SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Európu čaká ďalšia a oveľa väčšia vlna migrácie. Do pohybu sa dá miliarda ľudí, tvrdí štúdia

Kľúčovou hnacou silou, ktorá spôsobí ďalšiu nestabilitu, bude nedostatok pitnej vody a potravín. Devätnásť krajín s najväčším počtom ekologických hrozieb zároveň patrí medzi štyridsať najmenej mierumilovných štátov na svete.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Európa sa musí pripraviť na masívny nárast žiadostí o azyl, pretože mnohé ekologické hrozby povedú v najbližších tridsiatich rokoch k vysídleniu viac ako jednej miliardy ľudí.

V novej štúdii to tvrdí Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP), podľa ktorého nedostatok vody a potravín spôsobia masovú migráciu z najmenej tridsaťjeden krajín, ktoré sa nedokážu s ekologickou krízou vyrovnať, píše server idnes.cz.

"Výsledné vysídlenie bude v oveľa väčšom meradle ako migračná kríza na prelome rokov 2015 a 2016, a to pokiaľ sa neurobí nič pre riešenie ekologického rozkladu," uviedol zakladateľ inštitútu Steve Killelea pre The Independent.

Skryť Vypnúť reklamu

Časti subsaharskej Afriky, južnej Ázie, Blízkeho východu a severnej Afriky čelia "perfektnej" búrke ekologických problémov a nestability, tvrdí IEP, ktorý analyzoval rad faktorov ako rast populácie, nedostatok potravín, sucho, povodne, rastúcu teplotu a hladinu morí, či schopnosť národov odolať klimatickej kríze.

Devätnásť krajín s najväčším počtom ekologických hrozieb zároveň patrí medzi štyridsať najmenej mierumilovných štátov na svete, ide napríklad o Afganistan, Sýriu, Irak, Čad, Indiu alebo Pakistan.

"Niektoré z týchto krajín sú už uväznené v začarovanom kruhu, kde súperenie o obmedzené zdroje vedie ku konfliktu a ten vedie k ďalšiemu vyčerpanie zdrojov," uvádza štúdia.

Kľúčovou hnacou silou, ktorá spôsobí ďalšiu nestabilitu, bude podľa odborníkov nedostatok pitnej vody a potravín.

Skryť Vypnúť reklamu

"V prípade, že nedôjde k naliehavej globálnej spolupráci, sa počas nasledujúcich 30 rokov prístup k potravinám a vode ešte zhorší," opisuje Killelea a poznamenáva, že ak nenastane zmena, vzrastie počet nepokojov a konfliktov.

Najhoršie je na tom Pakistan

Krajinou s najväčším počtom obyvateľov, ktorej hrozí vysídlenie, je podľa IEP Pakistan, ktorý čelí povodniam a nedostatku pitnej vody aj dodávok potravín.

Za ním nasleduje Etiópia a Irán. Najväčšej hrozbe v Strednej Amerike čelí Haiti.

Štúdia varovala, že aj relatívne malé ekologické hrozby a prírodné katastrofy môžu viesť k masovému presídleniu populácie a ovplyvniť tak regionálnu a globálnu bezpečnosť.

Bohatšie a rozvinutejšie krajiny v Európe a Severnej Amerike čelia menším ekologickým hrozbám a budú lepšie vybavené na prispôsobenie sa zmene klímy, ale nebudú imúnne voči jej dôsledkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Európa sa musí mať na pozore

"Európa si toho musí všímať. Videli sme, čo sa stalo, keď do Európy v rokoch 2015 a 2016 pricestovali dva milióny migrantov. Videli sme s tým súvisiacu politickú nestabilitu a vzostup nových politických strán," hovorí Killelea.

"Ak neurobíme niečo pre riešenie týchto ekologických problémov, dôjde k migrácii v oveľa väčšom meradle, než akú sme videli v posledných rokoch," uzatvára.

Extrémne počasie v minulom roku viedlo k vysídleniu 24 miliónov ľudí, pričom ďalších viac ako deväť miliónov muselo utiecť zo svojich domovov kvôli konfliktom a ďalším katastrofám.

V súčasnosti čelí podľa OSN vysídleniu viac ako jedno percento ľudstva. Asi štyri z piatich vysídlených hľadajú podľa organizácie útočisko v susedných krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h