SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Stredomorie sa blíži k bodu varu. Turci hrozia vojnou, Gréci zbroja

Turecká armáda začala v pondelok na severe Cypru manévre s názvom Stredomorská búrka a tiež presunula asi štyri desiatky tankov k gréckej hranici.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Teritoriálny spor medzi dvoma členskými krajinami NATO sa stáva nebezpečnou hrou nervov.

Turecko kvôli hádkam o práva na prieskum nálezísk fosílnych palív vo východnom Stredomorí hrozí Grécku vojnou, Atény chystajú posilnenie obranných kapacít, píše server idnes.cz.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan cez víkend gréckym politikom pohrozil, že buď pristúpia na rozhovory o tureckých teritoriálnych požiadavkách, alebo budú čeliť vážnym následkom.

"Buď porozumejú jazyku politiky a diplomacie, alebo ich čaká bolestná skúsenosť na bojovom poli," vyhlásil Erdogan v sobotu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pochopia, že Turecko má politickú, ekonomickú i vojenskú silu na to, aby roztrhalo nemorálne mapy a dokumenty, ktoré mu boli vnútené," dodal.

Ankara je podľa neho pripravená na akúkoľvek eventualitu.

Jeho slová podčiarkla turecká armáda, ktorá v pondelok na severe Cypru začala manévre s názvom Stredomorská búrka.

Údajne tiež presunula zo severnej Sýrie asi štyri desiatky tankov k gréckej hranici. Podľa zdrojov z velenia to bol len bežný presun jednotiek, ktorý nemá so súčasným napätím nič do činenia.

Niektorí analytici sú však iného názoru.

"Je to súčasť diplomatického a vojenského ukazovanie svalov medzi oboma krajinami," uviedol korešpondentka stanice al-Džazíra Stefanie Dekkerová.

"Práve sme od tureckého prezidenta počuli, že sa pri obrane legitímnych práv Turecka nezastaví ani pred vojenskou konfrontáciou."

Skryť Vypnúť reklamu

Grécka vláda v pondelok oznámila, že v reakcii na správanie Turecka z posledných týždňov posilní armádu. Špekuluje sa o nákupe francúzskych stíhacích lietadiel Rafale a najmenej jednej francúzskej vojnovej lode.

"Turecko takmer denne rozpútava spory, hrozí vojnou a vydáva voči Grécku provokatívne vyhlásenia. Našou reakciou je politická aj diplomatická pripravenosť a odhodlanie urobiť všetko potrebné, aby sme ochránili svoje práva suverénneho štátu," vyhlásil hovorca gréckej vlády Stelios Petsas.

Prepletenec záujmov

Výbušná situácia má korene v roku 2015, keď talianska energetická spoločnosť ENI objavila v egyptských vodách veľké náleziská zemného plynu Zohra.

To svojimi zásobami predstihlo už skôr objavené náleziská Aphrodite (nachádzajúce sa vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru) a Leviathan (Izrael).

Skryť Vypnúť reklamu

Odhaduje sa, že vo východnom Stredomorí sa pod morským dnom ukrývajú dve miliardy barelov ropy a štyri bilióny kubíkov zemného plynu. Na spoločnej ťažbe a spracovaní sa už skôr dohodli Cyprus, Izrael, Grécko a Egypt.

Prvé tri spomínané krajiny v januári tohto roka podpísali dohodu o výstavbe podmorského plynovodu EastMed dlhého 1 900 kilometrov. Projekt by mohol uspokojiť až desať percent dopytu EÚ a mal by stáť šesť až sedem miliárd dolárov. Hotový by mal byť do roku 2025.

Turecko so svojimi ambíciami stať sa významnou energetickou križovatkou zostalo bokom. Začalo preto posielať do blízkosti Cypru prieskumné lode a tvrdilo, že tak chráni práva (medzinárodne neuznávaného) Severného Cypru na jeho podiel zemného plynu.

Posledná kapitola teritoriálnych sporov sa začala písať 10. augusta, keď Turecko vyslalo prieskumné plavidlo Oruc Reis sprevádzané flotilou vojenských lodí do vôd medzi Cyprom a Krétou. Teda do oblasti, ktorá patrí do výlučnej ekonomickej zóny Grécka.

Skryť Vypnúť reklamu

Grécko odpovedalo námornými manévrami, do ktorých sa zapojilo aj Taliansko a Francúzsko.

Francúzsky gigant Total totiž spolu s ENI stojí na čele v prieskumných prác v cyperských vodách.

"Pokiaľ ide o suverenitu v Stredozemnom mori, musím byť vo svojich slovách aj činoch úplne konzistentný. Ničomu inému Turci nerozumejú," pohrozil Ankare francúzsky prezident Emmanuel Macron.

V polovici augusta sa v oblasti zrazili grécka fregata Limnos s tureckým vojenským plavidlom Kemal Reis sprevádzajúcim prieskumnú loď. Nehoda sa zaobišla bez zranení. Ukázala však, ako ľahko by sa veci mohli vymknúť kontrole.

Podľa agentúry AP nejde len o ropu, plyn a medzinárodné právo. Erdoganov asertívny postup zapadá do jeho stratégie urobiť z Turecka najmocnejšiu krajinu islamského sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto ambície povzbudili aj nedávne vojenské úspechy v Líbyi. Ankara už koncom minulého roka podpísala s vládou v Tripolise dohodu o vytvorení spoločnej výlučnej ekonomickej zóny, ktorou podporila svoje nároky na prieskum morského dna. Grécko zmluvu okamžite odmietlo. Okrem iného aj preto, že uprostred novo vytýčeného pásu nárokovaného Tureckom sa nachádza Kréta.

Krach rozhovorov

Koncom minulého týždňa to vyzeralo, že Grécko a Turecko začnú rokovať o "technických detailoch", ktoré by mali predísť možnej vojenskej konfrontácii.

Atény však iniciatívu šéfa NATO Jensa Stoltenberg odmietli: s Tureckom je vraj možné diskutovať až vtedy, až sa jeho lode stiahnu z výlučnej ekonomickej zóny Grécka.

Európa je v prístupe k riešeniu krízy rozdelená. Kým Francúzsko ide na Turkov zhurta, Nemecko, ktoré teraz predsedá Rade EÚ, sa snaží hľadať kompromisy.

Skryť Vypnúť reklamu

Musí však počítať s tým, že Turecko má v rukáve eso: štyri milióny sýrskych utečencov.

"Aj tá najmenšia iskrička môže vznietiť katastrofu," varoval nedávno šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas.

Napätie vo východnom Stredomorí tak ďalej eskaluje a svetové médiá ďalej otvorene píšu o možnosti vojenského stretu medzi dvoma členskými krajinami Severoatlantickej aliancie.

"Námorný incident, počas ktorého začnú lode Severoatlantickej aliancie strieľať po sebe, môže byť pre mnohých nepredstaviteľný. Bohužiaľ však nie je úplne nereálny," napísal v komentári pre agentúru Bloomberg americký admirál a bývalý veliteľ Vrchného veliteľstva spojeneckých síl v Európe James Stavridis.

"Východné Stredomorie, ktoré sa v uplynulých storočiach stalo dejiskom slušného množstva vojnových stretnutí, sa stalo najhorúcejším miestom svetových oceánov a predstihlo tak v tomto smere Juhočínske more či Arabský záliv," dodal skúsený vojak s gréckymi koreňmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

3 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

6 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

7 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

8 h