SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

USA sú na hrane povstania, ulice sa zapĺňajú po zuby ozbrojenými skupinami

Podľa svetovo uznávaného odborníka Davida Kilcullena sú Spojené štáty v situácii, ktorú manuály CIA označujú ako "počiatočná fáza povstania".

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Ulice amerických miest začínajú pripomínať bojové pole. Na demonštráciách sa čím ďalej častejšie objavujú príslušníci občianskych domobrán a polovojenských jednotiek ozbrojení poloautomatickými puškami.

Dva mesiace pred prezidentskými voľbami padajú slová o občianskej vojne, píše server idnes.cz.

David Kilcullen je jedným z najväčších svetových odborníkov na potieranie povstaní, teroristov a guerillového boja.

Muž, ktorý je považovaný za architekta úspešnej vojenskej stratégie pri potláčaní vzbury proti americkej okupácii Iraku v roku 2008, prišiel tento rok v lete so znepokojujúcim varovaním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spojené štáty sú podľa neho v situácii, ktorú manuály CIA označujú ako "počiatočná fáza povstania".

Povstanie (Insurgency) definuje ako "organizáciu podvratných akcií a násilia s cieľom získať alebo zmeniť politickú kontrolu nad určitým územím".

Počiatočnej fáze povstania je podľa neho možné chápať ako budovanie podhubie, organizačné fáze vzbury.

"Môže to zahŕňať zárodočnú činnosť zo strany rôznych skupín. Organizáciu, výcvik, hromadenie zdrojov a budovanie verejnej podpory," opisuje austrálsky expert stav, v ktorom sú teraz ulice niektorých amerických miest.

Ľudia sa nechcú hádať. Chcú sa biť

Amerika má za sebou búrlivé leto. Smrť černocha George Floyda pod kolenom belošského policajta zapálila masové protesty proti policajnej brutalite a systémovému rasizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Na niektorých miestach protesty prerástli v rabovanie, podpaľačstvo a potýčky s políciou.

Chaos v uliciach sa stal živnou pôdou pre pravicových aj ľavicových extrémistov. Američania sa bijú tyčami a transparentami, v Portlande lietajú Molotovove koktaily.

Demonštrácie v posledných týždňoch pritiahli rôzne paramilitárne skupiny a domobrany pripravené vyplniť bezpečnostné vákuum. Polícia totiž často zostáva bokom.

Samozvaným strážcom zákona bol aj sedemnásťročný Kyle Rittenhouse, ktorý koncom augusta počas protestov v meste Kenosha zastrelil dvoch ľudí.

O pár dní neskôr sympatizant Antify zastrelil v Portlande stúpencu Donalda Trumpa. K činu sa priznal v rozhovore s novinármi, krátko potom ho pri zatýkaní zastrelili policajti.

Podľa poslednej štatistiky projektu Armed Conflict Location & Event Data Project sa do protestov po smrti George Floyda zapojilo dvadsať militantných skupín.

SkryťVypnúť reklamu

V júni experti napočítali sedemnásť prípadov, keď sa krajne pravicové bojové skupinky postavili demonštrujúcim. V júli už to bolo sto šesťdesiat prípadov.

"Polarizácia našej spoločnosti dosiahla fázu, keď čoraz viac ľudí vyhľadáva konfrontáciu. Už im nestačí, že na svojich protivníkov kričia, chcú ich napadnúť," uviedol pre The Washington Post historik a expert na extrémizmus Mark Pitcavage.

"Naša spoločnosť nie je len hlboko rozdelená - je čím ďalej viac konfrontačná."

Občianske milície majú v USA dlhú históriu siahajúcu až do vojny o nezávislosť.

V 90. rokoch po nepodarenom zásahu FBI proti sekte Davidiánov prišiel boom paravojenských organizácií, ktoré sa rozhodli čeliť vláde vo Washingtone so zbraňou v ruke.

SkryťVypnúť reklamu

Za revolucionára proti federálnej tyranii sa považoval aj Timothy McVeigh, ktorý pred štvrťstoročím vyhodil do povetria budovu federálnych úradov v Oklahoma City. Pri atentáte zomrelo 168 ľudí.

Dnes medzi najznámejšie paramilitárne skupiny na krajnej pravici patria Boogaloo Bois, Oath Keepers, Patriot Prayer či Three percenters.

Z hľadiska organizácie i ideológie to sú značne nesúrodé zoskupenia. Niektorí ich členovia sa označujú za libertariánov, iní presadzujú nadradenosť bielej rasy a túžia rozpútať rasovú vojnu.

Často šíria konšpiračné teórie o "hlbokom štátu", sabotujícom vládu Donalda Trumpa a fanaticky sa stavajú proti akémukoľvek obmedzeniu držania zbraní zaručenému druhým dodatkom ústavy.

