SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Otroctvo: Má niekto monopol na utrpenie?

Kapitalizmus je svojou povahou anti-otrokársky, pretože vyžaduje u výrobných prostriedkov, ako je pôda, práca a kapitál, maximálnu mobilitu. A keď už ide o farbu pleti, tak v dejinách bolo zotročených viac belochov ako černochov.

Ilustrácia.Ilustrácia. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Vďačia západné krajiny, menovite Spojené štáty a Veľká Británia, za svoje bohatstvo čiernym otrokom z Afriky?

Táto a jej podobné otázky medializované po celé roky totiž po nedávnych demonštráciách v USA a v Európe dostali nový význam, píše Amir Taheri v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

V roku 2009, na medzinárodnom seminári usporiadanom vtedajším francúzskym prezidentom Nicholasom Sarkozym v Eviane, sme prekvapene načúvali americkému reverendovi Jesse Jacksonovi, ako oznamuje poslucháčom, že africkí otroci vybudovali Ameriku ako svoj domov, ktorý sa pre nich zmenil v žalár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2016 vtedajšia prvá dáma Spojených štátov Michelle Obamová povedala, že sa v Bielom dome každé ráno prebúdza s myšlienkou, že ho postavili otroci.

So svojou troškou do mlyna prišiel v júni 2020 tiež londýnsky starosta Sadiq Khan, ktorý vyhlásil: "Je smutnou pravdou, že veľká časť nášho bohatstva pochádza z obchodu s otrokmi."

S takýmto výkladom sa však spájajú najmenej dva problémy.

Prvý predpokladá, že drvivá väčšina ľudí, ktorí neboli otrokmi, profitovala na otroctve sladkým ničnerobením, zatiaľ čo otroci všetko oddreli.

To je však nefér k miliónom ľudí, ktorí sa už od čias Rímskej ríše stavali proti otroctvu a príležitostne dokonca bojovali po boku otrokov za jeho zrušenie.

Kľúčový je však druhý problém.

Jesse Jackson, Sadiq Khan a pani Obamová sa proste mýlia.

SkryťVypnúť reklamu

Začnime tvrdením pani Obamovej (že bývala v dome "postavenom otrokmi"), ktoré je možné vyvrátiť najľahšie.

Biely dom, v ktorom prežila osem rokov, bol prvýkrát prestavaný v roku 1902 a jeho súčasná podoba sa datuje do päťdesiatych rokov 20. storočia, tzn. mnoho rokov potom, čo Spojené štáty otroctva v roku 1865 zrušili a bývalým otrokom následne v roku 1869 udelili americké občianstvo.

Medzi robotníkmi možno bolo pár černochov, neskôr nazývaných Afroameričania, ale tí už otrokmi neboli.

O tvrdení, že čierni otroci vybudovali Ameriku takmer sami, sa dá tiež úspešne pochybovať. Začnime tým, že čiernych otrokov nebolo toľko, aby dokázali kontrolovať a riadiť tak obrovskú krajinu a pretvoriť ju v najväčšiu ekonomiku na svete.

V 13 britských kolóniách, ktoré sa neskôr stali Spojenými štátmi americkými, žilo okolo 320 000 afrických otrokov. V čase Vojny o odtrhnutie (War of Secession), ktorú Američania nazývajú Občianskou vojnou (Vojnou Severu proti Juhu), tvorili čierni otroci približne 3% obyvateľstva a boli sústredení v otrokárskych štátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podiel černochov v americkej populácii dramaticky vzrástol až po vojne Severu proti Juhu.

V súčasnosti tvoria černosi 12% americkej populácie, pričom mnohí z nich pochádza z iných častí sveta a teda ich predkovia neboli v USA otrokmi.

Patria k nim aj také významné osobnosti ako Barack Obama, Colin Powell, Susan Rice a jeden z mojich obľúbených spevákov Harry Belafonte.

Ekonomická sila USA bola vybudovaná na hojnosti prírodných zdrojov a nekonečnom prísune pracovnej sily predovšetkým z Európy, ktorý trval až do sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Kľúčom k americkému úspechu však bolo slobodné podnikanie, ktoré bolo síce spočiatku chaotické, ale časom vyústilo v novátorské a gigantické projekty, ktoré však boli uskutočnené až po zrušení otroctva.

SkryťVypnúť reklamu

Počas úspešných dekád amerického ekonomického rastu nedostávali černosi rovnakú príležitosť čiastočne z toho dôvodu, že museli čeliť rasovým predsudkom a čiastočne z nedostatku príležitostí k vzdelaniu, čo im znemožnilo hrať pri budovaní Ameriky rovnocennú rolu.

Čo sa Británie týka, tak ekonomický rast je spojený s ohradzovaním spoločnej pôdy, čo spôsobilo, že pôda mohla byť použitá ako banková záruka pre navýšenie kapitálu.

