SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande. (Zdroj: SITA/AP)

Bola to vynikajúca debata. Celé USA sa síce križujú, že to bola najhoršia prezidentská debata v histórii, naprostá degradácia a hanba, ale keď to hádžu na tých dvoch, len si zastierajú pravdu: toto bola presne tá Amerika, ako sa už roky javí z opačného brehu Atlantiku.

Jeden hovorí a druhý ho nepočúva, len to označí za lož, nadávky, prekrikovanie, slovo rešpekt len ​​ako elegantná politická vata a nie prístup, takže bývalý viceprezident povie súčasnému prezidentovi "Sklapni, človeče," aj keď podľa najlepšieho slovníka by sa to dalo pokojne preložiť ako "drž hubu", alebo v lepšom prípade zobák či klapačku.

Skryť Vypnúť reklamu

Tu ju máme, Ameriku roku 2020, po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja.

To je hlavný výsledok debaty, hoci jej nikto nebude venovať pozornosť, ktorá by jej patrila, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Namiesto toho vypukne hádka, kto vyhral, ​​hoci výsledok bol jasný vopred.

Prodemokratické médiá mali titulky o víťaznom Bidenovi hotové už dopredu, pre republikánov zvíťazil Trump, pretože inak to pre nich byť ani nemôže.

Ale nejde o to, čo kto predviedol, ale ako sa mu podarilo presadiť jeho strategický zámer.

Biden prežil, tým vyhral

V tom prípade je víťazom Joe Biden. Ustál to. Nezačal hovoriť z cesty, napríklad že kandiduje do Senátu alebo že covid už zabil 200 miliónov Američanov.

Oboje nedávno predniesol, čím nahral očakávaniam republikánov, ako sa v debate mentálne odkope.

Skryť Vypnúť reklamu

Prinútiť ho, aby niečo také zopakoval, bola očividne zase Trumpova stratégia.

Bidenove znemožnenie v priamom prenose by znamenalo prielom.

Vývoj preferencií viacmenej stagnuje a prezident by potreboval, aby sa ručička obrátila do víťazného smeru, pretože to priťahuje nerozhodnutých. A o nich ide.

Preto Trump skákal Bidenovi do reči a menil tému, aby ho vykoľajil a on konečne niečo pleskol.

Ale Biden do tej pasce nespadol. Je to ako v skutočnej bitke: aj keď obranca za ubránenie pozícií zaplatí trikrát väčším počtom mŕtvych než útočník, je víťazom, pretože mu zabránil zmeniť celkovú situáciu.

Trump debate dominoval, väčšinu času Bidena ostreľoval, ale nakoniec sa to ukázalo ako kontraproduktívne: Biden nemusel veľmi hovoriť a len stál v závetrí svojho pultíku.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump tak vlastne pomohol Bidenovi obmedziť riziko sebapoškodzovania.

Závetrie za pultíkom bolo pre Bidena pohodlné aj inak. Trump totiž pôsobil dojmom, že opakoval chybu väčšiny prezidentov obhajujúcich mandát: veľa si veril a málo sa pripravoval.

Hoci tematické okruhy boli dané dopredu a mohol si k nim pripraviť dobrú dvojminútovú argumentáciu, nejako sa mu to zvyčajne rozprsklo na urazené piate cez deviate.

Dokonca aj keď mal hovoriť o svojej najsilnejšej zbrani, ekonomike, neodolal, aby namiesto vynášanie seba samého nezaútočil na protivníka.

Vyzeral, že vypil až priveľa energetických drinkov. Na volebných táboroch je prirodzenejší a presvedčivejší.

Biden síce utrpel strategické víťazstvo, ale slovo "utrpel" je veľmi namieste.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď bolo zrejmé, že má veľa natrénované a že je ostrieľaný bojovník, občas sa zdalo, že bojuje hlavne s tým, aby si spomenul na naučené vety a argumenty.

Republikáni si už teraz určite mailujú, že keby debata trvala 120 minút, vyprchal by vitamín B12 a Joe by odpadol. Lenže to trvalo len 90 minút.

Trump dokázal len to, že Biden ho nezmákne, a to je málo. To by rozhodovalo za normálnej situácie, ale Bidenovi voliči nezvolia svojho kandidáta kvôli Bidenovi, ale preto, že nechcú Trumpa.

To isté platí aj naopak.

Občas športovo cítiaci divák čakal na písknutie rozhodcu, ktoré neprišlo. Trebárs keď bol Trump grilovaní, či sa dištancuje od krajne pravej skupiny Proud Boys, zatiaľ čo Bidena nikto nemasíroval za to, že demokrati podporovali protesty sprevádzané plienením a podpaľačstvom.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedá sa povedať, že by debata priniesla niečo, na čo by sa po rokoch pri budúcich voľbách spomínalo ako na majstrovský ťah, ako keď pri debate v roku 1980 Ronald Reagan položil na lopatky celé prezidentovanie Jimmyho Cartera jednoduchou otázkou: Máte sa lepšie ako pred štyrmi rokmi?

Biden skúsil nedopečený plagiát, keď sa spýtal divákov, či nie sú Trumpom už vyčerpaní.

A Trump zaútočil na Bidenove podbruško, keď mu vmietol, že je v politike 47 rokov a nič neurobil.

Oboje bolo v zárodku prehlušené rykom boja. Nestali sa z toho bonmoty, ktoré by televízia vysielala stále dookola.

Namiesto toho bude vysielať stále dookola, ako prezidenta neudržal na reťaziach ani chudák moderátor a vyzývateľ pokojne povedal prezidentovi, že je klaun, rasista a aby sklapol (držal hubu).

Skryť Vypnúť reklamu

Médiá ani nepípla, pretože to povedal Biden.

Najhoršie je, že jednej polovičke publika sa bude páčiť to prvé a druhej polovici to druhé.

Kde sú tie časy pred dvadsiatimi rokmi, keď sa všetci tak veľmi pohoršovali nad obyčajným nesúhlasným vzdychaním Al Gorea pri debate s Georgom Bushom mladším.

Takže včerajšia debata sa veľmi podarila. Ako správa o stave Ameriky bola presná a výstižná.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu, kedy príjme uznesenie, akým spôsobom občanov pretestuje. Pomôže pri tom aj armáda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Zahraničie

Presunie sa Trump na sociálnu sieť Telegram? Jeho stúpenci už to urobili

Ruský vývojár, ktorý je v Rusku považovaný za symbol slobody na internete, poskytuje slobodu názorov paradoxne aj ľuďom v najslobodnejšej krajine, ako sa USA zvyknú označovať.

Telegram
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.