Práve ten dáva Američanom aj právo zakladať milície.

SkryťVypnúť reklamu

Spája ich presvedčenie, že progresívna ľavica sa im pokúša ukradnúť ich rodnú krajinu.

"Bratia, prvé výstrely už padli," objavilo sa po smrti Trumpovho priaznivca v Portlande na Twitteri milície Oath Keepers.

"Občianska vojna je tu. Dáme Trumpovi ešte jednu šancu označiť to za marxistické povstanie a potlačiť ho, ako mu to ukladá jeho povinnosť. Pokiaľ ju nesplní, splníme my tú svoju."

Divoký západ, ale bez šerifa

Na druhej strane barikády si najväčšiu pozornosť vyslúžila čisto černošská bojová skupina Not Fucking Around Coalition (NFAC).

Vznikla až koncom minulého roka, ale hlási sa k nej už vyše 3 500 ľudí. Často to sú bývalí vojaci.

V čele stojí veterán, rapper a nezávislý kandidát na prezidenta (pred štyrmi rokmi pozbieral 47 hlasov) známy pod prezývkou Grand Master Jay.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho milícia nemá žiadne väzby na hnutie Black Lives Matter, ktoré podľa neho vo svojich snahách o mierumilovné riešenie rasovej otázky úplne zlyhalo.

"Sme čierna milícia. Neprotestujeme, nedemonštrujeme. Nie sme tu preto, aby sme spievali a skandovali," povedal v júli časopisu Newsweek.

Členovia NAFC s poloautomatickými puškami boli v posledných týždňoch videní, ako pochodujú na demonštráciách v Louisville v Kentucky, kde policajti v marci zastrelili černošskú zdravotníčku Breonnu Taylorovú.

Len pár metrov od nich stáli "vlastenecké milície" na čele s bradáčom, ktorý si hovorí Zúrivý viking.

Reportér stanice ITV situáciu v meste opísal ako ukážku toho, čo sa stane, keď polícia uvoľní priestor paramilitárnym jednotkám.

SkryťVypnúť reklamu

"Súperiace milície úplne ovládli mesto. Bolo to ako scéna z Divokého západu. Ale bez šerifa," vykreslil napätú atmosféru britský novinár.

Horúca jeseň

Možno namietnuť, že strelné zbrane sú neoddeliteľnou súčasťou americkej spoločnosti. Správy o šialených strelcoch v školách, kinách a obchodných domoch sú už rutinou.

Súčasná vlna násilia je však iná. Je to zlovestný plod politickej a kultúrnej vojny, ktorá sa šíri Spojenými štátmi.

Najradikálnejší prejav rozdelenia súčasnej Ameriky na stúpencov a odporcov súčasného prezidenta aj prehlbujúcich sa priekopov medzi republikánmi a demokratmi vo Washingtone.

Vyhrotenie nálad podporujú médiá i sociálne siete. Členovia "vlasteneckých milícií" na nich označujú stúpencov ľavice ako parazitov, tí zase o svojich nepriateľoch hovoria ako o krysách.

SkryťVypnúť reklamu

Násťročného strelca z Kenoshe niektorí nacionalisti označujú za národného hrdinu. Zastal sa ho aj Donald Trump.

Takéto vyhlásenia je potrebné chápať ako súčasť jeho predvolebnej kampane, v ktorej Trump razí heslo "zákon a poriadok".

Na svojho súpera Joea Bidena síce stále stráca, jeho taktika ale môže vyjsť.

Posledné sondy totiž ukazujú, že bieli Američania, ktorí skraja leta protesty proti rasizmu podporovali, začínajú pod dojmom záberov horiacich miest meniť názor.

Vyhrotenú atmosféru najskôr neukončia ani novembrové voľby. Kvôli koronavírusu sa totiž milióny Američanov chystajú hlasovať korešpondenčne.

Potrvá tak pravdepodobne niekoľko dní, než sa všetky hlasy spočítajú a svet sa dozvie meno budúceho amerického prezidenta.

A pretože poštou budú voliť hlavne demokrati, predpokladá sa nasledujúci priebeh: najprv vďaka republikánskym hlasy odovzdaným vo volebných miestnostiach povedie Trump. Postupne začnú prichádzať korešpondenčné demokratické hlasy a mnoho štátov zmodrie.

SkryťVypnúť reklamu

Trump už dopredu hovorí o volebných podvodoch. A rad jeho radikálnych priaznivcov mu načúva.

"Ak Trump prehrá voľby, môžu sa niektorí extrémisti uchýliť k násiliu, pretože veria - akokoľvek mylne - že dôjde k podvodom alebo že zvolenie Joe Bidena podkopáva ich extrémistické ciele," varoval tento rok v lete washingtonský think tank Center for Strategic and International Studies.

Ameriku čaká ešte poriadne horúca jeseň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu