SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: Pozor, nový azylový plán Európskej únie skrýva nebezpečné úskalia

Predstavitelia štátu by nemali okamžite súhlasiť s návnadou, že nemusíme prijať migrantov, stačí, keď budeme finacovať ich návrat z inej krajiny. Lenže, pozor! Práve v tom je zakopaný pes a figliarska finta únie. Pozrite si, čo sa môže stať.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Už keď Nemci v lete preberali vedenie EÚ, hovorilo sa v médiách o tom, že jedným z cieľov ich predsedníctva by mala byť reforma azylovej a migračnej politiky únie. (Spiegel, ZDF, Handelsblatt).

Pripomeňme radšej, že súčasnou šéfkou Európskej komisie je dlhoročná spolupracovníčka kancelárky Merkelovej, Ursula von der Leyen.

Stručný prehľad základných bodov plánu nájdete v českých médiách: Echo 24, iDnes, a to aj s dosť dôležitou informáciou, že súčasťou systému má byť "v krízových situáciách" takzvaná "povinná solidarita".

Skryť Vypnúť reklamu

Než pôjdeme ďalej - originál plánu (PDF) je k stiahnutiu tu.

"Nuž, čo ma v tomto návrhu zaujalo najviac," pýta sa Marián Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Systém povinnej solidarity (fuj!) v krízových situáciách sa má realizovať dvoma prostriedkami.

Buď tým, že si krajina rozdelí utečencov rovno, alebo tým, že sa postarajú o návrat nejakých odmietnutých žiadateľov domov. Tomu druhému sa hovorí "return sponsorship".

"Podľa navrhovaného prístupu by sa museli na riešení situácie solidárne podieľať všetky členské štáty, pričom by si mohli vybrať medzi prevzatím (utečencov, pozn. MK) a zabezpečením návratu (neúspešných, odmietnutých žiadateľov o azyl, pozn. MK) domov." str. 75 dokumentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Desí ma skutočnosť, že náš minister vnútra Hamáček už v stredu povedal, že o systéme repatriácií je Česko ochotné diskutovať.

Ony sú totiž v tej navrhovanej zmluve hneď dve veľké zákernosti, o ktorých on sám možno ani nevie, pretože by som tipoval, že to PDF ešte ani nečítal - a v našich novinách to nikde nebolo.

Zákernosť číslo jedna sa nachádza na tej istej strane 75 dokumentu, hneď nad tým.

Štát, ktorý sa prihlási k "return sponsorship" nejakého toho odmietnutého migranta, bude mať na repatriáciu dotyčného osem mesiacov, v prípade krízovej situácie dokonca len štyri mesiace.

Ak uplynie táto lehota, musí si dotyčného ilegála prevziať! (Schováva sa to tam pod pekným slovom transfer, presun. Proste si ho z tej Morie či Lampedusy odvezieme k sebe.)

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme aj potom sa môžeme snažiť ho vrátiť domov, ale od toho okamihu bude žiť u nás.

Podľa nemeckých novín je pritom v súčasnej dobe u väčšiny odmietnutých žiadateľov problém v tom, že nemajú papiere.

Buď preto, že robia obštrukcie sami, alebo preto, že ich robí ich domovský štát.

Vo svetle tejto skutočnosti sa mi teda "return sponsorship" javí ako mimoriadne nelákavý inštrument.

Zákernosť číslo 2 sa nachádza o desať stránok ďalej, na strane 85, kde sa hovorí o použití detencie.

Odmietnutí migranti bez nároku na azyl sa môžu pri návratovej procedúre obmedziť na slobode len individuálne, detencia prichádza do úvahy len ako posledné možné riešenie (as a last resort), nie rutinne (would not be subject to detention as a rule).

Skryť Vypnúť reklamu

A to nanajvýš na 2 × 12 týždňov, prvých dvanásť týždňov pri zisťovacom konaní pred rozhodnutím o azyle a druhých dvanásť týždňov pred možnou deportáciou.

