SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Kurzarbeit je zločinný

Zamestnávateľ platí mzdu za odpracovanú dobu, štát zamestnancom dopláca zvyšok alebo aspoň časť do plnej mzdy. Týmto spôsobom sa len v ľuďoch pestuje naskrz socialistická, až zločinecká predstava, že majú nárok na niečo za nič.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: AdobeStock)

Tento týždeň sme sa mohli dočítať o tom, že vláda prerušila mimoriadne rokovanie o kurzarbeitu, pretože sa medzi sebou trochu porafali tri ministerstvá.

Prezentované to bolo ako veľký problém, lebo "štát s kurzarbeitom ponáhľa", takže ho preveľmi trápi, že sa neschvaľuje hladko.

Len pre pripomenutie, systém vymysleli súdruhovia v Nemecku a ide o skrátenie pracovného času pri "nedostatku" práce.

Prečo si slovo nedostatok zaslúži úvodzovky, vyjavím vzápätí, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Zamestnávateľ v tomto systéme platí mzdu za odpracovanú dobu, štát zamestnancom dopláca zvyšok alebo aspoň časť do plnej mzdy.

Hm. Vraj problém, že kurzarbeit nejde hladko.

A viete čo? Ja tvrdím - napriek všeobecnému opačnému presvedčeniu - že na tomto vynáleze nie je nič dobrého. A hneď z niekoľkých dôvodov.

Tak predovšetkým týmto spôsobom sa len v ľuďoch pestuje naskrz socialistická, chybná, až zločinecké predstava, že majú nárok na niečo za nič.

V tomto prípade nárok na peniaze za to, že zostanú doma a nebudú pracovať. Čo nie je pravda.

Vo vesmíre akosi neplatí, že následok vznikne bez príčiny. Čiže hodnoty sa nevyprodukujú bez práce.

Po druhé zločinecká je táto logika aj v inom ohľade. Jasne sa ponúka paralela s parazitom, ktorý si zabíja svojho hostiteľa: zdaním ľudí, ktorí poctivo pracujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto peniaze štát formou výpalného skonfiškuje. V ďalšom kroku štát vyzve firmy, aby sa nezbavovali ľudí, pre ktoré nemajú prácu.

A v poslednom kroku štát týchto ľudí, ktorí sedia doma, zaplatí z peňazí, ktoré zobral tým, ktorí pracujú.

Čiže platiaci ľudia si nedobrovoľne vydržiavajú svojich nepracujúcich. A títo nepracujúci nemajú ani čo by za necht vošlo nejakej motivácie, aby si hľadali inú prácu, v ktorej by mzdu dostávali za to, že naozaj pracujú.

Po tretie týmto spôsobom sa pri živote umelo držia firmy, ktorým sa hovorí zombie: Teda firmy prežívajúce len vďaka štátnej pomoci alebo neprirodzene nízkym úrokovým sadzbám.

Tieto nezmyselne prežívajúce firmy v sebe viažu pracovné sily (toho času sediace na kurzarbeite), takže chýba pracovná sila pre naozaj funkčné, dynamické firmy, ktoré by mohli ekonomiku ťahať.

Skryť Vypnúť reklamu

V podstate sa konzervuje archaická štruktúra ekonomiky. A preto je "nedostatok" práce dosť pofidérnym výrazom.

Zombie firmy sú obrovské zlo. Ide o firmy, ktoré už dávno zbankrotovať mali, ale vďaka permanentnej infúzii úverov so zápornými sadzbami prežívajú.

Bank of America Merrill Lynch koncom roka 2019, teda tesne pred pandémiou COVID-19 a novou krízou, odhadovala, že takých neživých firiem je vo vyspelých ekonomikách okolo 13%.

Dnes ich bude - práve a vďaka kurzarbeitu - ešte viac. To kvôli nim sa postupne z európskej ekonomiky stáva nefunkčný, nekonkurencieschopný kolos typu bývalého RVHP.

Teda - nie že by zombíci vegetili len v Európe, ale je ich tu bezkonkurenčne percentuálne najviac.

Kvôli nim, kvôli ich prežívaniu, kvôli umelému udržovaniu ľudí v neperspektívnej práci a umelému udržovaniu neperspektívnych firiem pri skoro-živote, nemôže prebehnúť "klasická" kríza, pri ktorej podniky bankrotujú, ľudia sú bez práce a štátne pokladnice bankrotujú tiež.

