SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Problémových štvrtí v Göteborgu sa zmocnili gangy

Zločinci bojujú o vplyv v meste v jednom z najväčších švédskych miest. Gangy preberajú policajnú funkciu a kontrolujú autá vchádzajúce do ich štvrtí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

V Göteborgu bojové gangy preberajú policajnú funkciu a kontrolujú autá vchádzajúce do ich štvrtí.

Miestne služby sú bezmocné a situácia vyvolala celonárodnú diskusiu o prísnejších trestoch vo Švédsku, píše server rmf24.pl.

Švédska polícia prijíma správy o inšpekciách v severovýchodných okresoch Göteborg, kde pôsobí kurdský klan rodiny Ali Khan, už niekoľko týždňov.

"Boli chvíle, keď si gangy najímali mladých skautov, aby ich varovali pred políciou. Teraz však zašli ešte o krok ďalej," uviedol pre tlačovú agentúru TT Erik Nord, šéf göteborských policajných síl.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa polície je dôvodom blokád konflikt, ktorý v auguste vypukol medzi rodinou Ali Khan z Angeredu a gangom z okresu Hisings Backa a kontroly sú pokusom o obranu vlastného územia.

V poslednej dobe došlo k niekoľkým streľbám aj v samotnom centre mesta, kde zahynul 25-ročný muž.

Miestne médiá tiež v posledných dňoch zverejnili informáciu, že políciu privolali do luxusného hotela na hlavnej stanici v Göteborgu, kde rokovania viedli konfliktné gangy.

Maskovaní muži sa po policajnom zásahu rozišli, nikoho však nezatkli.

Ďalšou udalosťou bolo únos a bitie pracovníka základnej školy v Angered, ktorý nahlásil polícii prítomnosť dvoch ozbrojených osôb v zariadení.

V dôsledku tohto napätia sa göteborgské orgány rozhodli poskytnúť ochranu okrem iného zamestnancom okresu Angered, lekárom a učiteľom. Budú sprevádzaní do práce a z práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia v Göteborgu vyvolala celonárodnú diskusiu. Švédsky minister vnútra Mikael Damberg (Robotnícka strana - sociálni demokrati) oznámil zvýšenie trestov za držanie a pašovanie zbraní a výbušnín a zvýšenie počtu policajtov.

Líder opozičnej liberálno-konzervatívnej Strany umierneného koalície Ulf Kristersson, naopak, v televízii SVT obvinil vládu z príliš pomalého jednania.

Švédsko už roky hovorí o zmenách trestného zákonníka, najmä o odstránení tzv. pokutových bonusov pre osoby mladšie ako 21 rokov.

Tento systém zaručuje, že mladí páchatelia dostanú nízke tresty. Švédska koaličná Strana ochrany životného prostredia - Zelení však trvá na zachovaní systému.

Švédska televízia SVT predstavila vo vyšetrovacom programe profil 19-ročného Hassana. Ukradol luxusné auto a počas policajného prenasledovania smrteľne zranil muža.

Skryť Vypnúť reklamu

Tínedžer od roku 2015 spáchal celkovo 221 trestných činov, za čo by mal byť odsúdený na dva roky a sedem mesiacov väzenia, čo sa však vzhľadom na jeho vek a spomínaný systém prejavilo iba v úhrnom treste na dva mesiace v nápravnom zariadení.

V komentári v denníku „Goeteborgs-Posten“ autor poukazuje na to, že situácia v Göteborgu „nie je len výzvou, ale aj problémom“.

"Ak žijete v Angered, môžete to jasne vidieť. Viete, kto je v gangu, čoho je schopný. A teraz zastavujú autá, ako v nejakej vojnovej zóne, aby k nim neprišli "nesprávni ľudia". A ak chce niekto podať správu polícii, bude unesený a bitý. Ich odkaz je jasný: tu rozhodujeme, a ak nás nejakým spôsobom vyzvete, bude to mať následky,“ píše novinár.

Goeteborgs-Posten si kladie otázku, prečo Švédsko nie je schopné vyrovnať sa s problémom gangov, ktoré tvoria paralelnú spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

„Možno preto, že vláda a súdnictvo boli v minulosti spochybňované zriedka?“ pýta sa autor komentára, ktorý sa odvoláva na históriu štátu, ktorý neviedol vojny už viac ako 200 rokov, nepoznal povstania a vzbury.

„Vláda nemusela bojovať za výsady a právo rozhodovať a obyvateľstvo sa nemuselo obracať na klany alebo rodinné siete,“ zdôrazňuje denník.

„Alebo možno máme neschopného ministra spravodlivosti?“ kladie otázku novinár.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h