SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Európu čaká ďalšia a oveľa väčšia vlna migrácie. Do pohybu sa dá miliarda ľudí, tvrdí štúdia

Kľúčovou hnacou silou, ktorá spôsobí ďalšiu nestabilitu, bude nedostatok pitnej vody a potravín. Devätnásť krajín s najväčším počtom ekologických hrozieb zároveň patrí medzi štyridsať najmenej mierumilovných štátov na svete.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Európa sa musí pripraviť na masívny nárast žiadostí o azyl, pretože mnohé ekologické hrozby povedú v najbližších tridsiatich rokoch k vysídleniu viac ako jednej miliardy ľudí.

V novej štúdii to tvrdí Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP), podľa ktorého nedostatok vody a potravín spôsobia masovú migráciu z najmenej tridsaťjeden krajín, ktoré sa nedokážu s ekologickou krízou vyrovnať, píše server idnes.cz.

"Výsledné vysídlenie bude v oveľa väčšom meradle ako migračná kríza na prelome rokov 2015 a 2016, a to pokiaľ sa neurobí nič pre riešenie ekologického rozkladu," uviedol zakladateľ inštitútu Steve Killelea pre The Independent.

Skryť Vypnúť reklamu

Časti subsaharskej Afriky, južnej Ázie, Blízkeho východu a severnej Afriky čelia "perfektnej" búrke ekologických problémov a nestability, tvrdí IEP, ktorý analyzoval rad faktorov ako rast populácie, nedostatok potravín, sucho, povodne, rastúcu teplotu a hladinu morí, či schopnosť národov odolať klimatickej kríze.

Devätnásť krajín s najväčším počtom ekologických hrozieb zároveň patrí medzi štyridsať najmenej mierumilovných štátov na svete, ide napríklad o Afganistan, Sýriu, Irak, Čad, Indiu alebo Pakistan.

"Niektoré z týchto krajín sú už uväznené v začarovanom kruhu, kde súperenie o obmedzené zdroje vedie ku konfliktu a ten vedie k ďalšiemu vyčerpanie zdrojov," uvádza štúdia.

Kľúčovou hnacou silou, ktorá spôsobí ďalšiu nestabilitu, bude podľa odborníkov nedostatok pitnej vody a potravín.

Skryť Vypnúť reklamu

"V prípade, že nedôjde k naliehavej globálnej spolupráci, sa počas nasledujúcich 30 rokov prístup k potravinám a vode ešte zhorší," opisuje Killelea a poznamenáva, že ak nenastane zmena, vzrastie počet nepokojov a konfliktov.

Najhoršie je na tom Pakistan

Krajinou s najväčším počtom obyvateľov, ktorej hrozí vysídlenie, je podľa IEP Pakistan, ktorý čelí povodniam a nedostatku pitnej vody aj dodávok potravín.

Za ním nasleduje Etiópia a Irán. Najväčšej hrozbe v Strednej Amerike čelí Haiti.

Štúdia varovala, že aj relatívne malé ekologické hrozby a prírodné katastrofy môžu viesť k masovému presídleniu populácie a ovplyvniť tak regionálnu a globálnu bezpečnosť.

Bohatšie a rozvinutejšie krajiny v Európe a Severnej Amerike čelia menším ekologickým hrozbám a budú lepšie vybavené na prispôsobenie sa zmene klímy, ale nebudú imúnne voči jej dôsledkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Európa sa musí mať na pozore

"Európa si toho musí všímať. Videli sme, čo sa stalo, keď do Európy v rokoch 2015 a 2016 pricestovali dva milióny migrantov. Videli sme s tým súvisiacu politickú nestabilitu a vzostup nových politických strán," hovorí Killelea.

"Ak neurobíme niečo pre riešenie týchto ekologických problémov, dôjde k migrácii v oveľa väčšom meradle, než akú sme videli v posledných rokoch," uzatvára.

Extrémne počasie v minulom roku viedlo k vysídleniu 24 miliónov ľudí, pričom ďalších viac ako deväť miliónov muselo utiecť zo svojich domovov kvôli konfliktom a ďalším katastrofám.

V súčasnosti čelí podľa OSN vysídleniu viac ako jedno percento ľudstva. Asi štyri z piatich vysídlených hľadajú podľa organizácie útočisko v susedných krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.

Slovensko

Krajniak na vláde navrhne predĺženie rodičovskej dovolenky

Pandemická OČR podľa neho stále platí. Uvažujú aj o spustení tzv. SOS dotácie pre ľudí, na ktorých sa žiadne opatrenie nevzťahuje.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Slovensko

Testovanie na Orave a v okrese Bardejov nadmieru splnilo očakávania, povedal premiér

Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že testovanie odhalilo množstvo šíriteľov vírusu. Vyjadril sa aj k prípadnému úplnému lockdownu.