SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Krajčí: Slovensko má enormný nárast počtu infikovaných

Priemer infikovaných na deň je podľa jeho slov 510 ľudí. Očakáva, že počas budúceho týždňa sa prekoná hranica 1000 nových prípadov za deň.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Slovensko má enormný nárast počtu infikovaných novým koronavírusom. Dalo sa to však predpokladať.

V piatok to pri hodnotení aktuálnej situácie skonštatoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Situácia v SR sa podľa jeho slov vyrovnáva Rakúsku a Maďarsku.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas si nemyslí, že je potrebné obnovenie štátnej karantény.

"Slovensko bolo ešte pred týždňom v žltých farbách. Teraz sa nám výrazne farby menia do oranžovej. A dokonca máme jeden región na severe Slovenska červený. Je to Žilinský samosprávny kraj, najmä vďaka okresu Trstená a Námestovo," povedal Krajčí.

Skryť Vypnúť reklamu

Reprodukčné číslo sa na Slovensku zvýšilo na 1,37.

Ako poznamenal Krajčí, pred týždňom sa predpokladalo, že sa počty infikovaných zdvojnásobia za 20 dní, aktuálne je to osem.

Priemer infikovaných na deň je podľa jeho slov 510 ľudí. Očakáva, že počas budúceho týždňa sa prekoná hranica 1000 nových prípadov za deň.

Počty hospitalizovaných sa za posledný týždeň zdvojnásobili. Najviac pacientov majú nemocnice v Ružomberku, Prešove, Michalovciach, Nitre, Trnave a Trenčíne.

Vyťaženosť úradov verejného zdravotníctva je v súčasnosti na 129 percent, podľa Krajčího ich preto posilnia.

Nestúpa iba počet pozitívne testovaných, ale aj počet prípadov v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov.

V tejto vekovej skupine sa k 30. septembru evidovalo 540 nakazených. Najviac ich je v Prešovskom kraji.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko má za sebou aj rekordy v testovaní na ochorenie COVID-19. Denný priemer stúpol na 5857 testov. Krajčí zároveň potvrdil, že antigénové testy by mali na Slovensko doraziť budúci piatok 9. 10.

"Zatiaľ, čo máme informácie, tak regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) dohľadávajú (kontakty, pozn TASR), žiaľ, s časovým oneskorením, a preto ich je nevyhnutné posilniť, čo sme realizovali. Ponúkli sme RÚVZ pomoc študentov lekárskych fakúlt, študentov verejného zdravotníctva, a tak isto sme dnes začali rokovania a získali aj predbežné pozitívne stanovisko Ozbrojených síl SR, kde by mohli príslušníci OZ pomáhať jednotlivým RÚVZ s dohľadávaním indikovaných pacientov," doplnil šéf rezortu zdravotníctva, pričom avizoval, že budúci rok by mali byť RÚVZ finančne podporené.

Skryť Vypnúť reklamu

V takzvanej červenej fáze je aktuálne 41 okresov. V takzvanej oranžovej fáze je 20 okresov, 18 je zaradených v zelenej zóne.

Krajčí upozornil, že pokiaľ sa človek zúčastní hromadného podujatia v Bratislave, na ktorom je povolené maximum 50 ľudí, má viac ako 50-percentnú pravdepodobnosť, že tam stretne nakazeného človeka.

Na Slovensku je z dôvodu ochorenia COVID-19 aktuálne úplne zatvorených 47 škôl. Ďalších 124 škôl má uzatvorenú niektorú z tried. Celkovo je zatvorených 495 tried, doma je 18 992 detí.

Minister zdravotníctva opätovne vyzval na dodržiavanie opatrení, najmä pri styku so seniormi a chronicky chorými. Zdôraznil, že ich musíme v tejto situácii chrániť.

"Pokiaľ by sme dodržiavali od ľudí, ktorých nepoznáme, odstup, mali nasadené rúško a dodržiavali dezinfekciu rúk, stále je naše presvedčenie, že by sme nemuseli prijímať celoplošné opatrenia. Žiaľ, keďže v našej krajine 35 percent ľudí nemá adherenciu k týmto opatreniam a neplánuje ich dodržiavať a nedodržiava ich, tak musíme uvaliť na celú krajinu opatrenia, ktoré sú nepríjemné pre nás všetkých," dodal Krajčí.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister tiež potvrdil, že nemá záujem vzdať sa funkcie pre zhoršujúcu sa situáciu. Hovorí, že cíti podporu premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aj keď s úsmevom priznal, že od podania demisie je "na krajíčku".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu, kedy príjme uznesenie, akým spôsobom občanov pretestuje. Pomôže pri tom aj armáda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Zahraničie

Presunie sa Trump na sociálnu sieť Telegram? Jeho stúpenci už to urobili

Ruský vývojár, ktorý je v Rusku považovaný za symbol slobody na internete, poskytuje slobodu názorov paradoxne aj ľuďom v najslobodnejšej krajine, ako sa USA zvyknú označovať.

Telegram
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.