SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovensko zatiaľ hranice s Rakúskom a Českou republikou zatvárať neplánuje, tvrdí Matovič

Od štvrtka platí: Hromadné podujatia môžu mať v exteriéri tisíc účastníkov, v interiéri päťsto.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Pre hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy platí obmedzenie na tisíc osôb v jednom okamihu pre exteriér a päťsto osôb v jednom okamihu v interiéroch.

Ako ďalej informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, toto pravidlo platí aj pre svadobné a pohrebné obrady a to cirkevné aj civilné, ako aj výkon bohoslužieb, prvého svätého prijímania a sviatosti birmovania.

Naďalej podľa ÚVZ platí výnimka z tohto obmedzenia pre hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú mať v čase ich začiatku negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 12 hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

„Obmedzenie sa nevzťahuje ani na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia (schôdze), ktoré sa uskutočňujú na základe zákona,” pripomína ÚVZ.

Prevádzky sú podľa ÚVZ povinné umožniť vstup len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka), pričom táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov.

Pri vchode do prevádzky je povinnosťou aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice.

„Potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov musia klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného a účinného čistenia a dezinfekcie, ktoré sa musí vykonávať dôkladne v rámci denného sanitačného režimu prevádzky,” zdôrazňuje ÚVZ.

V prípade taxislužieb ÚVZ odporúča cestujúcim sedieť na zadných sedadlách.

Skryť Vypnúť reklamu

„Odporúčame zabezpečiť vhodné oddelenie priestorov vodiča od priestoru pre pasažiera, zabraňujúce voľnému prieniku aerosólu medzi týmito priestormi,” uviedli hygienici.

Prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo sú zase povinné upraviť časový harmonogram prevádzky tak, aby medzi jednotlivými zákazníkmi bol vždy priestor na upratanie a dezinfekciu pracovného miesta.

ÚVZ dodal, že dezinfekcia by sa mala vykonávať po každom zákazníkovi dezinfekčným prostriedkom s virucídnm účinkom.

Slovensko zatiaľ hranice s Rakúskom a Českom zatvárať neplánuje

Slovensko zatiaľ neplánuje uzavrieť štátne hranice s Rakúskom a Českou republikou. Po stretnutí zástupcov krajín Slavkovského formátu (S3) vo Viedni to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Premiér po stretnutí s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom a českým premiérom Andrejom Babišom zároveň vyzval obyvateľov krajín všetkých troch krajín, aby boli počas druhej vlny pandémie koronavírusu zodpovední.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil aj dôležitosť nosenia ochranných rúšok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

2 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

7 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

5 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

9 h