SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Profesor použil čínske slovo, ktoré sa podobá rasistickému označeniu černochov. Predmet už učiť nebude

Hyperkorektnosť na amerických školách nemá konca. Univerzita zvažuje ďalšie pôsobenie profesora Pattona na škole. Následne sa profesora zastalo viacero kapacít a petíciu na jeho podporu už podpísalo 18-tisíc ľudí.

Profesor Patton.Profesor Patton. (Zdroj: Twitter Cabot Phillips)

LOS ANGELES - Pozornosť v Spojených štátoch vzbudil prípad vyššieho profesora Gregoryho Pattona, ktorý sa údajne počas prednášky dopustil urážky černošských študentov.

Slovo ,nei ge ', ktoré použil, je však čínsky výraz znamenajúci ,toto' a anglický hanlivý výraz nigger iba pripomína výslovnosťou.

Napriek tomu sa Patton musel výučby daného seminára vzdať, píše server echo24.cz.

Univerzita Južnej Kalifornie, na ktorej pôsobí, rozhoduje o jeho ďalšom pôsobení na škole.

Odchod profesora vzbudil vlnu nevôle ako u širokej verejnosti, tak v akademickej obci alebo u rodených čínskych hovorcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Patton viedol 20. augusta cez internet prednášku o komunikácii, počas ktorej preberal takzvané "vypĺňacie slová", teda slová, ktoré slúžia ako akési pomlčky počas prejavu a nenesú v kontexte danej reči takmer žiadny význam.

V slovenčine sú to napríklad slová ako "jednoducho", "vlastne", "akoby" alebo "teda".

"V Číne je typickým (vypchávkovým) slovom ,toto' -, toto, toto, toto, toto'," povedal Patton počas výkladu.

Následne niekoľkokrát výraz zopakoval aj v čínštine, ktorý znie , ei ge '. Výslovnosťou sa však toto slovo silne podobá anglickému ,nigger ', teda hanlivému ,neger'.

Na profesora sa po prednáške sťažovalo niekoľko jeho študentov. Vedenie školy dostalo sťažnosť, podľa ktorej Patton užitím tohto výrazu "urazil všetkých černošských členov našej triedy".

Skryť Vypnúť reklamu

"Toto slovo je pred vysvetlením významu jasne identifikované ako fonetické homonymum a rasu hanobiaci termín a malo by byť používané opatrne, predovšetkým v kontexte čínskej komunikácie v sociálnom kontexte Spojených štátov," píše sa v liste, ktorý má k dispozícii americká CNN.

"To, ako sme ho počuli v triede, pripomínalo oveľa viac zraňujúci výraz s hrozivým dopadom na černošskú komunitu."

Záznam prednášky sa medzitým objavil na sociálnych sieťach.

Dekan univerzity Geoffrey Garrett oznámil, že výučbu Pattonovho semináru prevezme iný člen pedagogického zboru.

"Profesor Greg Patton niekoľkokrát zopakoval čínske slovo, ktoré znie veľmi podobne ako odporná rasová nadávka v angličtine," uviedol Garrett.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je pochopiteľné, že to študentov pohoršilo a rozrušilo, a hlboko sa za to ospravedlňujem. Je jednoducho neprijateľné, aby učiteľ v triede používal slová, ktoré môžu raniť a poškodiť psychologickú rovnováhu našich študentov. Musíme byť a budeme lepší," uviedol.

Garrett uviedol, že Patton o miesto na univerzite zatiaľ neprišiel. Nebude však už vyučovať daný seminár a dostal administratívne voľno do doby, pokiaľ vedenie školy nerozhodne o ďalšom postupe.

Patton sa za použitie čínskeho výrazu v liste študentstva ospravedlnil a uviedol, že mu ho oznámili študenti z cudziny ako príklad výpĺňacieho slova. Do prednášky ho zaradil práve preto, aby bol otvorenejší iným kultúram.

Odozva v Štátoch

V Amerike incident vzbudil vlnu nevôle, predovšetkým na sociálnych sieťach. Mnohí argumentujú tým, že je dané slovo urážlivé iba z náhľadu anglofónneho sveta a že podriaďovať celý čínsky jazyk tamojšom pravidlám paradoxne zaváňa rasizmom.

Skryť Vypnúť reklamu

Tais Zhang, profesor práv čínskeho pôvodu na prestížnej americkej univerzite Yale, sa kolegu zastal.

"Poviem len toľko, že profesorova výslovnosť čínskej frázy, nei ge 'bola správna a jeho použitie ako príkladu vypĺňacieho slova bolo lingvisticky vhodné. Je to veľmi bežná fráza," napísal na Twitteri.

Organizácia Black China Caucas, ktorá si dáva za cieľ "presadzovať černošské hlasy v čínskom priestore", napísala, že ju riešenie univerzity "šokuje".

"Nielen, že by rýchla lekcia mandarínštiny ukázala, že ,nei ge' je bežný výraz, ale reakcia univerzity degraduje diskusiu dotýkajúcu sa skutočných výziev ohľadom diverzity a rovnosti na univerzitných mestečkách," uviedla.

Univerzita Južná Kalifornia dostala petíciu podpísanú asi stovkou absolventov školy, v ktorej vyjadrujú Pattonovi podporu. Väčšina z nich je čínskeho pôvodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kontroverzia zaujala tiež ázijských užívateľov sociálnych sietí, ktorí si z nej robia najčastejšie srandu.

Verejná petícia na webe Change.org na Pattonovu podporu pozbierala už skoro 18 000 podpisov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h