SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Analýza: Izraelská revolúcia v Arábii. Prečo prišla a prečo sa mlčí

Výsledkom snahy USA je jeden z najväčších prielomov na Blízkom východe za 70 rokov. Americké médiá však mlčia, lebo to dohodol Trump. A keď ho nominovali na Nobelovu cenu, jeden časopis navrhol, že tá cena by sa mala zrušiť.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené arabské emiráty a Izrael sa dohodli na nadviazaní úplných diplomatických vzťahov.Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené arabské emiráty a Izrael sa dohodli na nadviazaní úplných diplomatických vzťahov. (Zdroj: SITA/AP)

Prichádza vraj doba, keď sa budú izraelské ponorky s jadrovými strelami na palube úplne otvorene plaviť Perzským zálivom, a keď budú potrebovať čerstvé macesy, zastavia sa na námornej základni v Bahrajne.

Doba, keď izraelské lietadlá budú cvičiť nad vlnami najvýbušnejšieho kúsku mora sveta spolu s lietadlami Emirátov, píše Milan Vodička v analýze uverejnenej na serveri idnes.cz.

Správa, že Emiráty a teraz aj Bahrajn nadviazali normálne styky s Izraelom a dnes to podpíšu v Bielom dome, by pred niekoľkými rokmi mala efekt výbuchu bomby, už tretí týždeň by sa držala pri vrchole informačnej pyramídy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komentáre, reportáže o prípravách podpisového samitu, kolovrátok televíznych expertov by opakoval, aký je to prevratný okamih pre Blízky východ a potvrdenie americkej role.

Skutočnosťou však je, že v piatok televízia CNN a NBC novinku o Bahrajne nezaradili ani do hlavného večerného spravodajstva.

Tá správa má totiž zásadný handicap, prichádza vo chvíli, keď izraelsko-arabský spor prestal svet zaujímať.

A potom, dohodol ju Donald Trump.

To však stále neznamená, že to nie je prielom. Arabská front sa rozpadla.

Výkričník je predovšetkým pri Bahrajne: prečiarknite si to meno a dosaďte si namiesto neho Saudskú Arábiu.

Je jasné, že bez jej súhlasu by si to nedovolil, pretože Saudovia a Bahrajn, to je niečo ako Sovietsky zväz a Československo roku 1974.

SkryťVypnúť reklamu

Keď Bahrajn uzatvára mier s Izraelom, je to saudské podanie ruky cez sprostredkovateľa.

A Saudská Arábia je obor aj šejk medzi Arabmi.

Predminulý piatok sa tam stalo niečo dosť neuveriteľného. Imám Veľkej mešity v Mekke Abdul Rahmán Sudajs pri kázni veriacim oznámil, že prorok Mohamed mal vraj veľmi dobré vzťahy so židovskými susedmi, a v tejto súvislosti dodal, že je potrebné "opraviť a očistiť islamskú vieru od falošných a podozrievavých presvedčení".

Znelo to ako arabská perestrojka.

Ale nie je to náhle precitnutie, ale tlak reality v Perzskom zálive, ktorému Arabi hovoria Arabský a bojí, sa, aby nebol iránsky.

V čase sa tam prepojili dve veci. Strach z Iránu a nezáujem o palestínsku vec, ktorá sa stala guľou na nohe.

Izrael a ropní Arabi zo Zálivu sú spojení putom nervozity zo šiitského režimu v Teheráne.

SkryťVypnúť reklamu

To je oveľa vyššia strategická mapa ako iluzórne snahy o vyrovnanie Palestínčanov s Izraelčanmi. Za kulisami si Izraelčania a Arabi zo Zálivu už dlho preplietali prsty.

Nezáujem bratrancov

A do toho sa stalo, čo by v časoch, keď palestínsky problém bol zdanlivo koreňom všetkého, nevymyslel ani blízkovýchodný Verne.

Palestínčania sú izolovaní, ich osud prestal okrem rituálnych výkrikov zaujímať aj ich arabských bratrancov.

Okrem toho roky bojovania a džihádu, ktorý sa stal momentálne posledným vývojovým stupňom arabského sveta, rozbili legendu, že hlavným zdrojom arabských frustrácií je izraelsko-palestínsky konflikt.

Arabská jar a Islamský štát rozvrátili Blízky východ ako nič predtým - a izraelské prsty v tom neboli.

Kedysi sa Arábia tvárila, že palestínsky problém je pre ňu všetkým. Možno to tak aj bolo, ale hlavne to králi, sudcovia, aj prezidenti museli hrať, aby ich nezmietla ulica, ktorá vzala politické gesto vážne.

SkryťVypnúť reklamu

Palestínčania tak boli na vlastnú škodu rozmaznaní, pretože im zo všetkých strán hovorili, že sú stredobodom záujmu arabského sveta.

Ten - rovnako ako palestínski vodcovia, ich však len naviezol do strategicky chybného boja s jediným cieľom: všetko, alebo nič.

Kompromis bol niekoľkokrát na dosah, ale chceli všetko, a tak nemajú nič. Palestínsky problém je odsunutý do pivnice záujmu.

Naposledy sa o rozsečnutie palestínskeho osudu pokúsil Trump, a keď to nevyšlo, išiel k upokojeniu v Arábii okľukou.

Pretože Palestínčania boli nehybní, natlačil k objatiu s Izraelom ich arabského bratranca. Oscara za najlepšiu podpornú úlohu v tom vyhráva Irán. Bol najlepším nahrávačom.

Amerika cítila šancu, nasadila všetkým týmto silám opraty a výsledkom je jeden z najväčších prielomov na Blízkom východe za sedemdesiat rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva sa, že čoskoro do vlaku naskočia ďalšie štáty, ako sú Tunisko, Omán, Maroko, Kuvajt či Sudán.

Zrušte Nobelovu cenu

Ale napriek tomu to ako bomba nevyzerá, pretože americké médiá, z ktorých svet opisuje, čo si má myslieť, sa tvári, že o nič nejde.

Je to podobné, ako keď bol zabitý šéf Islamského štátu Bagdádí, čo napríklad Washington Post zo všetkých síl minimalizoval slávnym titulkom "Zahynul skromný islamský vedec".

Keď bol zabitý Kase Solejmání, iránsky generál a strojca ťahania naprieč Blízkym východom, médiá rozoberali, či to bolo legálne.

Keď pred rokom a pol padla posledná tvrz, ktorú držal v Sýrii Islamský štát a Trump ho vyhlásil za porazený, médiá sa predháňali v čiernych prognózach, ako sa pletie.

Podobné je to aj s prielomom v Zálive. Také malé sprisahanie mlčania. Je predsa pred voľbami a nahrávalo by to Trumpovi.

SkryťVypnúť reklamu

Keď bol Trump okamžite okrem iného aj za Blízky východ navrhnutý niekoľkými nezdolnými optimistami na Nobelovu cenu mieru, reagoval na to americký časopis The Atlantic Monthly v najlepšom duchu americkej "cancel culture".

Jednoducho navrhol, že tá cena by sa mala zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu