SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
NÁZOR PETRA BERCIKA

Čože je to päťdesiatka...

Hlavný hygienik, ani premiér ma nepresvedčia, že 50 ľudí v interiéri v divadle je pre šírenie vírusu to isté ako 50 ľudí v exteriéri na Tehelnom poli.

Je 50 ľudí na takomto štadióne to isté ako 50 ľudí v divadle?Je 50 ľudí na takomto štadióne to isté ako 50 ľudí v divadle? (Zdroj: TASR)

Nové "spravodlivé" nariadenie obmedzujúce počet osôb na akomkoľvek hromadnom podujatí v akomkoľvek prostredí, s ktorým prišiel hlavný hygienik a vzápätí ho vyhlásil premiér Matovič, je všetko, len nie spravodlivé.

Naozaj sa nepovažujem za experta na šírenie vírusu, ale 50 ľudí na futbalovom štadióne a 50 ľudí v kostole je podľa mňa rozdiel.

Tým nechcem povedať, že ich má byť v kostole menej, naopak.

Tým chcem povedať, že ak ich v malom interiérovom priestore môže byť bezobávne 50, na štadióne, ktorý je stokrát väčší, by ich teoreticky malo byť rovnako bezpečne 5-tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

To sú, samozrejme, hausnumerá z brucha, rozumiem argumentom, že dav na štadióne na niektorých miestach (východy, etc.) zgrupuje.

Nič však nebráni hygienikom, aby vypočítali čísla presné podľa špecifikácie priestorov, stanovili podobné limity, ako v obchode a povedali, že na podujatiach v interiéri môže byť jeden človek na desať metrov štvorcových a v exteriéri jeden na 15, prípadne stanoviť maximálne možné limity práve pre vyššie spomínané špecifiká.

Úlohou hygienika nie je spravodlivo konať. Ak vyhodnotí niektoré podujatia ako nebezpečnejšie, má im sprísniť kritériá a ak sú naopak bezpečnejšie, opraty popustiť.

Úlohou hygienika nie je byť spravodlivý, to nech prenechá Matovičovi.

Úlohou hygienika je chrániť obyvateľov pred šírením nebezpečnej nákazy, ak už sme koronavírus takto definovali.

Skryť Vypnúť reklamu

A nepresvedčí ma, že 50 ľudí v interiéri v divadle je pre šírenie vírusu to isté ako 50 ľudí v exteriéri na Tehelnom poli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Slovensku pribudlo vo štvrtok 3363 nakazených

Vyšetrili 16 556 osôb. Aj keď je to rekordné číslo, pomer pozitívne testovaných k počtu vyšetrených zostáva na rovnakej úrovni.

Ilustračné foto.
Slovensko

Rodičia detí, ktoré museli ostať doma, majú nárok na pandemickú OČR

Účasť alebo neúčasť na celoplošnom testovaní nemá vplyv na pandemickú OČR. Nárok vznikne, ak bola v tejto krízovej situácii zatvorená trieda či škola.

Slovensko

Zubári nakoniec môžu pomôcť s výtermi pri testovaní, ministerstvo zdravotníctva zmenilo predpisy

Veterinári môžu pomáhať pri vyhodnocovaní odobratých vzoriek. "Aj naďalej vyzývame zdravotníkov, prosíme, príďte pomôcť s víkendovým testovaním," uviedol minister Krajčí.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Expremiér Malajzie: Moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov

"Pretože ste obvinili všetkých moslimov a náboženstvo moslimov z toho, čo urobil jeden nahnevaný človek, majú moslimovia právo potrestať Francúzov," dodal malajzijský expremiér.

Mohamad bol s vekom 94 rokov najstarším lídrom krajiny na svete.