SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Poslanci chcú zakázať pamätníky oslavujúce komunistický a fašistický režim

Vojnoví zločinci a ľudia odsúdení za účasť na monsterprocesoch by podľa podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) nemali mať verejné pamätníky.

Členovia autonómnej vlády - v strede predseda vlády Jozef Tiso, vedľa neho veliteľ Hlinkovej gardy Karol Sidor, za nimi Ferdinand Ďurčanský.Členovia autonómnej vlády - v strede predseda vlády Jozef Tiso, vedľa neho veliteľ Hlinkovej gardy Karol Sidor, za nimi Ferdinand Ďurčanský. (Zdroj: VOJENSKÝ HISTORICKÝ ÚSTAV)

BRATISLAVA – Umiestňovanie pamätníkov, pomníkov a pamätných tabúľ oslavujúcich komunistický, fašistický a nacistický režim by malo byť zakázané zákonom.

Rovnako aj pomenovanie ulíc a priestranstiev po predstaviteľoch týchto režimov. Kto zákaz poruší, môže čeliť sankciám až do výšky 2 000 eur.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorú do parlamentu predložili poslanci koaličných klubov.

„Sú ľudia, ktorí boli uznaní za vojnových zločincov a ľudia odsúdení za účasť na monsterprocesoch. Takí ľudia by nemali mať verejné pamätníky,“ povedal podpredseda parlamentu a jeden zo spolupredkladateľov novely Juraj Šeliga (Za ľudí).

Zákonodarci tvrdia, že je neprípustné určiť názov ulice alebo verejného priestranstva po predstaviteľoch fašistického, nacistického alebo komunistického režimu.

Skryť Vypnúť reklamu

Takýto zákaz ale platiť nebude, ak pôjde o predstaviteľov zločineckých režimov, ktorí sa aktívne zapojili do odporu proti týmto režimom.

Za porušenie zákona bude možné udeliť pokuty vo výške od 500 až do 2 000 eur. Ak napriek výzve nedôjde k odstráneniu protiprávneho stavu, napríklad k odstráneniu tabule či pamätníka v určenej lehote, pokutu bude možné udeliť aj opakovane.

Čo však s problematickými pamätníkmi či tabuľami, ktoré vyvolávajú vášne?

Príkladom bolo pred pár rokmi umiestnenie busty Ferdinanda Ďurčanského v Rajci. Bol ministrom vojnového slovenského štátu a bol diež odsúdeným vojnovým zločincom. Busta je dodnes na rajeckom námestí.

Poslanecký návrh počíta s tým, že nedôjde k premenovávaniu už existujúcich pomníkov či pamätných tabúľ, ako aj názvov ulíc a verejných priestranstiev.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Šeligu podstata poslaneckého návrhu spočíva v tom, že názvy ulíc si určuje obec, ktorá musí o súhlas požiadať rezort vnútra.

„Aj tento zákon prikazuje, aby to riešila obec a komunikovala so svojimi občanmi a sami sa rozhodli. Zákon neprikazuje, ako sa má alebo nemá nejaká ulica volať," povedal Šeliga.

Novela by mala podľa predkladateľov nadobudnúť účinnosť 16. novembra 2020.

Pôjde o symbolický dátum, pretože 16. novembra 1989 sa v Bratislave uskutočnil pochod, na ktorom študenti žiadali okrem iného aj slobodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Juraj Šeliga

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.