SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Jiří Weigl: K novému migračnému plánu Európskej komisie

Snahy o spoločnú migračnú politiku je nevyhnutné odmietnuť. Musí zostať vo výlučnej národnej kompetencii a len národné štáty musia mať právo určovať, kto na ich území môže žiť.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Pred akoukoľvek vecnou debatou nového migračného projektu Európskej komisie, ktorý bol minulý týždeň zverejnený, je nevyhnutné povedať, že spoločnú migračnú politiku nemôžu mať krajiny, respektíve politické sily v ich čele, ktorých ciele, záujmy a ideológia sa v otázke migrácie zásadne líšia.

A to je práve situácia dnešnej Európskej únie a jej členských štátov, píše Jiří Weigl v článku uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa.

V západnej časti EÚ má určujúci vplyv moderná ľavica a jej predstavy o potrebnosti a prospešnosti masovej migrácie pre budúcnosť Európy a európskej integrácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto ľavica spolu s nadnárodnými bruselskými byrokratickými štruktúrami nenávidia tradičnú Európu s jej národmi a národnými štátmi, ktoré sa nechcú nechať glajchšaltovať, trvajú na svojej identite a rozdielnosti a sú tak prekážkou veľkým ideám o zjednotení kontinentu a globálnemu vládnutiu.

Masová migrácia je pre nich šancou, ako túto starú Európu rozbiť a zničiť.

Krajiny ako Belgicko, Francúzsko, Nemecko či Švédsko rýchlo smerujú k multietnickým spoločnostiam, v ktorých prisťahovalci budú mať v priebehu pár generácií väčšinu.

To isté plánujú pre celý kontinent. Problémom je len správna taktika, ako tieto plány presadiť proti vôli tých, ktorí ich odmietajú.

Masy obyvateľstva postkomunistických krajín takú budúcnosť nechcú.

Majú tragickú skúsenosť s inou podobnou extrémnou ľavicovou utópiou, majú dosť chimér o spravodlivom novom svete a ničení toho normálneho, známeho starého.

Skryť Vypnúť reklamu

Do EÚ vstupovali poháňané snami o zlepšení svojho materiálneho blahobytu, nie blúznením o spáse sveta, za ktoré je potrebné sa znova obetovať.

Vidia, aké skutočné dopady prináša masová migrácia z nekompatibilných civilizačných okruhov na európskom západe.

Sami sa pokladajú skôr za obete a nezdieľajú pocity viny za bielu farbu pleti a kolonializmus, v ktorých sa masochistický zmietajú západné elity.

Už mali príležitosť spoznať pokrytectvo západných politikov, ich dvojitú hru, ktorú sa slabšími partnermi hrajú, a tušia skryté ciele, o ktorých sa diskusia na Európskych radách nevedie.

Je úplnou ilúziou, že by sa v tejto situácii mohlo podariť vypracovať spoločnú pozíciu voči masovej migrácii, ktorá by vyhovovala ako ľavičiarskym aktivistom a ich politickým ochrancom, tak vládam a obyvateľstvu postkomunistických krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasná nejasná situácia je výsledkom falošnej pokryteckej politiky politického mainstreamu EÚ, ktorý sa formálne tvári, že sa snaží masovú migráciu obmedzovať, v skutočnosti však činí pravý opak.

To sa ukázalo jasne v horúcej migračnej kríze v roku 2015, na ktorej vyvolanie aj logistike sa európske politické špičky aktívne podieľali a pri tom nehanebne klamali vlastné obyvateľstvo a brutálne zneužívali jeho altruizmus a pocit solidarity.

Keď im politické riziká z nekontrolovateľného prílevu orientálnych migrantov začali prerastať cez hlavu, náhle údajne predtým nezastaviteľný prúd okamžite stopli.

Napriek tomu nie sú ochotní dopustiť skutočnú ochranu hraníc EÚ a zneužívajú k tomu manipuláciu s medzinárodnými paktami o ľudských právach a dohody o medzinárodnom morskom práve s cieľom udržiavať stály migračný prúd z Afriky a Blízkeho východu do Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôkazom je aj úloha veľkého množstva európskych neziskových organizácií financovaných z rôznych európskych alebo národných verejných zdrojov, ktorých lode fungujú ako pravidelné prepravné linky do juhoeurópskych prístavov.

Ich aktivisti majú v západoeurópskych krajinách nimbus oficiálnych hrdinov a žiadne súdy sa na ne za ich formálne porušenie nehnevajú.