To preto, aby neboli porušené ľudské práva dotknutej osoby.

Inými slovami, nielen, že si štát, napríklad Česká republika, bude po niekoľkomesačnej lehote povinný si odmietnutého žiadateľa o azyl, tj. ilegála, ktorý nemá vôbec žiadny právny dôvod sa nachádzať v Európe, previezť k sebe domov, ale ku všetkému bude mať problém ho vôbec zavrieť.

Aká je pravdepodobnosť, že toho človeka potom ešte niekedy niekde nájdete?

Každý normálny jedinec sa v momente, keď sa ocitne na slobode, pokúsi zmiznúť v nejakom gete.

Toto je úplne šialené navrhované opatrenie a Babišovi, Hamáčkovi a spol. môžem odporučiť jediné - hoďte im to na hlavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Navrhovaný "return sponsorship" je zúfalo stupídny aj z hľadiska prostej vyjednávacej dynamiky.

Skúste si to predstaviť. Snažíte sa vrátiť nejakých ľudí na základe readmisnej dohody späť do rozvojového sveta - a vaša protistrana, či už je to Afganistan alebo Pobrežie Slonoviny, vie presne, že máte stanovenú konkrétnu lehotu, v ktorej by ste to chceli stihnúť.

Vôbec toho tam nebudú zneužívať k nejakým ďalším ústupkom, že nie? Sú to iste samí poctiví ľudia, jeden (Mirek) Mohamed Dušín vedľa druhého!

Byrokracia rozvojových krajín Ázie a Afriky je vôbec celosvetovo známa svojím ústretovým a rýchlym postupom v medzinárodných záležitostiach, bez akéhokoľvek sklonu k sebaobohacovaniu, úplatkárstvu, úmyselnému zdržiavaniu atď.

A pre ich najvyšší šéfov, tamojšiu politickú elitu, platí samozrejme to isté. Úplný kláštor plný nezištných Budhov.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto tie krajiny tak prosperujú a nikoho by ani nenapadlo odtiaľ utiecť.

Paradoxné je, že ten istý dokument, ktorý toto navrhuje, o pár desiatok strán skôr (45-46) plače nad tým, že existujúce readmisné dohody nie sú dostatočne využívané a že neochota tretích krajín prijímať svojich vlastných občanov späť je celkom problém.

"Neochota či nedostatok kapacity tretích krajín pri spolupráci na návrate vlastných občanov je dodatočnou výzvou. (Niekto sa v rámci manažér-speaku naučil, že sa nehovorí "problém", ale "výzva", pozn. MK.) Prijímanie vlastných občanov späť je podľa medzinárodného práva povinnosťou, ale v praxi mnoho štátov pri tejto úlohe dostatočne nespolupracuje. Hoci značné úsilie Komisie v tomto smere za uplynulé roky prinieslo určité zlepšenie, celkovo zostáva spolupráca na readmisiu výzvou. " (str. 46 dokumentu).

Skryť Vypnúť reklamu

Toto pôsobí dojmom, že rôzne kusy dokumentu nielenže písali rôzni ľudia, ale že si to po nich nikto ani neprečítal.

Alebo že aj áno, ale je natoľko vycvičený v absencii logiky, že mu to ani nepríde divné.

Sťažovať si na dlhodobo pokrivkávajúcu funkčnosť nejakého existujúceho mechanizmu a o kus ďalej navrhnúť zavedenie nových postupov, ktoré na funkčnosť toho mechanizmu spoliehajú, je úplne fascinujúci duševný pochod.

Buď tí navrhovatelia veria, že teraz sa niečo zmení a EK dohodne nové readmisné dohody, ktorých plnenie nebude - na rozdiel od tých existujúcich - takzvanou výzvou.

Alebo, a to je pokojne možné, nad tým nepremýšľali vôbec. Premýšľajúcich ľudí asi tento druh práce zas toľko neláka.

