SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Polícia zastrelila pri zatýkaní muža, ktorý pred tým zabil stúpenca Trumpa

Keď Reinoehl vyšiel z bytu a nastúpil do auta, policajti sa ho pokúsili zatknúť. Strhla sa streľba a štyria zo zatýkajúcich použili zbrane.

Miesto, kde sa pokúsili zatknúť Reinhoela.Miesto, kde sa pokúsili zatknúť Reinhoela. (Zdroj: SITA/AP)

SEATTLE - Policajti v americkom štáte Washington vo štvrtok večer zastrelili zástancu ľavicového hnutia Antifa, ktorý čelil podozreniu, že pri protestoch v oregonskom Portlande zastrelil stúpenca krajne pravicovej skupiny Patriot Prayer, ktorý podporoval prezidenta Donalda Trumpa.

S odvolaním sa na zdroje oboznámené s vyšetrovaním o tom napísal americký denník The New York Times (NYT).

Štyridsaťosemročný podozrivý Michael Reinoehl bol podľa informácií NYT zastrelený v meste Lacey juhozápadne od Seattle, píše denník echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Denník The Oregonian napísal, že Reinoehl bol vyšetrovaný v súvislosti so sobotňajšou fatálnou streľbou.

Tá začala potom, čo sa podporovateľ prezidenta Trumpa, Aaron Danielson, v centre Portlandu stretol s demonštrantami, ktorí tam protestovali proti rasizmu a policajnej brutalite.

Spravodajský web BBC s odvolaním sa na políciu napísal, že Reinoehl bol ozbrojený a bol zastrelený pri strete so strážcami zákona.

NYT uviedol, že podľa miestneho policajta Raya Bradyho v oblasti podozrivého hľadala špeciálna skupina vedená federálnymi agentmi.

Keď Reinoehl vyšiel z bytu a nastúpil do auta, policajti sa ho pokúsili zatknúť, strhla sa streľba a štyria zo zatýkajúcich použili zbrane.

Brady dodal, že podľa jeho informácií mal podozrivý zbraň, či z nej ale vystrelil, nie je jasné.

Skryť Vypnúť reklamu

Reinoehl v rozhovore, ktorý vo štvrtok zverejnil web Vice News, uviedol, že konal v sebaobrane, pretože myslel, že jeho samotného alebo jeho priateľa ubodajú.

"Nemal som na výber. Teda, mal som na výber. Mohol som tam sedieť a pozerať sa na to, ako zabijú môjho farebného kamaráta. To som ale nemohol dopustiť," uviedol.

Reinoehl, ktorý sa hlásil k Antife, bol aktívnym účastníkom portlandských demonštrácií hnutia Black Lives Matter (Na černošských životoch záleží), ktoré v meste trvajú už viac ako 100 dní, a aktívne sa k dianiu vyjadroval na Instagramu.

Niektorí politológovia radia Antifu medzi krajne ľavicové či anarchistické hnutia.

"Som 100 percentne Antifák, úplne!" napísal Reinoehl na Instagrame v júni.

Hnutie Antifa označil denník NYT za voľné zoskupenie aktivistov, ktorí sa mobilizujú na protest proti skupinám, ktoré vnímajú ako rasistické alebo fašistické.

Skryť Vypnúť reklamu

"Som ochotný bojovať za svojich bratov a sestry! Aj keď sú niektorí z nich príliš veľkí ignoranti na to, aby si uvedomili, čo Antifa naozaj znamená. Nechceme násilie, ale ani pred ním nebudeme utekať!" uviedol aktivista.

V Portlande sa pravidelne v nočných hodinách konajú protesty od smrti 46-ročného černocha George Floyda, ktorý bol zabitý v Minneapolise 25. mája pri zatýkaní belošskými policajtmi.

V júli vyslal Trump do Portlandu federálne sily na ochranu federálnych budov, čo však situáciu podľa miestnych úradov ešte zhoršilo.

V stredu prezident podpísal dokument, ktorý hrozí zastavením federálneho financovania mestám, kde sa "nedodržujú zákony".

Prezident v stanovisku vyzval generálneho prokurátora, aby vydal zoznam jurisdikcií, ktoré "umožnili, aby násilie a ničenie majetku pokračovalo, a odmietli zaviesť rozumné opatrenia proti týmto zločineckým aktivitám".

Skryť Vypnúť reklamu

Následne majú vyjsť odporúčania ohľadom obmedzenia federálnych grantov pre tieto mestá.

Miestni činitelia Trumpov krok podľa agentúry AP označili za politikárčenie, ktoré by najskôr neobstálo na súde. Podľa šéfa združenia starostov U.S. Conference of Mayors Toma Cochrana nemá Trumpov najnovší krok právne opodstatnenie.

Keby ho uplatnil, viedlo by to podľa Cochrana k zníženiu rozpočtu policajtov a hasičov a ďalších kľúčových služieb, hoci republikánsky prezident celú dobu tvrdí, že o oslabenie polície usilujú demokrati.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.