SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovensko zatiaľ hranice s Rakúskom a Českou republikou zatvárať neplánuje, tvrdí Matovič

Od štvrtka platí: Hromadné podujatia môžu mať v exteriéri tisíc účastníkov, v interiéri päťsto.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Pre hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy platí obmedzenie na tisíc osôb v jednom okamihu pre exteriér a päťsto osôb v jednom okamihu v interiéroch.

Ako ďalej informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, toto pravidlo platí aj pre svadobné a pohrebné obrady a to cirkevné aj civilné, ako aj výkon bohoslužieb, prvého svätého prijímania a sviatosti birmovania.

Naďalej podľa ÚVZ platí výnimka z tohto obmedzenia pre hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú mať v čase ich začiatku negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 12 hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

„Obmedzenie sa nevzťahuje ani na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia (schôdze), ktoré sa uskutočňujú na základe zákona,” pripomína ÚVZ.

Prevádzky sú podľa ÚVZ povinné umožniť vstup len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka), pričom táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov.

Pri vchode do prevádzky je povinnosťou aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice.

„Potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov musia klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného a účinného čistenia a dezinfekcie, ktoré sa musí vykonávať dôkladne v rámci denného sanitačného režimu prevádzky,” zdôrazňuje ÚVZ.

V prípade taxislužieb ÚVZ odporúča cestujúcim sedieť na zadných sedadlách.

Skryť Vypnúť reklamu

„Odporúčame zabezpečiť vhodné oddelenie priestorov vodiča od priestoru pre pasažiera, zabraňujúce voľnému prieniku aerosólu medzi týmito priestormi,” uviedli hygienici.

Prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo sú zase povinné upraviť časový harmonogram prevádzky tak, aby medzi jednotlivými zákazníkmi bol vždy priestor na upratanie a dezinfekciu pracovného miesta.

ÚVZ dodal, že dezinfekcia by sa mala vykonávať po každom zákazníkovi dezinfekčným prostriedkom s virucídnm účinkom.

Slovensko zatiaľ hranice s Rakúskom a Českom zatvárať neplánuje

Slovensko zatiaľ neplánuje uzavrieť štátne hranice s Rakúskom a Českou republikou. Po stretnutí zástupcov krajín Slavkovského formátu (S3) vo Viedni to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Premiér po stretnutí s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom a českým premiérom Andrejom Babišom zároveň vyzval obyvateľov krajín všetkých troch krajín, aby boli počas druhej vlny pandémie koronavírusu zodpovední.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil aj dôležitosť nosenia ochranných rúšok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.
Kresťanstvo

Evanjelici si pripomínajú sviatok Pamiatky reformácie

Podstatou reformácie bol od jej začiatku návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.

Luther spálil pápežskú bulu na námestí vo Wittenbergu.