Ešte pár ďalších zaujímavých momentov z navrhovaného dokumentu, ktoré som našiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Strany 78 a 84 - právo na zlučovanie rodín sa má rozšíriť aj na súrodencov žiadateľa. Ani sa tam nehovorí o maloletých súrodencoch, proste len siblings bez bližšieho určenia veku. Nemajú takí súrodenci náhodou tiež manželky a deti? Ako široký potom ten strom akceptovateľných rodinných príslušníkov bude?

Pripomínam, že v takom Nigeri je aktuálny priemerný počet detí na ženu sedem, takže o takýchto súrodencov nemusí byť núdza. Navyše sa nebavíme o novorodencoch, ale o ľuďoch, ktorí sa narodili dajme tomu v rozsahu rokov 1990-2005, keď bola fertilita aj v Ázii a Afrike meraná počtom detí na ženu napospol vyššia ako dnes.

Taktiež strana 84 - u tých, ktorí nejakú formu medzinárodnej ochrany dostanú, sa má skrátiť doba k získaniu trvalého pobytu z piatich na tri roky. Vraj to má byť nástroj motivujúci k integrácii do spoločnosti. Ako by povedal ostravský klasik: Prečo, ku.va, prečo?

Skryť Vypnúť reklamu

Strana 85 - nárok na dávky a iné plnenie by dotyčný mal len v štáte, kam bude pridelený. (Right to material reception conditions.) Inými slovami, snaha zafixovať jedinca prideleného do Rumunska naozaj v Rumunsku, a do Česka v Česku. To by bohužiaľ naozaj mohlo fungovať. Všetci tí, ktorí sa utešujú, že by pridelení migranti rovnako rýchlo utiekli do Nemecka - pozor na vec!

Strana 86 - európske úrady spolupracujúce pri posudzovaní žiadostí o azyl musia pri zdieľaní informácií chrániť osobné dáta migrantov a brať pritom do úvahy ich zraniteľnosť.

Toto je natoľko nič nehovoriace, že môže ísť o absolútnu banalitu alebo úplný prúser.

Čo sa tým vôbec myslí? Ako sa to bude vykladať? Nebude komunikácia úradov v praxi zaťažená takú tonou papierovania, že ju to bude ochromovať?

Skryť Vypnúť reklamu

Tento článok už začína byť celkom dlhý, medzinárodné reakcie si teda necháme na nabudúce.

Vyššie spomínaný dokument má aj pár pozitívnych momentov, napríklad to, že odvolanie proti zamietnutiu žiadosti by do budúcna nemalo odkladný účinok, aby sa nepreťahovali návratové konania. To by bol určite krok vpred.

Readmisné procedúry, ktoré tvoria jeden z jeho pilierov, sú ale pojaté úplne slabomyseľným spôsobom.

Autori sami priznávajú, že až doteraz to veľmi dobre nefungovalo, ale ďalej počítajú s tým, že tentoraz, s použitím nových dohôd a mechanizmov, to fungovať začne.

Ak je nejaký funkčný spôsob, ako toto naozaj zaistiť, nemohli by nám ukázať aspon "demoverziu"? Napríklad s piatimi či desiatimi africkými krajinami, aby sme videli tú sľubovanú vec v akcii, než sa zaviažeme k jej využívaniu?

Skryť Vypnúť reklamu

Nie, kdeže. Tomu jednoducho máme veriť. Komisia to zariadi ...

Keby takto postupoval elektrikár pri práci na vedení, dávno by ho to usmažilo.

Bohužiaľ vo svete úradníkov sa môže stať, že takýto druh prístupu sa prevtelí v platný zákon.

Čitatelia moji, máme zase s čím bojovať. Túto príšernosť musíme sklátiť späť do sarkofágu, z ktorého vyliezla.

Hneď teraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V piatok pribudlo 3805 pozitívnych osôb a 55 úmrtí

Vyšetrili 63 632 osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 18 percent. Včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 55 100.

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-