SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
KULTÚRA

Zomrel Jiří Menzel, hrabalovský rozprávač a nositeľ Oscara

"Film je veľmi drahá vec, než aby som si dovolil míňať peniaze s tým, že na publiku mi nezáleží," opakoval, kedykoľvek prišla reč na kolegov pestujúcich umenie pre umenie.

Český oscarový režisér Jiří Menzel zomrel vo veku 82 rokov. Český oscarový režisér Jiří Menzel zomrel vo veku 82 rokov. (Zdroj: TASR)

PRAHA - Vo veku 82 rokov zomrel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel. Na facebooku to v nedeľu oznámila jeho manželka Olga.

V posledných rokoch sa Menzel potýkal s vážnymi zdravotnými problémami, píše server idnes.cz.

Ako režisér má na svojom konte na dve desiatky filmov a v mnohých snímkach sa objavil aj ako herec.

V roku 1967 získal za film Ostro sledované vlaky, nakrútený podľa románu Bohumila Hrabala, americkú cenu Oscar pre cudzojazyčný film.

Mal ešte veľké plány, počítalo sa s ním napríklad pre dokument o Jaromírovi Jágrovi. Hokejistov portrét už nenatočí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Jiřinko náš milovaný, najstatočnejší zo všetkých statočných. Včera večer doma v našich náručiach tvoje telo opustilo náš pozemský svet," uviedla v nedeľu na facebooku manželka režiséra.

Menzel prekonal v roku 2017 náročnú niekoľkohodinovú operáciu hlavy. Po nej bol udržiavaný niekoľko týždňov v umelom spánku. Podľa manželky Oľgy išlo o komplikácie po ťažkej meningitíde.

Narodil sa 23. februára 1938 v rodine publicistu, spisovateľa a dramaturga animovaných filmov Josefa Menzela.

Na pražskej Filmovej a televíznej fakulte (FAMU) študoval v rokoch 1958 až 1962 u Otakara Vávru v silnom ročníku, ktorý je dnes považovaný za os českej filmovej novej vlny - okrem iného s Věrou Chytilovou alebo Evaldom Schormom.

Aj keď k slávnej generácii českej novej vlny patril, vymykal sa z nej.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednak bol benjamínom, jednak netiahol k umeleckej bohéme. A hoci sa preslávil prepismi diel Bohumila Hrabala, nezdieľal spisovateľovu náklonnosť k družným pivným stretnutiam.

"Trpím tu," zveril sa, keď v jednej z krčiem točil autorovu poctu.

Napriek tomu dokázal vystihnúť Hrabalovskú poetiku ako nikto iný.

Réžiu na pražskej FAMU absolvoval v roku 1962, tri roky potom sa podieľal na poviedkovom filme podľa spisovatelových predlôh Perličky na dne a v roku 1966 sfilmoval jeho Ostro sledované vlaky, ocenené Oscarom za najlepší cudzojazyčný film.

"Jednoducho cirkus," popisoval s odstupom oscarový ceremoniál.

Hoci si ceny vážil, rozhodujúcim znakom úspechu bol pre Menzela vždy divák.

"Film je veľmi drahá vec, než aby som si dovolil míňať peniaze s tým, že na publiku mi nezáleží," opakoval, kedykoľvek prišla reč na kolegov pestujúcich umenie pre umenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudovosti bez nadbiehania

Vďaka tomu, že našiel ideálnu podobu ľudovosti bez nadbiehania, stali sa práve jeho komédie súčasťou zlatého fondu národnej kinematografie.

A nielen tie hrabalovské ako Postřižiny, Slavnosti sněženek či trezoroví Skřivánci na niti, ktorí na svojej oneskorenej premiére v roku 1990 získali v Berlíne Zlatého medveďa.

Menzel s úsmevne poetickou nostalgiou prerozprával texty Vladislava Vančuru v Rozmarnom lete či Konci starých časov, autora s blízkym videním sveta našiel aj v Zdeňkovi Svěrákovi, s ktorým priviedol na svet zábery Na samote u lesa či Vesničko má středisková.

"Veci musia vznikať ľahko, pracovať musíte prirodzene, ako keď dýchate," tvrdil osobitý tvorca, ktorý sa už v detstve zamiloval do filmov Reného Claira, Charlieho Chaplina či Jeana Renoira.

Skryť Vypnúť reklamu

Patril však k pokoleniu, pre ktoré bol samozrejmosťou Barrandovský systém s remeselne zdatnými scenáristami a dramaturgmi, preto začiatkom 90. rokov musel hľadať nový spôsob práce.

Sa snímkami Život a neobyčajné dobrodružstvá vojaka Ivana Čonkina či Obsluhoval som anglického kráľa už taký ohlas nezískal a jeho posledný film Donšajni takmer prešumel.

Avšak Menzel si našiel iné záchytné body. Jednak sa venoval divadlu, a to najmä v zahraničí, od Maďarska po Chorvátsko, jednak založil rodinu.

Dlhé roky vzdorovitý starý mládenec sa v roku 2004 oženil s Olgou Kelymanovou, absolventkou produkcie na DAMU.

V roku 2008 sa v manželstve narodila Anna Karolína (jej biologickým otcom je režisér Jaroslav Brabec), o šesť rokov neskôr pribudla Eva Maria.

Bojovník za odbornú digitalizáciu filmov

Angažoval sa aj v spore o spôsob digitalizácie starších diel, so svojím dvorným kameramanom Jaromírom Šofrom razil hlasno názor, že by pri "čistení" snímky mali stáť vždy filmári, nie len technici neznalí autorský zámer.

Skryť Vypnúť reklamu

A navyše hral. Od študentského filmu svojej kolegyne Věry Chytilovej cez tituly Kdyby tisíc klarinetů, Hra o jablko či Medvedík až po koprodukčný príbeh Tlmočník, kde bol Menzelovým partnerom nositeľ Európskej filmovej ceny Peter Simonischek.

Jednu z posledných rolí vytvoril vo filme Vlk z Kráľovských Vinohrad z roku 2016, kde predstavuje sám seba: zábavne, hoci nie práve lichotivo.

"Urobil som to pre neho rád," povedal potom na adresu režiséra snímku Jána Nemca, ktorý zomrel ešte pred premiérou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Naď: Na víkend máme zabezpečených okolo 72 percent tímov

Korčok poďakoval Maďarsku za vyslanie 200 zdravotníkov, ktorí pomôžu na juhu Slovenska. Spresnili, koľko zdravotníkov majú nachystaných na víkend.

Testovanie na Hornádskej ulici počas prvej vlny koronavírusu.
Európska únia

Francúzsku hrozí viac útokov na jeho území, tvrdí minister vnútra Darmanin

Islamizmus je podľa Darmanina "formou fašizmu v 21. storočí".

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a minister vnútra Gérald Darmanin.
Slovensko

Bude prebiehať kontrola, či ľudia dodržiavajú zákaz vychádzania a nenavštevujú cintoríny?

Odpovede na otázky, ktoré vás trápia v súvislosti s celoplošným testovaním.

Ilustračné foto.