SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Zvládneme to. Tragický omyl migračnej politiky trvá aj päť rokov potom

Nemali by sme Merkelovej tento výrok odpúšťať. Sme svedkami postupnej likvidácie európskej kultúry, tradícií a hodnôt, čo považujem za ohrozenie európskej civilizácie a kultúry, slobody a demokracie a európskej prosperity.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: SITA)

Čas beží veľmi rýchlo a na všeličo preto zabúdame, píše Václav Klaus v texte pre nemecký týždenník Junge Freiheit, česká verzia ktorého bola uverejnená na serveri idnes.cz a webe Inštitútu Václava Klausa.

V súčasnosti plne žijeme koronavírusovou pandémiou, aj keď niektorí z nás sa skôr trápime zneužívaním tejto pandémie pre zosilnenie manipulácie ľudí štátom (ktorá aj predtým nebola malá).

Vedľa koronavírusu prežívame tiež obdobie popieranie a ničenia našich dejín, hodnôt a tradícií pod heslom Black Lives Matter a ďalších podobných excesov dnešnej agresívnej, tzv. kultúrnej, revolúcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Len pred piatimi rokmi, už to vyzerá strašne dávno, predniesla Angela Merkelová svoj slávny výrok, že to dokážeme - myslela tým zvládnutie masovej migrácie.

Nemali by sme na to zabúdať a už vôbec nie jej tento výrok odpúšťať.

Pred tromi rokmi som vo Frankfurte povedal, že sme "svedkami prebiehajúcej premeny európskej spoločnosti, postupnej likvidácie európskej kultúry, tradícií a hodnôt a na tento účel - ako nástroj použitej - masovej migrácie".

To považujem za ohrozenie európskej civilizácie a kultúry, za ohrozenie slobody a demokracie a za ohrozenie európskej prosperity.

Aj v Nemecku som si dovolil povedať, že "dnešnú migráciu a jej ďalekosiahle dôsledky pre budúcnosť európskej spoločnosti nespôsobili migranti, ale európski politici, na čele s politikmi nemeckými".

Skryť Vypnúť reklamu

Aj migranti sú obete myslenia a ambícií, ktoré majú a v realite presadzujú advokáti "nového svetového poriadku".

Veta Angely Merkelovej náš svet a náš každodenný život radikálne zmenila.

Vedela to, keď to povedala? Očakávala, čo sa v dôsledku toho stane? V každom prípade nám mala povedať pravdu plnú a mala naznačiť nevyhnutné dôsledky masovej migrácie.

Mala nám povedať, že aj my tým budeme premenení. Kladiem si otázku, či si nás zmeniť vlastne nepriala?

Svojou vetou bagatelizovala dôsledky masovej migrácie. Naznačovala nám tým, že sa s nami nič nestane, čo bolo falošným oznámením.

Buď to od nej bol vedomý podvod, alebo tragický omyl. Alebo číra naivita?

Čo táto jej veta mala znamenať? Že stačí, aby sme masovú migráciu bez najmenšej premeny našich životov a nášho životného štýlu prefinancovala?

Skryť Vypnúť reklamu

Alebo nám tým oznamovala, že musíme masovú migráciu zatiaľ vydržať a pretrpieť?

Po piatich rokoch je zrejmé, že sme masovú migráciu prežili, čo neznamená, že sme ju zvládli.

Koniec sveta síce nenastal, ale mnoho vecí nastalo: viditeľná zmena európskej spoločnosti, zhoršenie kvality života, oslabenie významu európskych hodnôt a tradícií, radikálne obmedzenie našej slobody.

Našim spoluobčanom sme dostatočne jasne a hlasno nepovedali, že neoddeliteľnou súčasťou tzv. "vítacej kultúry" je odmietanie kultúry a civilizácie našej.

Niektorí z nás pred týmto nebezpečenstvom mnohokrát varovali. Varovali sme dostatočne hlasno? Jasne a pochopiteľne? Boli sme presvedčiví? Využili sme všetky možnosti? Neboli sme aj trochu leniví?

Alebo boli akékoľvek naše šance v ére politickej korektnosti beznádejne malé? Bola naša bezmocnosť naozaj tak veľká?

Skryť Vypnúť reklamu

Nemali by sme sa ale zaoberať len slovom "dokážeme to". Mali by sme sa pýtať aj na to, čo znamená zámeno "my".

Kto sme to "my"? Kto má všetko potrebné "dokázať"? Nemecký štát, alebo eventuálne český štát, aj keď my sme nikdy nepovedali, že to dokážeme?

Má to dokázať nemecká občianska spoločnosť alebo nemecký ľud?

Bohužiaľ nie sme na konci. Obhajcovia masovej migrácie sú v ofenzíve, väčšina normálnych ľudí zostáva v defenzíve, čo je od nás veľká a nezodpovedná chyba.

K masovej migrácii máme rezolútne povedať: NIE.

Máme povedať, že to nedokážeme, hlavne preto, že to dokázať nechceme. A nechceme to dokázať preto, že dobre vieme, že je myšlienka zhora organizovaného multikulturalizmu úplne mylná.

Skryť Vypnúť reklamu

Naši protivníci dostali koronavírusovou pandémiou neočakávanú pomoc.

S pandémiou spojené obmedzenia občianskych slobôd budú masovú migráciu uľahčovať. Opozícia je v rúškach menej počuteľná.

V poslednom augustovom týždni sa zišla Európska komisia k príprave nového migračného paktu. Zišla sa potichu a bez fanfár.

Z toho, čo o tom vieme, je zrejmé, že debata v Bruseli nebola ani o príčinách masovej migrácie, ani o spôsoboch, ako ju ukončiť.

Debata bola o - citujem - "nových mechanizmoch solidarity v EÚ a o novom stupni zodpovednosti členských štátov EÚ".

Nebola o podstate, nebola o fenoméne masovej migrácie. Nebola o udržaní a ubránení našej kultúry a civilizácie.

Má to znamenať, že sa máme pripraviť na príchod ďalších migrantov?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

3 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

2 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

6 h
Testovanie v Martine - Gymnázium Jozefa Lettricha na Ľadovni.

Vyšetrili vyše 190-tisíc osôb. Podiel nakazených pri RT-PCR testoch stúpol na takmer 20 percent.

7 h