SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Daniel Lipšic prekvapil, nebude kandidovať za generálneho prokurátora

"Som presvedčený, že som dnes užitočnejší v prvej línii, teda pri každodennom riešení konkrétnych prípadov a káuz, ktoré sú „na stole“ a ktoré – pevne verím – ešte pred súd dostaneme. Preto nebudem kandidovať," vysvetlil.

Daniel Lipšic.Daniel Lipšic. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Hoci sa to opozičným poslancom zdalo ako hotová vec, Daniel Lipšic sa nakoniec generálnym prokurátorom nestane.

Dnes ráno oznámil na sociálnej sieti, že nebude kandidovať na post generálneho prokurátora.

"Slovensko stojí pred historickou šancou zatočiť so zločinom, ktorého chápadlá prerástli mnohé zložky štátu. Posledné mesiace naznačujú, že sa to dá. Polícia má rozviazané ruky a mnohí vplyvní ľudia, ktorí dlhé roky žili s pocitom nedotknuteľnosti, sú za závažné zločiny trestne stíhaní," napísal na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že ako bývalý minister vnútra a spravodlivosti si pamätá obdobia, keď išla polícia mafii a oligarchom po krku, ale vždy sa na prokuratúre našiel niekto, kto napokon vybavil, že sa skutok „nestal“.

"Symbolom takéhoto paktovania so zločincami sa stali bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka či zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý," napísal Lipšic.

Pri nastoľovaní spravodlivosti je podľa neho kľúčové presadiť zmeny aj na prokuratúre, prvom kroku na generálnej prokuratúre.

"Generálny prokurátor je v systéme spravodlivosti ten, kto má ostatným prokurátorom vytvárať podmienky a priestor na to, aby sa nebáli postaviť pred súd kohokoľvek, kto porušuje zákony. Je to teda najmä manažérska a administratívna úloha.

Skryť Vypnúť reklamu

Svoje poslanie dnes vidím skôr v právnej praxi – pri výsluchoch, rekonštrukciách na mieste činu, v pojednávacích miestnostiach – teda v nastoľovaní Spravodlivosti v skutočnej aréne," prekvapil všetkých Lipšic a dodal, že skutočná aréna boja proti zločinu by mu vo funkcii generálneho prokurátora chýbala.

"Som presvedčený, že som dnes užitočnejší v prvej línii, teda pri každodennom riešení konkrétnych prípadov a káuz, ktoré sú „na stole“ a ktoré – pevne verím – ešte pred súd dostaneme. A to je dôvod, pre ktorý nebudem kandidovať na pozíciu generálneho prokurátora," vysvetlil dôvody rozhodnutia.

Slovensku želá odhodlaného a rozhodného generálneho prokurátora, ktorý vzíde z najtransparentnejšej súťaže v histórii.

"Zároveň nám všetkým želám dostatok čestných, odhodlaných, nebojácnych a rozhodných prokurátorov. Verím, že aj vďaka nim spravodlivosť na Slovensku zvíťazí! Boj za Spravodlivosť nesmieme nikdy vzdať," napísal na záver na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Lex Lipšic?

V druhej polovici mája opozičný Smer-SD označil návrh, podľa ktorého by mohol za generálneho prokurátora kandidovať aj neprokurátor, za "lex Lipšic", pretože jediným cieľom novely je podľa neho umožniť advokátovi Danielovi Lipšicovi stať sa generálnym prokurátorom.

"Jediným cieľom tohto zákona je, aby sa tento pán mohol stať generálnym prokurátorom, a aby potom, ako sa ním stane, mohol pomôcť naplniť všetky predvolebné politické sľuby tejto koalície o zatváraní svojich politických oponentov," povedal Pellegrini (vtedy ešte člen Smeru-SD, dnes člen Hlasu-SD) na tlačovej konferencii pred parlamentom.

Podľa Pellegriniho by mal byť na čele prokuratúry prokurátor rovnako, ako je na čele Najvyššieho súdu SR sudca.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na generálnej prokuratúre dnes pracuje dostatočné množstvo špičkových prokurátorov, ktorí majú za sebou dlhoročnú prax, skúsenosť nielen v riadení, ale aj odhaľovaní a postihovaní tých najväčších káuz tejto krajiny," dodal.

Pellegrini vtedy kritizoval aj návrh verejnej voľby generálneho prokurátora v parlamente.

Návrhy do 9. októbra

Poslanci Národnej rady majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Návrhy na kandidátov možno podávať do 9. októbra do 16.00 h.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet pozitívne testovaných sa zvýšil o ďalších 1 312 osôb

Vyšetrili 6175 ľudí, pomer nakazených k vyšetreným prekročil 20 percent.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik aj expolicajný funkcionár budú stíhaní väzobne

Súd neprijal peňažnú záruku ponúknutú manželkou obvineného Dušana Kováčika a ani jeho písomný sľub.

NAKA zadržala Dušana Kováčika.
Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.