V tom čase nežili na britských ostrovoch žiadni černosi. Vyhlásenie Obilných zákonov (Corn Laws) za neplatné otvorilo cestu voľnému obchodu a premenilo pirátske loďstvo na kráľovské obchodné loďstvo. Toto umožnilo Britom ovládnuť globálny obchod.

A černosi v tom opäť nehrali takmer žiadnu rolu.

Transatlantický obchod s otrokmi a s ním spojené pestovanie cukrovej trstiny na plantážach v Karibiku produkovali obrovské bohatstvo, ale iba pre niekoľko desiatok rodín hlavne z Londýna, Liverpoolu a Bristolu.

SkryťVypnúť reklamu

To, že Británia ako námorná veľmoc presadzovala svoje zákony hlavňami diel svojich vojnových lodí, však svojimi daňami musela podporovať väčšina Britov.

Skorumpované po sebe idúce parlamenty s malými volebnými obvodmi (Rotten and pocket boroughs), v ktorých sa dali kúpiť poslanecká kreslá, zapredali britskú demokraciu v prospech obchodníkov s otrokmi.

Aj tak však bohatstvo vytvorené obchodom s otrokmi nerobilo viac ako tri percentá investícií do britskej ekonomiky.

Zlým duchom otrokárstva pritom nebola nepriaznivo zasiahnutá len britská ekonomika.

Dokonca by sa dalo povedať, že otrokárstvo negatívne ovplyvnilo celú globálnu ekonomiku až do 19. storočia, keď priemyselná revolúcia otvorila novú epochu.

Vo svojej kľúčovej práci A Manifesto for Social Progress francúzsky ekonóm Marc Fleurbaey ukazuje, ako zrušenie otroctva odštartovalo na celej zemeguli masívne toky produktívnej energie.

SkryťVypnúť reklamu

Počas prvého tisícročia, keď ešte boli po celom svete zotročovaní ľudia všetkých farieb pleti, sa globálny hrubý domáci produkt (HDP) znásobil pätnásťkrát, to znamená, že sa HDP zdvojnásobilo každých 66 rokov.

Po zrušení otroctva sa globálna hrubý domáci produkt zdvojnásoboval každých pätnásť rokov.

Prvý celosvetový vzostup ekonomiky prišiel s priemyselnou revolúciou v roku 1892, ale druhý, dôležitejší vzostup sa udial po druhej svetovej vojne, keď sa medzi rokmi 1950 a 2008 ekonomika Spojeného kráľovstva strojnásobila.

Spomínanému obdobiu, v ktorom sa uvoľnilo viac kreatívnej energie kapitalizmu ako kedykoľvek predtým, sa prezýva "zlatá éra".

Kapitalizmus je svojou povahou anti-otrokársky, pretože vyžaduje u výrobných prostriedkov, ako je pôda, práca a kapitál, maximálnu mobilitu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď teda môže kus zeme produkovať viac, ale iným spôsobom, tak sa súčasná produkcia zruší.

Ak vaše investície môžu dosiahnuť inde väčšiu návratnosť, nenecháte ich tam, kde sú teraz.

Otrokárstvo znemožňuje mobilitu, a preto je neprijateľné pre kapitalistu, ktorý potrebuje najímať a prepúšťať pracovníkov podľa potreby.

Zrušenie otrokárstva prospelo aj iným národom.

Rusko začalo industrializáciu vtedy, keď sa vymanilo zo systému opísaného Gogolom v satirickom románe "Mŕtve duše" a v druhej polovici 19. storočia jeho HDP rástlo viac ako o 10% ročne.

India si viedla ešte lepšie a počas 60 rokov po zrušení kastovného systému - čo je forma otroctva - sa jej ekonomika zväčšila päťkrát.

V Iráne bol obchod s otrokmi zrušený v roku 1895, ale otrokom bola daná sloboda a bolo im udelené občianstvo až v roku 1929, čo prispelo k oživeniu a modernizácii Iránu ako národného štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Otrokárstvo bolo zlom, ktoré bránilo rozvoju ľudstva, a tým pádom škodilo všetkým.

V dejinách bolo zotročených viac belochov ako černochov a otroci neboli jedinými obeťami otrokárstva.

Aj ľudia, ktorí neboli ani otrokmi ani otrokári, zaplatili za otrokárstvo vysokú daň svojou biedou a pomalým ekonomickým rozvojom.

V súvislosti s otrokárstvom nemá nikto monopol na utrpenie.

Amir Taheri bol v rokoch 1972 až 1979 výkonným šéfredaktorom iránskeho denníka Kayhan. Publikoval jedenásť kníh a na rade publikácií spolupracoval. Od roku 1987 je sloupkař denníku Asharq Al-Awsat vydávaného v Londýne. Amir Taheri je predsedom Gatestone Europe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu