SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Oscary majú nové pravidlá, ovládol ich ľavicový aktivizmus

Aby film dosiahol na hlavnú cenu, bude potrebné, aby v ňom boli zastúpené menšiny a to v dvoch zo štyroch navrhovaných kritériách.

Sošky Oscara.Sošky Oscara. (Zdroj: TASR/AP)

LOS ANGELES - Americká Akadémia filmových umení a vied, ktorá každoročne odovzdáva ocenenie známe ako Oscar, v utorok predstavila nové stanovy, ktoré musia snímky dodržať, aby sa mohli od roku 2024 uchádzať o sošku pre najlepší film.

Pravidlá sa týkajú zastúpenia žien, ľudí so zdravotným postihnutím a rasových a sexuálnych menšín nielen pred kamerou, ale aj napríklad v rámci propagácie a distribúcie filmu, píše server irozhlas.cz.

Stanovy budú po nasledujúce tri ročníky udeľovaní cien slúžiť iba ako odporúčanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby sa projekty mohli uchádzať o nomináciu v kategórii najlepší film počas 96. ročníka Oscarov v roku 2024, budú musieť splniť dva zo štyroch nových štandardov.

Prvý sa týka reprezentácie osôb a tém vo filme samotnom. Hlavnú či výraznú úlohu musí mať zástupca rasovej či etnickej menšiny alebo musí aspoň 30 percent hercov vo vedľajších či epizódnych úlohách tvoriť ženy, zástupcovia rasových, etnických a LGBTQ skupín alebo ľudia so zdravotným postihnutím.

Snímka tiež prvú podmienku splní, ak sa jeho hlavná dejová linka alebo téma filmu zameriava na osoby zo spomínaných skupín.

Ďalšia časť sa týka zastúpenia sledovaných skupín ľudí v štábe alebo tiež na čele v kreatívnych a technických odvetviach, ako je kamera, réžia, strih, produkcia, návrh kostýmov, výprava a dekorácie, masky, zvuk, špeciálne efekty, casting alebo scenár.

Skryť Vypnúť reklamu

Tretie a štvrté pravidlo ukladajú rovnaké požiadavky na pracovníkov, ktorí sa podieľajú na marketingu a distribúciu alebo sú platenými stážistami distribučnej spoločnosti daného záberu.

Ako upozorňujú niektorí americkí novinári, žiadne výrazné zmeny sa však diváci dočkať nemusia.

Nové pravidlá sa totiž dajú dodržať oveľa ľahšie, než sa môže zdať, a filmy nominované napríklad počas vlaňajších Oscarov by stále zvládli prejsť.

Inšpirácia v Británii

Nové pravidlá majú podľa spoločného vyhlásenia prezidenta akadémie Davida Rubina a výkonnej riaditeľky Dawn Hudsonovej prispieť k lepšej reprezentácii rozmanitého diváctva.

"Veríme, že tieto štandardy budú katalyzátorom dlhodobých a zásadných zmien v našom odvetví," uviedli.

Organizácia vo vyhlásení dodáva, že požiadavky na snímky v ďalších kategóriách zostávajú bez zmien. Ak sa o nomináciu v kategórii najlepší film bude uchádzať animované, dokumentárne alebo cudzojazyčné dielo, bude ako také posudzované zvlášť.

Skryť Vypnúť reklamu

Oznámenie ráno kvitovala Britská akadémia filmového a televízneho umenia (BAFTA).

"V roku 2016 sme predstavili veľmi podobné podmienky v súvislosti s posudzovaním cien v kategóriách najlepší britský film a najlepší britský debut. Každý rok tieto stanovy znovu posudzujeme a rozširujeme," uviedol predseda filmovej komisie BAFTA Marc Samuelson.

Práve vo Veľkej Británii, konkrétne u stanov Britského filmového inštitútu, podľa ktorého je posudzovaná finančná podpora filmových projektov, alebo u už spomínaných cien BAFTA, sa americká Akadémia s novými pravidlami najviac inšpirovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Celoplošné testovanie musí podľa Čaputovej prebehnúť bez toho, aby bolo ohrozené zdravie občanov

Prezidentka taktiež vyzvala k tomu, aby po celoplošnom testovaní nebolo ohrozené fungovanie nemocníc a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka po stretnutí s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou.
História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.