SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

James Bond naozaj existoval. Briti ho v šesťdesiatych rokoch poslali do východnej Európy

Agent jeho veličenstva pôsobil v susednej krajine. Preslávený hrdina z Flemingovej knihy už bol mnoho rokov na svete, svetlo sveta v tom čase uzrela aj prvá sfilmovaná bondovka. Robili si Briti z poľských tajných služieb žarty?

James Albert Bond v službách jeho veličenstva v Poľsku.James Albert Bond v službách jeho veličenstva v Poľsku. (Zdroj: FB Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej)

VARŠAVA - Agent jej Veličenstva skutočne existoval a pôsobil v Poľsku.

Naznačuje to objav poľského Ústavu národnej pamäti (AIPN), podľa ktorého v šesťdesiatych rokoch Británie poslala do Poľska Jamesa Bonda, aby získal informácie o vojenských zariadení.

Rovnako ako jeho slávnejší menovec mal Bond značnú slabosť pre nežné pohlavie, píše server idnes.cz.

James Albert Bond sa narodil v Bideford v grófstve Devon 30. januára 1928. Vo svojich tridsiatich šiestich rokoch prišiel do Poľska 18. februára 1964.

Skryť Vypnúť reklamu

Oficiálne bol zamestnaný ako archivár u vojenského atašé britského veľvyslanectva.

Neoficiálne však bola jeho misia zrejme iná. Podľa zverejnených archívov v októbri a novembri 1964 spolu s ďalšími dvoma zamestnancami britského veľvyslanectva odišiel do Bialystoku a Olsztyna, aby tam "prenikol do vojenských zariadení," píše AIPN na svojom Facebooku.

Agent zrejme rýchlo zistil, že sa mu nepodarí získať hodnotné informácie, a tak sa ani nie po roku 21. januára 1965 vrátil späť do Británie.

Počas svojho pobytu nenadviazal kontakt so žiadnym poľským občanom.

Bond okamžite vzbudil pozornosť poľských tajných služieb, ktoré ho starostlivo pozorovali. Vytvorili pre neho zvláštnu zložku nazvanú Samek, v ktorej dokumentovali všetko, čo sa im javilo ako podozrivé.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa poľských spravodajcov bol Bond opatrný, ale zhovorčivý. So svojím známejším predchodcom zdieľal jeden záujem - ženy.

"V dokumentoch nie je žiadna zmienka o Martini," podotýka Marzena Kruková, riaditeľka AIPN.

"Avšak, je tu informácia o tom, že mal rád poľské pivo," povedala agentúre Reuters.

Práve známe meno ho mohlo prezradiť. Knihy o šarmantnom agentovi 007 boli už niekoľko rokov na trhu a prvá filmová adaptácia so Seanom Connerym, Dr. No, išla do kín v roku 1962.

"Ak bol James Albert Bond len krycím menom, bol to nejaký vtip, len aby napálil a urobil si srandu z poľských tajných služieb?" pýta sa AIPN.

Ian Fleming, tvorca príbehov o agentovi Jej veličenstva, napísal prvú knihu s Bondom v roku 1952.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je jasné, kde bral pri tvorbe mena inšpiráciu. Najčastejšie spomínaným kandidátom je americký ornitológ James Bond. Jeho knihu Vtáky Západnej Indie, už mal Fleming vo svojej pracovni.

Fleming, ktorý počas druhej vojny pôsobil ako pobočník šéfa britskej námornej služby, v Poľsku nikdy nebol. Ani tam vo svojich románoch nikdy nevyslal agenta 007.

A napriek tomu Bond v Poľsku bol.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.
Slovensko

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení vrátane zákazu vychádzania

V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú ako doposiaľ, a to v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Ilustračné foto.
Európska únia

Rakúsky armádny imám mal sympatizovať s džihádom. Dostal okamžitý vyhadzov

Odvolaný Sijamhodzic obvinenia z islamizmu rezolútne odmietol. "Nikdy som nezdieľal džihádistické videá na svojej stránke, ani nezdieľam túto ideológiu," uviedol.

Sijamhodžič (vľavo) s bývalým vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgangom Petrischom.
Slovensko

Pri testovaní uprednostníme občanov z Oravy a Bardejova, povedal Naď

"Posilnili sme počet odberných tímov. Niekde, kde sme mali včera jeden tím, sú dnes dva, aby proces išiel rýchlejšie. Je to spôsobené najmä tým, že máme k dispozícii viac zdravotníckeho personálu," zdôvodnil.

Polovica z radu v Záskalí.