SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Veliteľka polície napísala, že si výtržníci BLM "nezaslúžia ani letmý pohľad." Prepustia ju

Zatkli muža, ktorý postrelil dvoch policajtov. Protestujúci sa pred zatýkaním schovali v kostole.

Zatýkanie v Louisville.Zatýkanie v Louisville. (Zdroj: SITA/AP)

LOUISVILLE - "Toto je revolúcia." Protesty v americkom Louisville pokračovali tretiu noc. Tentoraz bez vážnejších incidentov, polícia zatka iba dvoch demonštrantov.

Bol ale zadržaný podozrivý zo streľby na dvoch policajtov, dvadsaťšesťročný Larynzo D. Johnson, píše sever echo24.cz.

Protestujcím ponúkol prístrešie kostol Prvá Unitárskacirkvi v meste, ktorý podoporuje hnutie Black Lives Matter. Informácie prináša napríklad Daily Mail.

V Louisville v štáte Kentucky pokračovali tretiu noc protesty, ktoré vypukli po obžalovaní iba jedného z troch policajtov podozrivých zo smrti Bryanne Taylorovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia proti protestujúcim zasiahla po deviatej hodine, keď bol vyhlásený v meste zákaz vychádzania. Po krátkom napätí sa väčšina protestujúcich vydala domov.

Niektorí našli prístrešie v kostole Prvej Unitárskej cirkvi, ktorá podporuje hnutie Black Lives Matter a má ich plagáty zavesený na stene.

Protestujúcich pred kostolom polícia chcela zatknúť za nedodržiavanie zákazu vychádzania, ale potom, čo sa stiahli do kostola, nezasiahla.

V kostole bolo pre protestujúcich pripravené občerstvenie. Z miesta tiež pochádzajú zábery plne ozbrojeného protestujúcecho. Protestujúci skandovali napríklad "Toto je revolúcia."

Polícia na základe svedectva tiež zatkla Larynza D. Johnsona, ktorý je podozrivý z postrelenia dvoch policajtov. Obaja už sú mimo ohrozenia života.

Skryť Vypnúť reklamu

Bol obžalovaný v 14 bodoch, týkajúcich sa protestov a v dvoch bodoch z útoku na policajtov. Sudca stanovil kauciu na 1 milión dolárov.

Polícia tiež prepustí veliteľku piatej divízie louisvillskej polície, majorku Bridget Hallahanovú.

Tá sa v emailovej komunikácii ostro vymedzovala voči radikálnemu hnutiu Black Lives Matter.

V emailoch sa o ľuďoch z hnutia BLM vyjadrila ako o "výtržníkoch" (v origináli punks), ktorí budú "umývať naše autá, pracovať vo Walmarte alebo žiť s rodičmi a hrať Call of Duty."

Tiež napísala, že si "od nás nezaslúžia ani letmý pohľad," či že naše "palce na nohách majú viac charakteru, morálky a etiky, než majú títo výtržníci v celom tele."

Polícia sa k emailom vyjadrila, že sú "osobnými názory a nevyjadrujú postoj oddelenia."

Skryť Vypnúť reklamu

Na internete sa tiež objavilo video majiteľa obchodu, na ktorý v minulých dňoch protestujúci hádzali zápalné fľaše.

Včera večer už svoj obchod chránil s automatickou puškou v ruke. Na videu je vidieť, ako ho skupina protestujúcich agresívne obklopí a vynucuje si, aby povedal, že na černošských životoch záleží.

Ten to však odmieta a odpovedá im, že je to preto, pretože mu "nezáleží na farbe, nezaujíma ma farba, biela či čierna tyhle sr ****. Vidím vás ako ľudské bytosti."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.

Zahraničie

Senát schválil nomináciu Barrettovej na sudkyňu najvyššieho súdu

Znamená to, že na tejto najvyššej súdnej inštancii USA majú konzervatívci prevahu nad liberálmi v pomere 6:3, čo je najvýraznejší názorový posun za uplynulých 30 rokov.

Americký prezident Donald Trump a sudkyňa Amy Coney Barrettová.
Slovensko

Je na rozhodnutí chránenej osoby, koho bude viezť so sebou v aute, tvrdí Mikulec

Minister vnútra uviedol, že prešetria prítomnosť finalistky Miss Universe vo vozidle Borisa Kollára počas zákazu vychádzania.

Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.