SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Česko opäť potvrdilo rekordný denný nárast počtu nakazených - pribudlo ich 1447

Český minister priznáva, že mal viac trvať na nosení rúšok. "Budeme sa musieť rozhodnúť, ako z toho von. Väzby medzi Slovenskom a Českom sú obrovské, ľudské, rodinné, študentské i obchodné," hovorí Matovič.

Česko má najvyššie tempo nárastu šírenia nákazy spomedzi okolitých krajín.Česko má najvyššie tempo nárastu šírenia nákazy spomedzi okolitých krajín. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - Česko zaznamenalo k polnoci z piatka na sobotu nový denný rekord v počte nakazených. V priebehu uplynulých 24 hodín ich pribudlo 1447.

Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Laboratóriá v piatok otestovali 15 184 vzoriek. Rekordný denný nárast počtu infikovaných hlási Česko už druhý deň po sebe.

Celkovo Česko potvrdilo 33 860 prípadov nákazy a 450 súvisiacich úmrtí. V piatok pribudli dve obete pandémie.

Vyliečilo sa už 21 150 ľudí. Úrady za piatok evidujú 212 novo vyliečených pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálny počet nakazených dosiahol 12 260, z ktorých je 264 hospitalizovaných.

Podľa počtu zaznamenaných prípadov za uplynulých sedem dní na 100 000 obyvateľov sú epidémiou najviac zasiahnuté okresy Plzeň-juh v Plzeňskom kraji, kde evidujú 132,31 prípadov, hlavné mesto Praha s 117,88 prípadmi a Beroun v Stredočeskom kraji so 116,77 prípadmi.

Pandemická komisia vlády SR navrhla v piatok zaradiť Česko medzi rizikové krajiny a označiť ju na "semafore" červenou.

"Budeme sa musieť rozhodnúť, ako z toho von. Väzby medzi Slovenskom a Českom sú obrovské, a to ľudské, rodinné, študentské i obchodné," konštatoval Matovič.

Nemecko zaradilo s platnosťou od štvrtka na zoznam rizikových oblastí Prahu. V utorok sa pre rovnaký krok rozhodlo Belgicko.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister Vojtěch: Na rúškach som mal viac trvať

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch vidí niekoľko dôvodov prudkého nárastu infikovaných.

"Primárne za to môže poprázdninové obdobie, Česi sa vracajú z dovoleniek, je všeobecne väčšia interakcia ľudí v spoločnosti a podobne. Tým pádom sa choroba ľahšie šíri. Určite v tom hrá úlohu, že v lete došlo k výraznému uvoľneniu opatrení. Uvoľnili sme ich, aby sa ekonomika uzdravila a život ľudí sa vrátil do normálu. Vírus však bohužiaľ nepoľavil a šíri sa aj naďalej veľmi intenzívne," povedal v rozhovore pre server lidovky.cz.

Minister navrhoval nosenie rúšok od prvého septembra, po schôdzke s premiérom Babišom však návrh prehodnotil.

"Môj návrh vtedy nepodporili ani odborníci, nebola na tom všeobecná zhoda. Možno som na tom mal viac trvať," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia sa zmenila od štvrtka. V celom Česku sa už musia nosiť rúška na úradoch, v obchodoch, firmách aj vo všetkých ďalších vnútorných priestoroch.

"Platí jednoduché pravidlo - pod strechou sa rúška nosia," uviedol Vojtěch pre server lidovky.cz.

Podľa neho sa rúška nemusia nosiť v materských školách. Nemusia ich mať malé deti či ľudia s duševnými poruchami, hostia reštaurácií pri konzumácii jedla a pitia, ľudia v plaveckých bazénoch či športovci pri tréningu, zápasoch a súťažiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h