SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
NÁZOR PETRA BERCIKA

Čože je to päťdesiatka...

Hlavný hygienik, ani premiér ma nepresvedčia, že 50 ľudí v interiéri v divadle je pre šírenie vírusu to isté ako 50 ľudí v exteriéri na Tehelnom poli.

Je 50 ľudí na takomto štadióne to isté ako 50 ľudí v divadle?Je 50 ľudí na takomto štadióne to isté ako 50 ľudí v divadle? (Zdroj: TASR)

Nové "spravodlivé" nariadenie obmedzujúce počet osôb na akomkoľvek hromadnom podujatí v akomkoľvek prostredí, s ktorým prišiel hlavný hygienik a vzápätí ho vyhlásil premiér Matovič, je všetko, len nie spravodlivé.

Naozaj sa nepovažujem za experta na šírenie vírusu, ale 50 ľudí na futbalovom štadióne a 50 ľudí v kostole je podľa mňa rozdiel.

Tým nechcem povedať, že ich má byť v kostole menej, naopak.

Tým chcem povedať, že ak ich v malom interiérovom priestore môže byť bezobávne 50, na štadióne, ktorý je stokrát väčší, by ich teoreticky malo byť rovnako bezpečne 5-tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

To sú, samozrejme, hausnumerá z brucha, rozumiem argumentom, že dav na štadióne na niektorých miestach (východy, etc.) zgrupuje.

Nič však nebráni hygienikom, aby vypočítali čísla presné podľa špecifikácie priestorov, stanovili podobné limity, ako v obchode a povedali, že na podujatiach v interiéri môže byť jeden človek na desať metrov štvorcových a v exteriéri jeden na 15, prípadne stanoviť maximálne možné limity práve pre vyššie spomínané špecifiká.

Úlohou hygienika nie je spravodlivo konať. Ak vyhodnotí niektoré podujatia ako nebezpečnejšie, má im sprísniť kritériá a ak sú naopak bezpečnejšie, opraty popustiť.

Úlohou hygienika nie je byť spravodlivý, to nech prenechá Matovičovi.

Úlohou hygienika je chrániť obyvateľov pred šírením nebezpečnej nákazy, ak už sme koronavírus takto definovali.

Skryť Vypnúť reklamu

A nepresvedčí ma, že 50 ľudí v interiéri v divadle je pre šírenie vírusu to isté ako 50 ľudí v exteriéri na Tehelnom poli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Expremiér Malajzie: Moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov

"Pretože ste obvinili všetkých moslimov a náboženstvo moslimov z toho, čo urobil jeden nahnevaný človek, majú moslimovia právo potrestať Francúzov," dodal malajzijský expremiér.

Mohamad bol s vekom 94 rokov najstarším lídrom krajiny na svete.
Európska únia

Veriacich v Nice mal podrezať 21-ročný Tunisan, ktorý v septembri priplával na Lampedusu

Na ostrov priplávajú lode nelegálnych migrantov neustále, mnohokrát ich privážajú samotné mimovládne organizácie. Podrezaný kostolník mal manželku a dve dcéry.

Chrám, v ktorom Tunisan zabil troch ľudí.
Slovensko

Zdravotníci, ktorí budú ochotní testovať celý víkend, dostanú podľa Matoviča príplatok 500 eur

Niektorí ľudia sa podľa premiéra snažia plošné testovanie sabotovať. Chce ich motivovať peniazmi.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.
Názory

Markéta Šichtařová: Opatrenia fungovať nebudú

Krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú.

Ilustračné.