OSLO - Krajne pravicový nórsky zákonodarca v stredu uviedol, že za svoje úsilie na Blízkom východe nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier, píše server euronews.com.
Christian Tybring-Gjedde, člen nórskeho parlamentu za krajne pravicovú Stranu pokroku (Progress Party), uviedol, že s Trumpom by sa malo uvažovať kvôli jeho práci „pre mierovú dohodu medzi Spojenými arabskými emirátmi a Izraelom, ktorá otvára možný mier na Blízkom východe“.
Izrael a Spojené arabské emiráty sa minulý mesiac dohodli na historickej dohode normalizujúcej vzťahy, ktorú by mali podpísať na slávnostnom ceremoniáli v Bielom dome 15. septembra.
Aké sú Trumpove šance na získanie Nobelovej ceny za mier?
"Bez ohľadu na to, ako Trump koná doma a čo hovorí na tlačových konferenciách, má veľkú šancu získať Nobelovu cenu za mier," uviedol Tybring-Gjedde pre agentúru Associated Press.
Upresnil, že Trumpa nominoval v stredu 9. septembra na cenu za rok 2021 a dodal, že „spĺňa kritériá.“
Loading
...
Nominácie na každý rok musia byť zaslané nórskemu Nobelovmu výboru do 1. februára.
Tybring-Gjedde bol jedným z dvoch nórskych zákonodarcov, ktorí v roku 2018 nominovali Trumpa na Nobelovu cenu za mier za jeho úsilie o zmierenie medzi Severnou a Južnou Kóreou.
Cenu vtedy získali konžský lekár Denis Mukwege a iracká jezídka Nadia Muradová za ich „úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch“.
Každý nórsky zákonodárca môže niekoho vybrať
Každý zákonodarca pôsobiaci v národnom zákonodarnom zbore môže niekoho nominovať na Nobelovu cenu za mier.
Bývalému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi bola cena udelená v roku 2009 iba pár mesiacov po jeho prvom funkčnom období, čo bolo podľa mnohých ľudí predčasné.
Nórsky výbor uviedol, že ocenil Obamu za jeho záväzok „usilovať o mier a bezpečnosť sveta bez jadrových zbraní“.
Trump minulý rok predpovedal, že Nobelovu cenu by získal „za veľa vecí, ak by ju rozdali spravodlivo, čo však neurobia“.
Nórsky Nobelov výbor nijako verejne nekomentuje nominovaných. Podľa jeho pravidiel sa vyžaduje, aby boli informácie utajené 50 rokov.
"Teraz je potrebné dúfať, že Nobelov výbor dokáže posúdiť, čo Trump dosiahol na medzinárodnej úrovni, a že sa nestratí v preukázaných predsudkoch voči prezidentovi USA," uviedol Tybring-Gjedde vo svojom príspevku na Facebooku.
Povedal však, že nesúhlasí so všetkými Trumpovými krokmi.
"Nie som veľkým podporovateľom Trumpa," uviedol.
Proces posudzovania kandidátov a udeľovania Nobelovej ceny za mier sa uskutočňuje v Nórsku, na rozdiel od ostatných Nobelových cien, ktoré sa udeľujú v susednom Švédsku.