Skryť Vypnúť reklamu

To je napokon tiež tým hlavným dôvodom, prečo štát k tejto politike pristupuje.

Proste chce, aby nikto nebankrotoval.

Lenže ekonomický systém potrebuje kontinuálne prirodzené ozdravovanie.

Môžeme to prirovnať napríklad k ekosystému: Akonáhle z neho odstránime prirodzených predátorov, ekosystém sa vychýli z rovnováhy a niektoré druhy sa premnožia.

V prípade ekosystému to väčšina ľudí chápe. Chápe, že je nutné, aby v divočine žili vlci, pretože sú pre ekosystém potrební.

V prípade ekonomiky ide o nás samotných, a tak je ťažšie si tento fakt pripustiť.

Avšak aj ekonomický systém potrebuje svojich "predátorov" a čas od času potrebuje krachujúce firmy.

Ak každú spoločnosť v problémoch vláda zachraňuje udelením dotácií, bezúročného úveru či kurzarbeitom, máme zamiesené na veľký problém.

Skryť Vypnúť reklamu

Na trhu tak nedochádza k prečisteniu a prežívajú slabé kusy, ktoré nie sú schopné investovať a inovovať. Len sú stále zadĺženejšie a zraniteľnejšie, preto často samy žiadajú o reguláciu svojho odvetvia, aby zabránili vzniku konkurencie.

Ekonomika tak nedokáže zvýšiť svoj potenciál, aj tak však bráni inovatívnym podnikom v tom, aby prevzali opraty, pretože kvalitná pracovná sila je viazaná v neperspektívnych dinosauroch.

To napokon potvrdzuje aj štúdia Banky pre medzinárodné vyrovnanie.

Často počúvame provokatívnu otázku: "A ktoré to sú tie zombie firmy? Ja žiadnu nepoznám. Vymenujte nejakú! "

Anketár si myslí, že tým ekonóma odzbrojí. Že keď ekonóm nebude vedieť žiadnu zombie firmu menovať, bude to dôkaz, že neexistujú.

Čiže dôkaz, že regulácia bezchybne funguje.

Skryť Vypnúť reklamu

Chyba lávky. Kým nezvýšime úrokové sadzby na normálnu úroveň, kým nezrušíme kurzarbeit a neskončíme s ďalším prerozdeľovaním peňazí od schopných k neschopným či priamo špekulantom, tieto zombie firmy samozrejme neodhalíme.

Nemajú na poštovej schránke vypálenú ciachu, aby boli pre každého ľahko viditeľné.

Akési podozrenie na zombie firmu môže plynúť snáď len z toho, že má dlh, a tento dlh neustále roluje - jeden dlh vytĺka novým.

Ale ani to nie je nevyhnutne dôkaz zombie firmy, to môžu robiť aj firmy, ktoré sú na tom dobre. Len chcú viac peňazí na svoj rozvoj.

Títo zombíci by sa ukázali, až keby sme zvýšili signálne úrokovej sadzby centrálnej banky na nejakú v minulosti dlhodobo normálnu úroveň - napríklad dve alebo tri percentá.

A keby sme zrušili všetky prihlúple regulácie trhu práce. Potom by sme videli, koľko firiem to nie je schopné ustáť.

Skryť Vypnúť reklamu

Bolo by to číslo dvojciferné.

Zrazu by sa ukázalo, aký veľký parazitický organizmus si hostiteľ živí.

A garantujem vám, že tým, ktorí poctivo pracujú a zarábajú, by sa takéto demaskovanie pravdy hrubo nepáčilo.

Tento text cituje pasáže z knihy Šichtařová & Pikora: Ako neprísť o peniaze (2020)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.
Európska únia

Šefčovič: Vakcín bude dostatok na zaočkovanie vyše 80 percent Európanov

EÚ má podľa Šefčoviča v zálohe ešte ďalšie tri firmy, s ktorými sú zmluvne zabezpečené dodávky vakcín po dokončení vývojového procesu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko

Vakcinovať sa budú len poslanci v rizikovom veku a skupine, povedal Kollár

"Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi," skonštatoval Kollár.

Slovensko

V sobotu pribudlo 1550 nových prípadov a 57 obetí

Vyšetrili 27 509 osôb. Podiel nakazených bol pri PCR testoch 20 percent. Včera sa zaočkovalo 2 704 ľudí, celkovo zaočkovali 57 804 ľudí.

Testovanie v areáli oceliarní.