SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Profesor použil čínske slovo, ktoré sa podobá rasistickému označeniu černochov. Predmet už učiť nebude

Hyperkorektnosť na amerických školách nemá konca. Univerzita zvažuje ďalšie pôsobenie profesora Pattona na škole. Následne sa profesora zastalo viacero kapacít a petíciu na jeho podporu už podpísalo 18-tisíc ľudí.

Profesor Patton.Profesor Patton. (Zdroj: Twitter Cabot Phillips)

LOS ANGELES - Pozornosť v Spojených štátoch vzbudil prípad vyššieho profesora Gregoryho Pattona, ktorý sa údajne počas prednášky dopustil urážky černošských študentov.

Slovo ,nei ge ', ktoré použil, je však čínsky výraz znamenajúci ,toto' a anglický hanlivý výraz nigger iba pripomína výslovnosťou.

Napriek tomu sa Patton musel výučby daného seminára vzdať, píše server echo24.cz.

Univerzita Južnej Kalifornie, na ktorej pôsobí, rozhoduje o jeho ďalšom pôsobení na škole.

Odchod profesora vzbudil vlnu nevôle ako u širokej verejnosti, tak v akademickej obci alebo u rodených čínskych hovorcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Patton viedol 20. augusta cez internet prednášku o komunikácii, počas ktorej preberal takzvané "vypĺňacie slová", teda slová, ktoré slúžia ako akési pomlčky počas prejavu a nenesú v kontexte danej reči takmer žiadny význam.

V slovenčine sú to napríklad slová ako "jednoducho", "vlastne", "akoby" alebo "teda".

"V Číne je typickým (vypchávkovým) slovom ,toto' -, toto, toto, toto, toto'," povedal Patton počas výkladu.

Následne niekoľkokrát výraz zopakoval aj v čínštine, ktorý znie , ei ge '. Výslovnosťou sa však toto slovo silne podobá anglickému ,nigger ', teda hanlivému ,neger'.

Na profesora sa po prednáške sťažovalo niekoľko jeho študentov. Vedenie školy dostalo sťažnosť, podľa ktorej Patton užitím tohto výrazu "urazil všetkých černošských členov našej triedy".

Skryť Vypnúť reklamu

"Toto slovo je pred vysvetlením významu jasne identifikované ako fonetické homonymum a rasu hanobiaci termín a malo by byť používané opatrne, predovšetkým v kontexte čínskej komunikácie v sociálnom kontexte Spojených štátov," píše sa v liste, ktorý má k dispozícii americká CNN.

"To, ako sme ho počuli v triede, pripomínalo oveľa viac zraňujúci výraz s hrozivým dopadom na černošskú komunitu."

Záznam prednášky sa medzitým objavil na sociálnych sieťach.

Dekan univerzity Geoffrey Garrett oznámil, že výučbu Pattonovho semináru prevezme iný člen pedagogického zboru.

"Profesor Greg Patton niekoľkokrát zopakoval čínske slovo, ktoré znie veľmi podobne ako odporná rasová nadávka v angličtine," uviedol Garrett.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je pochopiteľné, že to študentov pohoršilo a rozrušilo, a hlboko sa za to ospravedlňujem. Je jednoducho neprijateľné, aby učiteľ v triede používal slová, ktoré môžu raniť a poškodiť psychologickú rovnováhu našich študentov. Musíme byť a budeme lepší," uviedol.

Garrett uviedol, že Patton o miesto na univerzite zatiaľ neprišiel. Nebude však už vyučovať daný seminár a dostal administratívne voľno do doby, pokiaľ vedenie školy nerozhodne o ďalšom postupe.

Patton sa za použitie čínskeho výrazu v liste študentstva ospravedlnil a uviedol, že mu ho oznámili študenti z cudziny ako príklad výpĺňacieho slova. Do prednášky ho zaradil práve preto, aby bol otvorenejší iným kultúram.

Odozva v Štátoch

V Amerike incident vzbudil vlnu nevôle, predovšetkým na sociálnych sieťach. Mnohí argumentujú tým, že je dané slovo urážlivé iba z náhľadu anglofónneho sveta a že podriaďovať celý čínsky jazyk tamojšom pravidlám paradoxne zaváňa rasizmom.

Skryť Vypnúť reklamu

Tais Zhang, profesor práv čínskeho pôvodu na prestížnej americkej univerzite Yale, sa kolegu zastal.

"Poviem len toľko, že profesorova výslovnosť čínskej frázy, nei ge 'bola správna a jeho použitie ako príkladu vypĺňacieho slova bolo lingvisticky vhodné. Je to veľmi bežná fráza," napísal na Twitteri.

Organizácia Black China Caucas, ktorá si dáva za cieľ "presadzovať černošské hlasy v čínskom priestore", napísala, že ju riešenie univerzity "šokuje".

"Nielen, že by rýchla lekcia mandarínštiny ukázala, že ,nei ge' je bežný výraz, ale reakcia univerzity degraduje diskusiu dotýkajúcu sa skutočných výziev ohľadom diverzity a rovnosti na univerzitných mestečkách," uviedla.

Univerzita Južná Kalifornia dostala petíciu podpísanú asi stovkou absolventov školy, v ktorej vyjadrujú Pattonovi podporu. Väčšina z nich je čínskeho pôvodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kontroverzia zaujala tiež ázijských užívateľov sociálnych sietí, ktorí si z nej robia najčastejšie srandu.

Verejná petícia na webe Change.org na Pattonovu podporu pozbierala už skoro 18 000 podpisov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.
Slovensko

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení vrátane zákazu vychádzania

V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú ako doposiaľ, a to v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Ilustračné foto.
Európska únia

Rakúsky armádny imám mal sympatizovať s džihádom. Dostal okamžitý vyhadzov

Odvolaný Sijamhodzic obvinenia z islamizmu rezolútne odmietol. "Nikdy som nezdieľal džihádistické videá na svojej stránke, ani nezdieľam túto ideológiu," uviedol.

Sijamhodžič (vľavo) s bývalým vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgangom Petrischom.
Slovensko

Pri testovaní uprednostníme občanov z Oravy a Bardejova, povedal Naď

"Posilnili sme počet odberných tímov. Niekde, kde sme mali včera jeden tím, sú dnes dva, aby proces išiel rýchlejšie. Je to spôsobené najmä tým, že máme k dispozícii viac zdravotníckeho personálu," zdôvodnil.

Polovica z radu v Záskalí.