SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Príliš väčšinový Oscar

Je akákoľvek sexuálna či telesná odchýlka skutočne rozumným kritériom pre umenie, šport či výkon funkcie?

Sošky Oscara.Sošky Oscara. (Zdroj: TASR/AP)

Od roku 2024 budú platiť nové pravidlá pre Oscary - ak film nebude dosť teplý alebo menšinový, sošku novo nedostane, píše Natália Vachatová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Čo ešte znesieme? Olympiádu, alebo napríklad rovno vlády s povinným zastúpením LGBT +, etnických a iných menšín?

Platiť tieto pravidlá skôr, Oscara by nikdy nezískal film:

Kmotr - pretože príbeh filmu sa netočí okolo žien, etnických menšín, LGBTQ + komunity alebo ľudí s kognitívnym či fyzickým postihnutím alebo zle počujúcich a nepočujúcich,

Skryť Vypnúť reklamu

Juh proti Severu - dnes by nebol na Oscara, ale na žalobu,

Prelet nad kukučím hniezdom - tu musím povedať, že to chvíľu vyzeralo dokonca nádejne - nejaké menšiny vo vedľajších úlohách by tam boli, lenže hlavný hrdina heteráka, biely, navyše muž ... čo viac, točil to Forman, a to znižuje pravdepodobnosť splnenia ďalšej možnej podmienky, že dvaja vedúci pracovníci v tvorivej funkciu musí byť ženy alebo musia pochádzať z nejakej menšiny, LGBTQ + komunity alebo musí ísť o ľudí s postihnutím a k tomu všetkému aspoň jeden z nich musí byť z nasledujúcich skupín: Aziati, Hispánci, Afroameričania, pôvodní Američania (Indiáni), osoby zo stredného východu, severnej Afriky, Havajčanov alebo osoby z pacifických ostrovov.

Celý štáb sa navyše musí skladať z 30% z príslušníkov znevýhodnených menšín.

Skryť Vypnúť reklamu

Skrátim to, od roku 1929, keď sú udeľované Oscary, by ocenenie za najlepší film zrejme nedostal žiadny z tých, ktorý sa touto soškou doteraz pyšní, pretože by nespĺňal dve zo štyroch kritérií, ktoré budú od roku 2024 na získanie Oscara povinné.

Je mi úprimne ľúto kinematografie aj nás divákov. Je mi ľúto nakoniec i tých menšín, také svinstvo si nikto z nich nezaslúži.

Politickými neziskovkami bojujúcimi s hate speech, rodovými stereotypmi a za práva najrôznejších menšín napojených na nejakú politickú stranu a zaliatych slniečkom to začína, týmito nezmyslami to bohužiaľ (ne)končí.

Je akákoľvek sexuálna či telesná odchýlka skutočne rozumným kritériom pre umenie, šport či výkon funkcie?

A ako dlho potrvá istým politickým stranám, na ktoré sú tieto neziskovky v Českej republike často napojené, než začnú presadzovať povinné zastúpenie 30% ľudí zo "znevýhodnených" (dnes teda skôr za akúkoľvek cenu presadzovaných) menšín do našich súťaží, športu, dozorných rád a nakoniec do vlády?

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa toho, čo sa dnes vo svete deje, to môže nastať skôr, než si myslíme.

R.I.P. Americká krása, Rocky, Casablanca, Na západe nič nového, Francúzska spojka, Temný rytier, Polnoc v Paríži, Vzbura na lodi Bounty, Všetci kráľovi muži, Američan v Paríži, Cesta okolo sveta za 80 dní, West Side Story, My Fair Lady, Polnočný kovboj, Podraz, ...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.

Slovensko

Krajniak na vláde navrhne predĺženie rodičovskej dovolenky

Pandemická OČR podľa neho stále platí. Uvažujú aj o spustení tzv. SOS dotácie pre ľudí, na ktorých sa žiadne opatrenie nevzťahuje.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Slovensko

Testovanie na Orave a v okrese Bardejov nadmieru splnilo očakávania, povedal premiér

Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že testovanie odhalilo množstvo šíriteľov vírusu. Vyjadril sa aj k prípadnému úplnému lockdownu.