SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Minister Krajčí, hlavný hygienik aj členovia konzília majú negatívny test na koronavírus

Vo štvrtok rokovali niekoľko hodín, sedel medzi nimi aj chorý na COVID-19, ktorý bol vysoko infekčný. Rúška preto podľa ministra majú veľký zmysel.

minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a hlavný hygienik SR Ján Mikas .minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a hlavný hygienik SR Ján Mikas . (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas aj konzílium epidemiológov a infektológov majú negatívny test na COVID-19.

Šéf rezortu zdravotníctva o tom informoval na sociálnej sieti.

Ako uviedol, vo štvrtok rokovali niekoľko hodín. Všetci sa zdržiavali v miestnosti, ktorá bola vetraná a mali nasadené rúška.

"Medzi nami sedel chorý na COVID-19, cítil sa slabší, mal iba zaľahnuté v ušiach. Na druhý deň mu vystúpila teplota, išiel sa nechať otestovať. Test na koronavírus vyšiel pozitívny. Keď sedel s nami, bol vysoko infekčný," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Rúška preto podľa neho majú veľký zmysel. Dôležité je aj dostatočne vetrať miestnosť a dodržiavať hygienu rúk.

Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, hlavný hygienik z preventívnych dôvodov naďalej zostáva ešte pár dní v izolácii.

Negatívny výsledok testov majú aj ďalší dvaja zamestnanci ÚVZ SR, ktorí tiež prišli do kontaktu s osobou, u ktorej bolo následne potvrdené ochorenie COVID-19.

"Nosenie tvárových rúšok má význam u každého z nás, nielen u osôb s príznakmi respiračného ochorenia, kde rúško priamo zachytáva prúd kvapôčok.

Je dôležité, aby ho v súčasnej situácii, v čase druhej vlny ochorenia COVID-19 a tesne pred bránami chrípkovej sezóny, nosili aj na pohľad zdravé osoby.

Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná," dodal Mikas.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.

Zahraničie

Senát schválil nomináciu Barrettovej na sudkyňu najvyššieho súdu

Znamená to, že na tejto najvyššej súdnej inštancii USA majú konzervatívci prevahu nad liberálmi v pomere 6:3, čo je najvýraznejší názorový posun za uplynulých 30 rokov.

Americký prezident Donald Trump a sudkyňa Amy Coney Barrettová.
Slovensko

Je na rozhodnutí chránenej osoby, koho bude viezť so sebou v aute, tvrdí Mikulec

Minister vnútra uviedol, že prešetria prítomnosť finalistky Miss Universe vo vozidle Borisa Kollára počas zákazu vychádzania.

Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.