SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Čaputová belgickej strane navrhne, aby súčasťou vyšetrovacieho tímu smrti Chovanca bol aj slovenský expert

Je znepokojujúce, že prípad smrti Chovanca nebol doteraz vyšetrený, povedala prezidentka. Opozičný poslanec Blanár jej aktivitu víta, vláde vyčíta oneskorenú reakciu.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Je znepokojujúce, že prípad smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku nebol za takú dlhú dobu riadne vyšetrený.

Médiám to dnes povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hlava štátu vyjadrila sústrasť rodine Chovanca a odsúdila všetky formy policajnej brutality voči akémukoľvek občanovi ktorejkoľvek krajiny.

„Po zverejnení záberov a po tom, čo som sa vôbec dozvedela o tomto prípade, som sa oň okamžite začala zaujímať. Napriek skutočnosti, že sa náš zastupiteľský úrad v Belgicku v tomto prípade od začiatku aktívne angažoval, je znepokojujúce, že prípad nebol za takú dlhú dobu riadne vyšetrený," uviedla Čaputová.

Prezidentka preto rodine navrhla, aby sa súčasťou vyšetrovacieho tímu stal aj slovenský expert.

SkryťVypnúť reklamu

„Som presvedčená, že tento krok môže pomôcť dôveryhodnosti vyšetrovania v očiach slovenskej aj belgickej verejnosti. Následne ako hlava štátu preto požiadam belgickú stranu, aby túto žiadosť pozostalých zohľadnili,“ uviedla hlava štátu.

Poslanci parlamentu prijali uznesenie k smrti Jozefa Chovanca 2. septembra. Žiadajú v ňom, aby slovenská vláda získala od belgickej vlády informácie z vyšetrovania a tie následne prezentovala národnej rade.

Uznesenie tiež žiada vládu, aby s využitím všetkých diplomatických prostriedkov intervenovala u belgickej vlády za účelom vyvodenia trestnoprávnej a disciplinárnej zodpovednosti zasahujúcich policajtov.

Vláda Slovenskej republiky vzala toto uznesenie na vedomie na svojom rokovaní 9. septembra.

Korčok poskytne plnú súčinnosť

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR poskytne plnú diplomatickú súčinnosť pri tlmočení stanoviska prezidentky SR Zuzany Čaputovej v súvislosti s úmrtím slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku.

SkryťVypnúť reklamu

Ubezpečuje o tom šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS). Reaguje tak na jej štvrtkové vyhlásenie, že požiada Belgicko, aby zvážilo účasť slovenského experta na vyšetrovaní udalosti.

"Ďakujem za jej silné stanovisko, ako aj za jej podporu pre požiadavku rodiny pána Chovanca. Prezidentke ponúkneme plnú diplomatickú súčinnosť pri tlmočení jej požiadavky na belgické orgány," uvádza Korčok na sociálnej sieti.

Stanovisko hlavy štátu víta, okrem iného, aj preto, lebo belgické orgány majú v súčasnosti "úplne jasno", čo požaduje Národná rada SR po prijatí uznesení, vláda SR, ktorá v tejto veci prijala uznesenie v stredu, a po štvrtku aj prezidentka SR.

Do procesu chce zapojiť i slovenských europoslancov, s ktorými by sa mal stretnúť v piatok.

SkryťVypnúť reklamu

"Aby bolo jasné, že aj európsky parlament môže prispieť k tomu, aby sme nastolili spravodlivosť pre nášho občana, ktorý prišiel o život v Belgicku," podotkol Korčok.

Blanár víta kroky prezidentky

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) víta kroky prezidentky Zuzany Čaputovej v súvislosti s úmrtím slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku.

Vyplýva to z jeho reakcie na prezidentkino štvrtkové vyhlásenie, že požiada Belgicko, aby zvážilo účasť slovenského experta na vyšetrovaní udalosti.

Blanár zároveň hovorí o neskorom prijatí úlohy pre ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) vládou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Dôležité je, že hlava štátu koná v záujme toho, aby sme sa čím skôr dozvedeli odpovede na otázky, ako a prečo musel zomrieť nevinný občan Slovenska a prečo sa to dva a pol roka záhadným spôsobom zahmlieva," uviedol Blanár s tým, že to, či sa prezidentka pri svojom rozhodnutí inšpirovala návrhom vyhlásenia NR SR z dielne Smeru-SD, ktoré parlament nedávno odmietol, v súčasnosti nie je podstatné.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda podľa jeho slov až v stredu 9. 9. prijala úlohu pre ministra zahraničných vecí, aby intervenoval u belgickej vlády riadne vyšetrenie úmrtia občana SR v Belgicku.

"Neskoro, ale predsa, pretože od zverejnenia videí, ktoré ukázali policajnú brutalitu, uplynuli už tri týždne," dodal.

Líder Smeru-SD Robert Fico poznamenal, že nebyť ich strany, prípad by bol zamietnutý pod koberec.

"Je veľká škoda, že ešte v auguste, keď predkladala v NR SR rovnaký návrh strana Smer-SD, tak ho vládna koalícia expresne odmietla a nepodporila ho ani prezidentka. Ak by sa to nestalo, už týždeň sme mohli mať v Belgicku svojich vyšetrovateľov, ktorí by boli jednoznačnými prínosom vo vyšetrení," myslí si Fico.

Krok prezidentky však vítajú.

SkryťVypnúť reklamu

Slovák Jozef Chovanec zomrel v Belgicku vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi.

Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne.

Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca počas 16 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu