SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovensko si dnes pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Židovský kódex obsahoval 270 paragrafov a bol jedným z najkrutejších protižidovských zákonov v Európe. Premiér Matovič sa pri pamätníku holokaustu ospravedlnil.

Predseda vlády Igor Matovič počas kladenia venca pri pietnej spomienke na obete holokaustu a rasového násilia v Seredi.  Predseda vlády Igor Matovič počas kladenia venca pri pietnej spomienke na obete holokaustu a rasového násilia v Seredi. (Zdroj: SITA/Úrad vlády SR)

BRATISLAVA - Dnes uplynie 79 rokov, odkedy vláda vojnovej Slovenskej republiky (1939-1945) vydala nariadenie č. 198/1941 o právnom postavení Židov - takzvaný Židovský kódex.

Práve preto sa 9. september stal pamätným dňom, keď si slovenská verejnosť pripomína Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

"Židovský kódex obsahoval 270 paragrafov a bol jedným z najkrutejších protižidovských zákonov v Európe. Vo veľkej miere prevzal mnohé antisemitské normy, ktoré na území Slovenska vychádzali od roku 1940, inšpirované a prevzaté od tzv. Norimberských zákonov v Nemecku z roku 1935," uvádza historik Pavol Makyna na stránke Ústavu pamäti národa.

Skryť Vypnúť reklamu

Išlo o vládne nariadenie, ktoré na rozdiel od zákonov nepodliehalo schváleniu snemu a prezidenta. Zároveň je Židovský kódex najrozsiahlejšou právnou normou vydanou v rokoch 1939-1945.

"Riešenie tzv. židovskej otázky sa postavilo na rasovom základe pomocou definície pojmu 'Žid' (každý, kto pochádzal aspoň z troch starých rodičov židovského pôvodu) a 'židovský miešanec' (osoby pochádzajúce z dvoch, resp. jedného starého židovského rodiča)," popisuje Makyna.

Kódex v prvej časti výrazne obmedzoval osobné, občianske, náboženské a spoločenské práva Židov - upravoval ich evidenciu, zavádzal verejné označenie, vylučoval ich zo škôl.

Obmedzenia sa týkali aj manželstva a pohlavného styku - zmiešané manželstvá trestal kódex trojročným väzením, mimomanželský pohlavný styk dokonca piatimi rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa ustanovení Hlavy IV. "Židia nemajú volebné právo a nie sú voliteľní do Snemu Slovenskej republiky ani do orgánov verejnoprávnych korporácií. Žid nemôže byť ustanovený za funkcionára štátu a verejnoprávnych korporácií a ustanovizní vôbec."

"Druhá časť kódexu sa zaoberala majetkovoprávnym postavením Židov a odoberala im niektoré predmety osobného vlastníctva. V tretej a najrozsiahlejšej časti kódexu sa normami upravoval prevod židovského majetku do 'árijského' vlastníctva," uvádza na stránke ÚPN historik.

Ako pripomína webová stránka Dokumentačného strediska holokaustu, v dôsledku uplatňovania tzv. Židovského kódexu bolo židovské obyvateľstvo do konca roka 1941 chudobné a sociálne odkázané.

"Režim Hlinkovej slovenskej ľudovej strany hľadal riešenie tejto situácie a v snahe zbaviť sa Židov sa dohodol s predstaviteľmi nacistického Nemecka na deportáciách slovenských Židov na územie pod kontrolou Tretej ríše," uvádza stránka holokaust.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Transporty začali zo Slovenska odchádzať 25. marca 1942, do 20. októbra 1942 bolo zo Slovenska vyvezených takmer 58 000 Židov. Ďalšia vlna deportácií trvala od septembra 1944 do marca 1945.

Každoročne si Deň obetí holokaustu a rasového násilia pripomínajú verejní činitelia aj občania.

Pamätník holokaustu vybudovaný v Bratislave na mieste, kde pôvodne stála synagóga, slávnostne odhalili 28. augusta 1997.

Jeho autorom je akademický sochár Milan Lukáč, úpravu priestranstva vrátane Steny spomienok navrhli architekti Peter a Lucia Žalmanovci.

Pri pamätníku holokaustu viackrát zaznelo prepáčte

Deň obetí holokaustu a rasového násilia si včera položením vencov a zapálením sviečok pri pamätníku holokaustu v Seredi pripomenuli predstavitelia vlády, parlamentu, Trnavského samosprávneho kraja, židovskej komunity, kancelárie prezidentky, ale aj zástupcovia tých, ktorí holokaust prežili.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve v Seredi bol počas druhej svetovej vojny pracovný a neskôr koncentračný tábor, ktorým v rokoch 1941 – 1945 prešlo približne 16-tisíc Židov, väčšina z nich bola počas holokaustu zavraždená.

Medzi účastníkmi dnešnej spomienky bola aj Soňa Goldenbergová, ktorá sa, naopak, v sereďskom tábore v roku 1944 narodila.

„Udalosti, ktoré sa stali, nedokážeme zmeniť, mali by sme si ich pripomínať a poučiť sa z nich. Ja si dovoľujem povedať – prepáčte,“ povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO) o jednej z najčiernejších kapitol v histórii nielen Slovenska.

Slovo prepáčte vyslovil v príhovore aj podpredseda Národnej rady Milan Laurenčík.

Humanizmus musí byť výraznou súčasťou vzdelávania, upozornil Duda

Vzdelávanie musí obsahovať nesmierne veľkú dávku humanizmu. Ani vysoký stupeň vzdelania totiž nevykorení z človeka nenávistné a xenofóbne myšlienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri príležitosti dnešného Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia to zdôraznil predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) v SR Richard Duda.

Poukázal pritom na fakt, že v súčasnosti sa ozývajú hlasy spochybňujúce existenciu holokaustu a tragických udalostí, ktorých obeťou sa stali nevinní ľudia.

V tejto súvislosti zároveň ocenil slová Igora Matoviča na utorňajšom pietnom akte.

"V blízkosti priestorov bývalého pracovného tábora v Seredi, v ktorom kolaborujúci vojnový slovenský štát umiestňoval prenasledovaných občanov zbavených všetkých práv, zazneli z jeho úst slová ospravedlnenia za tieto činy," pripomenul Duda.

Premiérovu reč vníma ako dôkaz, že súčasné Slovensko dokáže pomenovať absolútne zlo bez jeho relativizácie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pre všetkých slušných občanov Slovenska je to nádej, že akékoľvek nedemokratické, neofašistické a xenofóbne prejavy narazia na pevnú stenu odporu politikov a občianskej spoločnosti," dodal Duda.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

3 h
Protesty v Rusku sprevádza masívne zatýkanie.

Ruská polícia mlátila ľudí obuškami. Moskva obvinila USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

4 h
Arcibiskup José Horacio Gomez.

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

8 h
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila MOM-ku v Bratislave.

Prezidentka vyzvala, aby sa práve na tieto miesta v blízkej budúcnosti upriamila väčšia pozornosť.

10 h