SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Problémových štvrtí v Göteborgu sa zmocnili gangy

Zločinci bojujú o vplyv v meste v jednom z najväčších švédskych miest. Gangy preberajú policajnú funkciu a kontrolujú autá vchádzajúce do ich štvrtí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

V Göteborgu bojové gangy preberajú policajnú funkciu a kontrolujú autá vchádzajúce do ich štvrtí.

Miestne služby sú bezmocné a situácia vyvolala celonárodnú diskusiu o prísnejších trestoch vo Švédsku, píše server rmf24.pl.

Švédska polícia prijíma správy o inšpekciách v severovýchodných okresoch Göteborg, kde pôsobí kurdský klan rodiny Ali Khan, už niekoľko týždňov.

"Boli chvíle, keď si gangy najímali mladých skautov, aby ich varovali pred políciou. Teraz však zašli ešte o krok ďalej," uviedol pre tlačovú agentúru TT Erik Nord, šéf göteborských policajných síl.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa polície je dôvodom blokád konflikt, ktorý v auguste vypukol medzi rodinou Ali Khan z Angeredu a gangom z okresu Hisings Backa a kontroly sú pokusom o obranu vlastného územia.

V poslednej dobe došlo k niekoľkým streľbám aj v samotnom centre mesta, kde zahynul 25-ročný muž.

Miestne médiá tiež v posledných dňoch zverejnili informáciu, že políciu privolali do luxusného hotela na hlavnej stanici v Göteborgu, kde rokovania viedli konfliktné gangy.

Maskovaní muži sa po policajnom zásahu rozišli, nikoho však nezatkli.

Ďalšou udalosťou bolo únos a bitie pracovníka základnej školy v Angered, ktorý nahlásil polícii prítomnosť dvoch ozbrojených osôb v zariadení.

V dôsledku tohto napätia sa göteborgské orgány rozhodli poskytnúť ochranu okrem iného zamestnancom okresu Angered, lekárom a učiteľom. Budú sprevádzaní do práce a z práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia v Göteborgu vyvolala celonárodnú diskusiu. Švédsky minister vnútra Mikael Damberg (Robotnícka strana - sociálni demokrati) oznámil zvýšenie trestov za držanie a pašovanie zbraní a výbušnín a zvýšenie počtu policajtov.

Líder opozičnej liberálno-konzervatívnej Strany umierneného koalície Ulf Kristersson, naopak, v televízii SVT obvinil vládu z príliš pomalého jednania.

Švédsko už roky hovorí o zmenách trestného zákonníka, najmä o odstránení tzv. pokutových bonusov pre osoby mladšie ako 21 rokov.

Tento systém zaručuje, že mladí páchatelia dostanú nízke tresty. Švédska koaličná Strana ochrany životného prostredia - Zelení však trvá na zachovaní systému.

Švédska televízia SVT predstavila vo vyšetrovacom programe profil 19-ročného Hassana. Ukradol luxusné auto a počas policajného prenasledovania smrteľne zranil muža.

Skryť Vypnúť reklamu

Tínedžer od roku 2015 spáchal celkovo 221 trestných činov, za čo by mal byť odsúdený na dva roky a sedem mesiacov väzenia, čo sa však vzhľadom na jeho vek a spomínaný systém prejavilo iba v úhrnom treste na dva mesiace v nápravnom zariadení.

V komentári v denníku „Goeteborgs-Posten“ autor poukazuje na to, že situácia v Göteborgu „nie je len výzvou, ale aj problémom“.

"Ak žijete v Angered, môžete to jasne vidieť. Viete, kto je v gangu, čoho je schopný. A teraz zastavujú autá, ako v nejakej vojnovej zóne, aby k nim neprišli "nesprávni ľudia". A ak chce niekto podať správu polícii, bude unesený a bitý. Ich odkaz je jasný: tu rozhodujeme, a ak nás nejakým spôsobom vyzvete, bude to mať následky,“ píše novinár.

Goeteborgs-Posten si kladie otázku, prečo Švédsko nie je schopné vyrovnať sa s problémom gangov, ktoré tvoria paralelnú spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

„Možno preto, že vláda a súdnictvo boli v minulosti spochybňované zriedka?“ pýta sa autor komentára, ktorý sa odvoláva na históriu štátu, ktorý neviedol vojny už viac ako 200 rokov, nepoznal povstania a vzbury.

„Vláda nemusela bojovať za výsady a právo rozhodovať a obyvateľstvo sa nemuselo obracať na klany alebo rodinné siete,“ zdôrazňuje denník.

„Alebo možno máme neschopného ministra spravodlivosti?“ kladie otázku novinár.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Sme rodina, SaS a Za ľudí podporujú úpravu trestov pri držbe marihuany, pre OĽaNO to nie je témou

Tému dekriminalizácie marihuany otvorila europoslankyňa Nicholsonová. Čaputová sa vyjadrila, že otvorenie diskusie na túto tému podporuje.

(ilustračné foto)
Slovensko

Vulgarizmy nepatria do úst poslancov, ministrov ani premiéra, myslí si politológ

Blaha najprv v pléne označil Matovičovu manželku za „bielu kobylu", premiér zas hovoril o tom, že Blaha mydlil barana. Blaha sa neskôr ospravedlnil.

Ľuboš Blaha počas hodiny otázok.