SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
NÁZOR PETRA BERCIKA

Čože je to päťdesiatka...

Hlavný hygienik, ani premiér ma nepresvedčia, že 50 ľudí v interiéri v divadle je pre šírenie vírusu to isté ako 50 ľudí v exteriéri na Tehelnom poli.

Je 50 ľudí na takomto štadióne to isté ako 50 ľudí v divadle?Je 50 ľudí na takomto štadióne to isté ako 50 ľudí v divadle? (Zdroj: TASR)

Nové "spravodlivé" nariadenie obmedzujúce počet osôb na akomkoľvek hromadnom podujatí v akomkoľvek prostredí, s ktorým prišiel hlavný hygienik a vzápätí ho vyhlásil premiér Matovič, je všetko, len nie spravodlivé.

Naozaj sa nepovažujem za experta na šírenie vírusu, ale 50 ľudí na futbalovom štadióne a 50 ľudí v kostole je podľa mňa rozdiel.

Tým nechcem povedať, že ich má byť v kostole menej, naopak.

Tým chcem povedať, že ak ich v malom interiérovom priestore môže byť bezobávne 50, na štadióne, ktorý je stokrát väčší, by ich teoreticky malo byť rovnako bezpečne 5-tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

To sú, samozrejme, hausnumerá z brucha, rozumiem argumentom, že dav na štadióne na niektorých miestach (východy, etc.) zgrupuje.

Nič však nebráni hygienikom, aby vypočítali čísla presné podľa špecifikácie priestorov, stanovili podobné limity, ako v obchode a povedali, že na podujatiach v interiéri môže byť jeden človek na desať metrov štvorcových a v exteriéri jeden na 15, prípadne stanoviť maximálne možné limity práve pre vyššie spomínané špecifiká.

Úlohou hygienika nie je spravodlivo konať. Ak vyhodnotí niektoré podujatia ako nebezpečnejšie, má im sprísniť kritériá a ak sú naopak bezpečnejšie, opraty popustiť.

Úlohou hygienika nie je byť spravodlivý, to nech prenechá Matovičovi.

Úlohou hygienika je chrániť obyvateľov pred šírením nebezpečnej nákazy, ak už sme koronavírus takto definovali.

Skryť Vypnúť reklamu

A nepresvedčí ma, že 50 ľudí v interiéri v divadle je pre šírenie vírusu to isté ako 50 ľudí v exteriéri na Tehelnom poli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.

Slovensko

Krajniak na vláde navrhne predĺženie rodičovskej dovolenky

Pandemická OČR podľa neho stále platí. Uvažujú aj o spustení tzv. SOS dotácie pre ľudí, na ktorých sa žiadne opatrenie nevzťahuje.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Slovensko

Testovanie na Orave a v okrese Bardejov nadmieru splnilo očakávania, povedal premiér

Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že testovanie odhalilo množstvo šíriteľov vírusu. Vyjadril sa aj k prípadnému úplnému lockdownu.