SME
Piatok, 18. september, 2020 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: Ako si strýčkovia Josif a Adolf zaspievali

Technika čoskoro umožní vytvoriť vymyslené video a znemožniť kohokoľvek. Pri atmosfére okamžitej zúrivosti, ktorá svetu internetu vládne, je globálne publikum pripravené k besneniu okamžite...

Hitler a Stalin vo virálnom videu.Hitler a Stalin vo virálnom videu. (Zdroj: Youtube)

Srandička pre sobotné popoludnie, aspon zdanlivá - Deep Fake, kompletne digitálne sfalšované video, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke kechlibar.net.

Základná verzia, na ktorú som narazil, predstavuje ako účinkujúcich Hitlera a Stalina:

Načítavam video...

... ale kto má rád súčasnú politiku, môže sa pozrieť aj na verziu s momentálnymi svetovými lídrami. (Za odkaz ďakujem Petru Vránovi z Twitteru.)

Načítavam video...

Keď ale začnete uvažovať nad dôsledkami tejto technológie, zase taká sranda to nie je.

S videom sa samozrejme dá už dlho manipulovať, a to hlavne vhodným zostrihaním.

Skryť Vypnúť reklamu

Obeť jednej takejto manipulácie sa nedávno dohodla na mimosúdnom vyrovnaní so CNN aj s Washington Post, pretože virálne videá z udalosti nezachytávali veľmi podstatné predošlé okamihy.

A štvorminútové video, ktoré vlani na jar zostrelilo rakúsku vládu, bolo zostrihom z takmer sedemhodinového záznamu, ktorého kompletný prepis je o niečo menej morálne čiernobiely.

Ale možnosť totálne nafejkovat niečo, čo dotyčná osoba nikdy nepovedala a neurobila, je predsa len silnejšia káva.

Najmä ak takéto srandičky bude jedného dňa možné robiť v reálnom čase a na bežnom počítači, bez mimoriadnej výpočtovej sily.

Ani si netrúfam odhadovať, s čím všetkým rôzne vynaliezavé mozgy prídu. Porno so všelijakými netradičnými účastníkmi bude asi to najmenšie.

Falšovanie videí je samozrejme, rovnako ako skoro všetky technické pokroky, sprevádzané "bojom guľky so štítom".

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako ako falšovacie techniky sa rozvíja aj detekcia falošných videí.

Ale najlepším cieľom zdokonalenej guľky nie je človek so štítom, ale niekto, kto ten štít nemá. Prípadne sa mu nechce ho používať a ťahať so sebou, alebo mu neverí.

Skúste napríklad nejakému tomu zúrivému davu v Pakistane vysvetliť, že to virálne video, na ktorom známy politik alebo umelec pošliapal a opľul korán, je niečí fake.

Nebudú vás počúvať a ak dostanú dotknutého do rúk, bude s ním koniec.

A západný svet voči tomu nemusí byť o nič viac imúnny než ten orientálny.

Ak súčasné nepokoje v USA, najväčšie za posledné desiatky rokov, boli odštartované - pravým - videom zo zatýkania a následnej smrti George Floyda, prirodzená myšlienka je, čo všetko by šlo spôsobiť dobre urobeným videom falošným.

Skryť Vypnúť reklamu

Po dlhé roky sa na sociálnych sieťach skrz krátke videá a krátke výkriky kultivuje atmosféra instant outrage, okamžitej zúrivosti, takže globálne publikum je dobre predpripravené k nejakému tomu besneniu na povel.

Možno nielen za klávesnicou, ale aj na ulici, ako to vidíme v Amerike teraz.

Iným dôsledkom bude ďalší nárast paranojí. V zozname podozrivých javov pribudne zase jedna položka, ktorej sa nedá veriť.

A možno nielen v prípade médií všetkého druhu, ale aj v súkromnej či pracovnej komunikácii.

