SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Slovensko sprísňuje opatrenia, znižuje počty ľudí na hromadných podujatiach

Od októbra sa má päťnásobne znížiť počet divákov na podujatiach, účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a tajomník Pandemickej komisie vlády Anton Tencer počas piatkového rokovania. Minister zdravotníctva Marek Krajčí a tajomník Pandemickej komisie vlády Anton Tencer počas piatkového rokovania. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Pandemická komisia vlády navrhne v pondelok Ústrednému krízovému štábu uzatvorenie hraníc s Ukrajinou. Českú republiku zároveň navrhne zaradiť medzi rizikové krajiny. Na tlačovej besede po zasadnutí Pandemickej komisie Vlády SR to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako krajiny s nepriaznivou prognózou vníma pandemická komisia Rakúsko a Maďarsko. Medzi menej rizikové krajiny navrhuje zaradiť Švédsko, Bulharsko a Kanadu.

Minister tiež informoval, že medzi červené regióny na Slovensku sa už zaradila celá Bratislava, teda mestské časti I až V, Nitra, Tvrdošín, Stará Ľubovňa a Michalovce.

SkryťVypnúť reklamu

Oranžové okresy sú aktuálne Senec, Pezinok, Malacky, Liptovský Mikuláš, Šaľa, Nové Zámky, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Trenčín a Vranov nad Topľou.

Od 16. septembra pandemická komisia zakazuje usporadúvať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, teda hoteloch. Výnimky však budú platiť pre svadby a kary.

Pre účasť na športových kempoch bude potrebný negatívny test nie starší ako 96 hodín, zúčastniť sa ich budú môcť len osoby, ktoré neprejavujú príznaky respiračného ochorenia.

Počas konania športového kempu budú musieť zároveň osoby v ňom dodržiavať spoločnú izoláciu.

Od 1. októbra komisia obmedzuje svadby na 30 osôb na celom území krajiny.

V zelených okresoch budú povolené exteriérové hromadné podujatia do maximálne 200 osôb a interiérové hromadné podujatia maximálne do 100 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

V oranžových a červených okresoch budú povolené exteriérové hromadné podujatia na maximálne 100 osôb a interiérové hromadné podujatia na maximálne 50 osôb.

Opatrenia aj pre seniorov

V oranžových a červených okresoch odporúča pandemická komisia aj opatrenia pre seniorov. Navrhuje zakázať návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti, neodporúča organizovať rodinné oslavy a apeluje tiež na očkovanie proti pneumokokom a chrípke.

Čo sa týka Rakúska, medzi rizikovými regiónmi sú aktuálne Viedeň, Tirolsko a Vorarlberg.

V Česku je to Praha, Stredočeský kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Kralovehradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj, Plzenský kraj.

V Maďarsku sú rizikové regióny Budapešť, Fejér, HajdúBihar, Pest a v Poľsku Malopoľské vojvodstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Krajčí upozornil, že rovnako rizikový je na Slovensku Bratislavský kraj.

Ako dodal, spomedzi našich susedov je klesajúci trend nákazy len v Poľsku.

Situácia je vážnejšia

Situácia je podľa ministra vážnejšia ako pred týždňom. Ako povedal, počty infikovaných prudko rastú a druhú vlnu spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí.

"S najväčšiu pravdepodobnosťou, ak niečo neurobíme s trendom rastu infikovaných, budú rásť aj hospitalizácie a pribúdať úmrtia," povedal.

Podľa infektológa a člena Pandemickej komisie vlády SR Pavla Jarčušku však krajina nie je vo fáze nekontrovateľného komunitného šírenia.

"Situácia je horšia ako pred týždňom, koronavírusová infekcia sa nám začína rozmáhať vo viacerých častiach Slovenska," povedal Krajčí.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal na to, že ako červených je označených už deväť regiónov. Minulý týždeň to boli dva.

V zasiahnutých regiónoch treba podľa šéfa rezortu zdravotníctva prijímať cielené opatrenia, aby sa nemuseli prijímať celoplošné.

Analýza pacientov ukázala, že jedna tretina nakazených sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty.

Pôvod niektorých sa dohľadať nevie.

Počty hospitalizovaných zaostávajú za infikovanými

"Máme momentálne taký počet infikovaných, ako sme nemali ani v prvej vlne. Našťastie, počty hospitalizovaných meškajú za týmito infekciami. Zdá sa, že meškajú pravdepodobne pomalším tempom ako v prvej vlne," skonštatoval Krajčí.

Vysvetlil, že je to tým, že najviac prípadov je medzi mladými.

SkryťVypnúť reklamu

"Druhú vlnu spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí na diskotékach, v nočných kluboch, zábavách. Vrátili sa z táborov, rôznych podujatí, športových kempov," poznamenal.

Upozornil, že s najväčšou pravdepodobnosťou, keď sa niečo neurobí s trendom počtu pozitívnych, tak aj hospitalizovaných a úmrtí môže pribúdať.

Za posledné dva týždne pribudlo 113 nakazených seniorov nad 65 rokov.

"Smutná správa je, že 80 percent z týchto ľudí pravdepodobne skončí v nemocnici, 16 percent z nich pravdepodobne skončí na jednotke intenzívnej starostlivosti a 2,5 percenta bude pravdepodobne ventilovaných," upozornil Krajčí.

Najviac nakazených seniorov je v Košickom kraji, a to 32.

Z pohľadu nemocníc je podľa Jarčušku najhoršia situácia v michalovskej nemocnici, kde je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 25 pacientov, piatim sa podáva liek s účinnou látkou remdezivir.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil, že situácia sa môže kedykoľvek zmeniť v ktoromkoľvek regióne, hlavne bratislavskom.

Krajčí sa poďakoval ľudom za bravúrne zvládnutie prvej vlny pandémie. Zároveň pripomenul, že kým nebude k dispozícii vakcína, tak akékoľvek úzke kontakty spôsobujú šírenie nového koronavírusu.

"Šíri sa tým efektívnejšie, čím sme v sociálnych kontaktoch intenzívnejší," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu