmi" a ďalej že Tour de France vytvára "sexistický obraz žien".

Niektoré médiá v tejto súvislosti upozorňujú, že inak ponímanú cyklistiku tam však majú radi. Už 13. septembra sa v meste má organizovať jazda nahých cyklistov a organizátori nabádajú širokú verejnosť k účasti pod heslom: "Príďte tak nahí, ako si trúfate".

Teraz mesto opäť vzbudilo pozornosť prestavbou školských ihrísk na bezpohlavné.

Skryť Vypnúť reklamu

Ihrisko na nádvorí škôl majú vo Francúzsku už dlhú predvojnovú tradíciu, kde sa žiaci o prestávkach odreagovávajú športom, hlavne futbalom alebo v poslednej dobe basketbalom či florbalom.

Chlapci boli teraz prekvapení, keď zistili, že futbalové ihrisko bolo odsunuté na stranu hracej plochy. Dominantný priestor nádvoria bol pretvorený ako priestor pre nešpecifikované detské hry.

Ako tvrdí radnica, rekonštrukcie ihrísk majú totiž byť spôsobom boja proti "rodovým stereotypom."

"Nádvorie by sa už nemalo považovať za priestor, kde chlapci vypúšťajú paru a dievčatá medzi sebou diskutujú na lavičke," argumentuje pre spravodajský server 20 minutes Armelle Billardová, členka rady pre rovnosť v Rennes.

"Naopak, musí to byť miesto stretnutia, kde sa naučia (pohlavia) spolu žiť," domnieva sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Dizajn priestoru bol pretvorený, aby bolo podľa radnice zaistené lepšie jeho zdieľanie medzi chlapcami a dievčatami, ale tiež aby bol dvor lepšie prispôsobený zmene klímy.

Celý priestor sa teda zmenšil v zápale boja s klímou a miesto bolo nahradené zelenou plochou a osadilo lavičkami.

Tieto nové "bezpohlavné ostrovy sviežosti" vznikli priamo v Rennes zatiaľ pri dvoch základných školách a pri troch stredných v departemente Ille-et-Vilaine, ktorého je Rennes správnym strediskom.

Nakoniec všetky základné a stredné školy v Rennes prijmú tento nový koncept detských ihrísk, ktorý "prispieva k posilneniu rodovej rovnosti," ubezpečila Billardová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V koalícii zatiaľ nie je dohoda, ako budú hlasovať o návrhu o sprísnení interrupcií

Poslanci OĽaNO chcú v novele presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého prerušenia tehotenstva, namiesto 48 hodín navrhujú 96.

Slovensko

Na mieste Babiša by som krehkosť Matovičovej koalície neriešil, myslí si Hrabko

Zaradenie Česka medzi červené krajiny je podľa neho správne. "Situácia je tam naozaj hustá, Česko to nestíha. Leto zanedbali úplne. My sme mali obmedzenia aj cez leto, oni ich nemali," konštatoval publicista.

Český premiér Andrej Babiš.
Slovensko

Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro

Premiér poukázal na to, že jeho manželka má tri zmenky v Arca Investments, každú vo výške 200 000 eur. Dôkazy nechce predložiť, z klamstiev obvinil Smer-SD, Hlas-SD a Pentu.

Igor Matovič a jeho manželka.
Slovensko

Gröhling: Ministerstvo školstva zavedie novinku vo financovaní vysokých škôl

Rezort školstva plánuje zaviesť systém výkonnostných zmlúv. Ten by mal platiť od roku 2021.

Minister školstva Branislav Gröhling.