SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Rútime sa v rozbehnutom vlaku, zastaví ho iba zomknutie sa všetkých, vyzýva Matovič

Premiér prosí ľudí, aby zrušili oslavy, akcie, obmedzili sociálne kontakty, nechodili na podujatia a nosili rúška. Zároveň avizuje prísnejšie opatrenia od 1. októbra.

Premiér Igor MatovičPremiér Igor Matovič (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Na rekordné víkendové číslo nakazených zareagoval premiér Igor Matovič.

Na sociálnej sieti vyzval ľudí, aby spoločne čelili nešťastiu, ktoré sa na Slovensko rúti.

Upozornil, že počet včera nakazených ľudí 478 je oproti minulej sobote (131) výrazne vyšší, a to až o 265 percent.

"Prosím každého človeka otvorenej mysle, aby ste vo svojej rodine a priateľom vysvetlili, ako je veľmi dôležité s okamžitou platnosťou nasadiť najprísnejšie možné ochranné opatrenia a nečakať na príkazy zvrchu," napísal na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Poprosil ľudí, aby zrušili akékoľvek rodinné a firemné oslavy, slávnosti, svadby, kary a aj obyčajné rodinné a kamarátske návštevy.

"Noste rúško všade vo vnútri, aj v spoločnosti známych kolegov. Opäť ho noste bez hanby aj vonku, ak sa pohybujete medzi ľuďmi mimo rodiny. Nechoďte na akékoľvek športové či kultúrne podujatie, hoci vás to veľmi láka," napísal premiér.

Predseda vlády si myslí, že opatrenia, ktoré navrhla Pandemická komisia prijať od 1. októbra a ktoré chcel medzičasom zjemniť, budú určite platiť minimálne podľa pôvodného návrhu.

"Skôr sa však obávam, že za tak drastického nárastu počtu prípadov, budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí akéhokoľvek druhu dokým krivke nárastu spoločnými silami nezlomíme väzy," predpokladá Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

V závere svojho príspevku, ktoré bolo na rozdiel od toho z predchádzajúceho dňa viac prosebné ako útočné, vyzval ľudí k zodpovednosti.

"Rútime sa v rozbehnutom vlaku. Kým sa prejaví efekt brzdiacich opatrení, obávam sa, že za najbližšie týždne budeme mať ešte kopu rekordných dní, keď bude počet prípadov dramaticky väčší ako odhad “260 až 450 v polovičke októbra” prezentovaný ministrom zdravotníctva pár dní dozadu.

Nešťastie, ktoré sa na Slovensko rúti, zastaví jedine zomknutie všetkých zodpovedných ľudí na Slovensku. Ľudí, pre ktorých je ochrana zdravia a životov aj cudzích ľudí rovnako dôležitá ako zdravie a život ich samých."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet pozitívne testovaných sa zvýšil o ďalších 1 312 osôb

Vyšetrili 6175 ľudí, pomer nakazených k vyšetreným prekročil 20 percent.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik aj expolicajný funkcionár budú stíhaní väzobne

Súd neprijal peňažnú záruku ponúknutú manželkou obvineného Dušana Kováčika a ani jeho písomný sľub.

NAKA zadržala Dušana Kováčika.
Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.