SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Na podujatiach v interiéri sa môže zúčastniť 500 osôb, v exteriéri tisíc. Česko je červenou krajinou

Nariadenie platí pre kultúrne aj športové podujatia. V prípade, že sa podujatie uskutoční v červenej zóne, bude kapacita znížená na polovicu. „Kultúra a šport môžu naďalej žiť,” povedal premiér Matovič.

Na snímke zľava minister financií SR Eduard Heger a predseda vlády SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) počas brífingu k prijatým opatreniam na zasadnutí Ústredného krízového štábu SR v Bratislave 14. septembra 2020.Na snímke zľava minister financií SR Eduard Heger a predseda vlády SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) počas brífingu k prijatým opatreniam na zasadnutí Ústredného krízového štábu SR v Bratislave 14. septembra 2020. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Pri interiérových podujatiach bude platiť limit 500 účastníkov, pri exteriérových tisíc, pričom toto nariadenie platí pre kultúrne aj športové podujatia.

Uviedol to dnes predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), ktorý sa zúčastnil na rokovaní Ústredného krízového štábu.

„Kultúra a šport môžu naďalej žiť,” povedal.

Počty účastníkov pritom podľa predsedu vlády platia pre návštevníkov, nie pre prítomný personál.

V prípade, že sa podujatie uskutoční v červenej zóne, bude kapacita znížená na polovicu.

„V prípade, ak sa to podujatie koná v zelenom regióne, bude v prípade sedenia bez akýchkoľvek limitov,” povedal Matovič s tým, že ak ide o kultúrne podujatia v oblasti, ktorá je vyhlásená za červenú zónu, budú musieť účastníci sedieť v každom druhom rade. Zároveň nebude k dispozícii občerstvenie.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade športových podujatí sa bude v zelenej zóne sedieť v každom druhom rade, v červenej zóne v každom štvrtom rade.

Zároveň platí bežné dodržiavanie hygienických opatrení ako napríklad rúška.

„Myslíme si, že tieto opatrenia sú dostatočné na to, aby sme si dokázali, či už ako diváci, alebo ako účinkujúci, naďalej užívať naše hobby,” povedal premiér.

Česká republika bude medzi "červenými" krajinami

Českú republiku zaradí Slovensko v rámci boja proti koronavírusu medzi „červené krajiny”.

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus (SaS), ktorý sa zúčastňuje na zasadnutí Ústredného krízového štábu.

„Ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 kilometrov od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do päťdňovej domácej karantény a následne byť testovaný,” napísal Klus s tým, že takýto stav bude platiť od piatka 18. septembra.

Rakúsko a Maďarsko zatiaľ podľa Klusa zostávajú v zelenej kategórii.

Skryť Vypnúť reklamu

„V ich prípade ale hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odporúčame zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí,” napísal štátny tajomník.

Medzi bezpečné krajiny zaradí SR podľa Klusa Švédsko, Bulharsko a Kanadu.

„V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých dnes bola veľká diskusia,” uviedol Klus.

Pokiaľ ide o Ukrajinu, diskusia ohľadom tejto krajiny podľa neho zatiaľ ukončená nebola.

„Vznikne pracovná skupina v tejto veci a rozhodne sa v najbližších hodinách,” dodal.

Matovič Klusa skritizoval

Matovič skritizoval štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí Martina Klusa (SaS), že zaradenie Českej republiky medzi červené krajiny oznámil na sociálnych sieťach a neprenechal to jemu samému.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Matoviča je takéto konanie nezodpovedné a dostalo SR do zlej diplomatickej pozície voči ČR.

„Považujem to za veľké zlyhanie,” povedal predseda vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h