V tejto atmosfére a s týmito ľuďmi nemožno uzatvárať žiadne rozumné kompromisné dohody o spoločnej európskej migračnej politike.

Už samotný pokus previesť migračné kompetencie z národnej úrovne do Bruselu je len metódou, ako prekonať tvrdo odmietavý protimigračný postoj krajín V4.

Toto všetko potvrdzuje predložený projekt novej spoločnej európskej migračnej politiky predložený Európskou komisiou.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho zásadný problém vystihol premiér Babiš slovami, že EK chce migráciu zvládať, nie zastaviť.

My ju chceme predovšetkým zastaviť, a potom sa možno spoločne baviť o tom, ako doterajšie dôsledky masovej migrácie zvládnuť.

Všetky sľuby EK o tom, že povinné prerozdeľovanie by platilo iba v krízovej situácii (tá nastáva kedy a kto to určuje?) a že členská krajina si formu povinnej solidarity môže zvoliť - buď s dotáciou migrantov prijímať, alebo ich bez dotácie za svoje repatriovať - sú iba falošnou taktickou hrou.

Repatriovať zamietnutých žiadateľov o azyl nie je kam, pretože možno tvrdiť, že všade okrem Európy sú ohrození na zdraví a živote a krajiny ich pôvodu, ak sú vôbec známe, ich zvyčajne nechcú prevziať.

Európska komisia sa tým však snaží farizejsky predstierať, že jej ide aj o odsun nelegálnych migrantov.

Skryť Vypnúť reklamu

V skutočnosti tento návrh potvrdzuje, že zostáva zachovaná stará snaha vnútiť krajinám V4 za každú cenu mimoeurópskych kolonistov - buď si ich prevezmú dobrovoľne, ak tomu dostanú z Bruselu finančný príspevok, a alebo nie, a potom si budú musieť prevziať tých najproblémovejších, ktorí azyl na západe nedostali, a snažiť sa o nesplniteľné - o ich odsun v krátkej lehote.

Ak neuspejú, títo problémoví migranti im zostanú.

Takýto návrh nie je kompromisom, ako blúznia niektorí naši novinári či politici, ale drzým a arogantným pokusom uzákoniť neobmedzenú masovú migráciu a vnútiť nám kolonizáciu vlastnej krajiny neprispôsobivými migrantmi.

O niečom takom sa nedá vôbec rokovať. Základom akejkoľvek zmysluplnej migračnej politiky musí byť predovšetkým prijatie účinných krokov k zásadnej ochrane vonkajších hraníc EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Nič také však nikto nepripravuje.

Aby bola ochrana hraníc EÚ vôbec možná, bolo by nutné principiálne prehodnotenie paktu o ľudských právach a morskom práve, pretože v čase ich vzniku nikto nepočítal s fenoménom masovej migrácie.

Sú preto určené ochrane práv jednotlivcov utekajúcich pred politickým prenasledovaním a nepočítajú so sťahovaním národov hľadajúcich lepší život v bohatých vyspelých krajinách.

Rovnako tak je úplne proti zdravému rozumu dnešné legálne zneužívanie inštitútu záchrany stroskotancov nalodením tisícov migrantov na plavby neschopné plavidlá s tým, že je zákonnou povinnosťou vyspelých krajín si týchto "stroskotancov" prevziať a starať sa o ne.

Európske hranice však nikto okrem krajín V4 z vyššie uvedených príčin vážne chrániť nechce.

Skryť Vypnúť reklamu

Prijatie akéhokoľvek spoločného migračného mechanizmu znamená automatické zníženie zodpovednosti stredomorských krajín za ochranu vlastných hraníc a posilnenie ich pochopiteľného záujmu prehodiť riešenie nepríjemného a nevďačného problému masovej migrácie na ostatné členské krajiny.

Iba vtedy, ak by nemali šancu poslať migrantov zo svojho územia ďalej do Európy, by sa vážne snažili svoje, a tým aj európske hranice chrániť.

Zo všetkých týchto dôvodov je nevyhnutné všetky snahy o spoločnú migračnú politiku odmietnuť.

Musí zostať vo výlučnej národnej kompetencii a len národné štáty musia mať právo určovať, kto na ich území môže žiť.

Zásadné obmedzenie masovej migrácie je nevyhnutné pre našu budúcnosť i pre budúcnosť krajín Afriky a Blízkeho východu, ktoré prichádzajú o svoje ľudské bohatstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

1 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

14 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

16 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

18 h