SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Rútime sa v rozbehnutom vlaku, zastaví ho iba zomknutie sa všetkých, vyzýva Matovič

Premiér prosí ľudí, aby zrušili oslavy, akcie, obmedzili sociálne kontakty, nechodili na podujatia a nosili rúška. Zároveň avizuje prísnejšie opatrenia od 1. októbra.

Premiér Igor MatovičPremiér Igor Matovič (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Na rekordné víkendové číslo nakazených zareagoval premiér Igor Matovič.

Na sociálnej sieti vyzval ľudí, aby spoločne čelili nešťastiu, ktoré sa na Slovensko rúti.

Upozornil, že počet včera nakazených ľudí 478 je oproti minulej sobote (131) výrazne vyšší, a to až o 265 percent.

"Prosím každého človeka otvorenej mysle, aby ste vo svojej rodine a priateľom vysvetlili, ako je veľmi dôležité s okamžitou platnosťou nasadiť najprísnejšie možné ochranné opatrenia a nečakať na príkazy zvrchu," napísal na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Poprosil ľudí, aby zrušili akékoľvek rodinné a firemné oslavy, slávnosti, svadby, kary a aj obyčajné rodinné a kamarátske návštevy.

"Noste rúško všade vo vnútri, aj v spoločnosti známych kolegov. Opäť ho noste bez hanby aj vonku, ak sa pohybujete medzi ľuďmi mimo rodiny. Nechoďte na akékoľvek športové či kultúrne podujatie, hoci vás to veľmi láka," napísal premiér.

Predseda vlády si myslí, že opatrenia, ktoré navrhla Pandemická komisia prijať od 1. októbra a ktoré chcel medzičasom zjemniť, budú určite platiť minimálne podľa pôvodného návrhu.

"Skôr sa však obávam, že za tak drastického nárastu počtu prípadov, budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí akéhokoľvek druhu dokým krivke nárastu spoločnými silami nezlomíme väzy," predpokladá Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

V závere svojho príspevku, ktoré bolo na rozdiel od toho z predchádzajúceho dňa viac prosebné ako útočné, vyzval ľudí k zodpovednosti.

"Rútime sa v rozbehnutom vlaku. Kým sa prejaví efekt brzdiacich opatrení, obávam sa, že za najbližšie týždne budeme mať ešte kopu rekordných dní, keď bude počet prípadov dramaticky väčší ako odhad “260 až 450 v polovičke októbra” prezentovaný ministrom zdravotníctva pár dní dozadu.

Nešťastie, ktoré sa na Slovensko rúti, zastaví jedine zomknutie všetkých zodpovedných ľudí na Slovensku. Ľudí, pre ktorých je ochrana zdravia a životov aj cudzích ľudí rovnako dôležitá ako zdravie a život ich samých."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.