Za éry covidovej sme si zvykli na prácu na diaľku a na videokonferencie. Veľa firiem pri tom zostane, pretože je to lacnejšie ako platiť ľuďom letenky a hotely.

A niektorí zamestnanci radi prejdú na vzdialený režim a odsťahujú sa niekam na vidiek, kde je ešte čistý vzduch a na nákup psej búdy si tam nemusíte vziať miliónovú hypotéku.

Skryť Vypnúť reklamu

No áno, ale keď si vo svete, kde deep fake pôjde urobiť na počkanie, zavoláte s pánom Novákom z dodávateľskej firmy z Brna, napríklad s vami nerozpráva pán Novák, ale niekto, kto len ako Novák vyzerá a znie ( "ukradnúť" niekomu heslo k Skypu nemusí byť až tak nemožné). A chce sa dozvedieť nejaké neverejné informácie alebo z vás vypáčiť niečo kompromitujúceho ...

Ak poznáte pôvodného Nováka dobre, najskôr to spoznáte. Ale ak ste ho za život stretli dvakrát, kto vie. A to ešte predpokladáme, že ste duševne fit a v strehu, čo každý nie je.

"Šmejdi" predávajúci hrnce a matrace za šialené sumy napospol existujú len vďaka zhoršenej kognitívnej schopnosti svojich obetí.

Tí istí ľudia by boli perfektným terčom pre podvody typu "zúfalá vnučka mi volá po Skype, že potrebuje desať tisíc, inak ju zatvoria", ktoré do určitej miery fungovali aj po telefóne a s videom budú ešte efektívnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Veď predsa vidím jej tvár, je to ona. Kdeže, nie je.

Ľudské bytosti sú veľmi závislé na poznávaní tvárí a hlasov, sme v tom dobrí už ako dojčatá a spoliehame na túto schopnosť milióny rokov.

Technológia deep fake tieto naše vrodené obvody trochu skratuje. Dá sa s tým žiť, ako ostatne skoro so všetkým, ale za cenu zvýšenej podozrievavosti - úmerne tomu, ako lacné a jednoduché to bude.

Kladné stránky tento vývoj snáď bude mať tiež, zvlášť ak by deep fake bol v budúcnosti sprevádzaný aj lepšou schopnosťou imitovať skutočnú osobnosť.

Celkom rád by som si pokecal aspoň sa simulovaným Sokratom. Možno to jedného dňa pôjde.

Ak však môžeme súdiť podľa súčasnej YouTube a spol., bude sa vám takýto simulovaný Sokrates pokúšať predať nejaký akčný tovar z Alzy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Vo štvrtok potvrdili rekordný počet prípadov, pribudlo ich 235

Laboratóriá urobili 5 542 testov. Pätina nakazených je z jedného okresu, ďalšie štyri majú desať a viac prípadov.

Testovanie na koronavírus.
Zahraničie

Tínedžerka zomrela s obhoreným mobilom v ruke

Pozor na neoriginálne príslušenstvá k mobilom, najmä nabíjačky.

Ilustračná fotografia
Zahraničie

Osoby, ktoré z Ruska vyviezli dôkazy v Navaľného kauze, by mohli stíhať

Látka typu novičok sa našla na plastových fľašiach z hotelovej izby v hoteli Tomsk Xander. Navaľného kolegovia po správe o otrave popísali a zbalili všetko, čo v izbe bolo.

Opozičný líder zverejnil záber z nemocnice. Jeho stav sa postupne zlepšuje.
Názory

Václav Klaus: Americká kultúrna revolúcia nás môže zničiť rovnako ako pred 100 rokmi revolúcia ruská (1)

Projekt nového ľudstva a jeho šťastnej budúcnosti sa v podstate nelíši od utopických snov komunistov a socialistov. Akurát utláčaných robotníkov vymenili rôzne "utláčané" menšiny.

Český prezident Václav Klaus na besede so študentami stredných škôl v Liptovskom Mikuláši počas pracovnej návštevy SR.