SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Záborská predložila zmeny v novele o interrupciách

Bittó Cigániková hovorí o bariérach v prístupe k interrupciám. Záborská oponuje, že Slovensko nevyhnutne potrebuje politiku, ktorá podporuje a bráni život.

Poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania 12. schôdze parlamentu v utorok 29. septembra 2020.Poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania 12. schôdze parlamentu v utorok 29. septembra 2020. (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

BRATISLAVA - Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Anna Záborská (OĽaNO) dnes v pléne predložila pozmeňujúci návrh k vlastnej novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť interrupcií.

Povinnosť dvoch lekárskych posudkov pri potrate pre ohrozenie života matky či plodu by sa mala zmeniť na právo ženy.

Lekár by mal o tom ženu písomne informovať a poskytnúť jej súčinnosť. Podľa predkladateľky má totiž lepší prehľad o dostupných zdravotníckych zariadeniach a mal by ženu lepšie nasmerovať.

„Slovensko nevyhnutne potrebuje politiku, ktorá podporuje a bráni život. Politiku, ktorá v každom zákone myslí na rodinu,“ povedala Záborská s tým, že ochrana matiek a detí nie je o skutočnom konzervativizme či liberalizme, ale o ľudskosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozmeňujúci návrh označila za kompromis smerom k liberálnej časti spoločnosti.

Žena má mať po novom dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín to bude 96.

Navrhovaných 96 hodín sa má rátať od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií o splnení podmienok, lekár ho musí odoslať bezodkladne.

Pozmeňujúcim návrhom chce Záborská upraviť aj oblasť príspevkov a príplatkov pri narodení dieťaťa či pri viacerých súčasne narodených deťoch.

Ján Herák (OĽaNO) tvrdí, že novela nezakazuje potraty.

Erik Ňarjaš (OĽaNO) v pléne uviedol, že po predložení Záborskej pozmeňujúceho návrhu nevidí dôvod za novelu nehlasovať.

Skonštatoval, že len dopĺňa aktuálny status quo v tejto oblasti navrhnutou pomocou ženám.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS) vidí v novele bariéry v prístupe k potratom a nevidí v nej pomoc matkám.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa nej sa novela plánuje schváliť podvodným spôsobom. Plénum sa totiž uznieslo na tom, že dnes bude trvať rokovací deň až do konca prerokovania a hlasovania o návrhu.

To podľa nej zníži kvórum, pretože v pléne zvyčajne večer býva menej poslancov.

„Radi hovoríte o pomoci, ja tam teda žiadnu konkrétnu pomoc nevidím. Vidím tam zmenu názvov, všetky smerujú k tomu, aby sme ženy potrápili,“ uviedla.

Odmieta predĺženie lehoty na rozmyslenie si potratu pre ženu z dvoch dní na štyri a hovorí o prekážke.

Anna Andrejuvová (OĽaNO) podotkla, že viaceré európske krajiny dávajú žene väčší čas na rozhodnutie pred potratom. Napríklad v Belgicku je to šesť dní, v Holandsku päť a Taliansku sedem dní.

V parlamente sa skončila rozprava písomne prihlásených poslancov k návrhu. Ústne sa do rozpravy prihlásilo viac ako 15 poslancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.
Slovensko

V piatok pribudlo 3805 pozitívnych osôb a 55 úmrtí

Vyšetrili 63 632 osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 18 percent. Včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 55 100.

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).