SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Donalda Trumpa nominovali na Nobelovu cenu za mier

Donald Trump si nomináciu podľa pravicového nórskeho politika zaslúži za mierovú dohodu medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi.

Prezident Donald Trump. Prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

OSLO - Krajne pravicový nórsky zákonodarca v stredu uviedol, že za svoje úsilie na Blízkom východe nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier, píše server euronews.com.

Christian Tybring-Gjedde, člen nórskeho parlamentu za krajne pravicovú Stranu pokroku (Progress Party), uviedol, že s Trumpom by sa malo uvažovať kvôli jeho práci „pre mierovú dohodu medzi Spojenými arabskými emirátmi a Izraelom, ktorá otvára možný mier na Blízkom východe“.

Izrael a Spojené arabské emiráty sa minulý mesiac dohodli na historickej dohode normalizujúcej vzťahy, ktorú by mali podpísať na slávnostnom ceremoniáli v Bielom dome 15. septembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké sú Trumpove šance na získanie Nobelovej ceny za mier?

"Bez ohľadu na to, ako Trump koná doma a čo hovorí na tlačových konferenciách, má veľkú šancu získať Nobelovu cenu za mier," uviedol Tybring-Gjedde pre agentúru Associated Press.

Upresnil, že Trumpa nominoval v stredu 9. septembra na cenu za rok 2021 a dodal, že „spĺňa kritériá.“

Nominácie na každý rok musia byť zaslané nórskemu Nobelovmu výboru do 1. februára.

Tybring-Gjedde bol jedným z dvoch nórskych zákonodarcov, ktorí v roku 2018 nominovali Trumpa na Nobelovu cenu za mier za jeho úsilie o zmierenie medzi Severnou a Južnou Kóreou.

Cenu vtedy získali konžský lekár Denis Mukwege a iracká jezídka Nadia Muradová za ich „úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch“.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý nórsky zákonodárca môže niekoho vybrať

Každý zákonodarca pôsobiaci v národnom zákonodarnom zbore môže niekoho nominovať na Nobelovu cenu za mier.

Bývalému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi bola cena udelená v roku 2009 iba pár mesiacov po jeho prvom funkčnom období, čo bolo podľa mnohých ľudí predčasné.

Nórsky výbor uviedol, že ocenil Obamu za jeho záväzok „usilovať o mier a bezpečnosť sveta bez jadrových zbraní“.

Trump minulý rok predpovedal, že Nobelovu cenu by získal „za veľa vecí, ak by ju rozdali spravodlivo, čo však neurobia“.

Nórsky Nobelov výbor nijako verejne nekomentuje nominovaných. Podľa jeho pravidiel sa vyžaduje, aby boli informácie utajené 50 rokov.

"Teraz je potrebné dúfať, že Nobelov výbor dokáže posúdiť, čo Trump dosiahol na medzinárodnej úrovni, a že sa nestratí v preukázaných predsudkoch voči prezidentovi USA," uviedol Tybring-Gjedde vo svojom príspevku na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal však, že nesúhlasí so všetkými Trumpovými krokmi.

"Nie som veľkým podporovateľom Trumpa," uviedol.

Proces posudzovania kandidátov a udeľovania Nobelovej ceny za mier sa uskutočňuje v Nórsku, na rozdiel od ostatných Nobelových cien, ktoré sa udeľujú v susednom Švédsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.