SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

S akceptovaním núdzového stavu to bude mať vláda ťažšie ako na jar, myslí si Hrabko

Aj keď sú opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy evidentne potrebné, často boli podľa publicistu prijímané chaoticky. Chybou bolo aj prenášanie zodpovednosti za epidemiologický vývoj na voličov.

Ľudia s rúškami v Bratislave.Ľudia s rúškami v Bratislave. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Zatiaľ čo na jar počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu verejnosť bez problémov akceptovala vyhlásenie núdzového stavu, teraz to podľa publicistu Juraja Hrabka bude mať vláda komplikovanejšie.

"Bude musieť viac dbať aj na právnu čistotu, lebo sa viacero ľudí môže stavať na odpor a využívať právne mechanizmy, ktoré sú k dispozícii," povedal v stredu v diskusii na Tablet.tv Hrabko.

Aj keď sú opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy evidentne potrebné, často boli podľa Hrabka prijímané chaoticky, čo znížilo dôveru časti verejnosti k postupu vlády a zodpovedných orgánov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Predsa nie je možné niečo prikázať a potom to o dva dni zmeniť," poznamenal Hrabko.

Za príliš ľudový považuje politický slovník premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a chybou bolo podľa Hrabka aj prenášanie zodpovednosti za epidemiologický vývoj na voličov.

Dodal, že on by rozhodnutia prijímané na úrovni poradných orgánov vlády, ako je napríklad pandemická komisia, vôbec nezverejňoval a ľudí oboznamoval až so záväznými opatreniami.

Rovnako podľa neho pôsobí mätúco, ak sa súčasne zverejňujú záväzné opatrenia spolu s odporúčaniami.

Hoci je epidemiologická situácia na Slovensku lepšia ako napríklad v susednom Česku, je podľa Hrabka zjavné, že sa budeme vracať k niektorým z opatrení, ktoré pomohli nákazu eliminovať na jar.

"Ale ak vláda potrebuje na riešenie situácie núdzový stav, znamená to, že v lete zanedbala prípravu na jesennú vlnu koronavírusu," upozornil.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň potvrdil, že ak by sa ktokoľvek z oprávnených osôb obrátil pre núdzový stav na Ústavný súd, ten má na rozhodovanie skrátené lehoty.

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Návrhy na kandidátov možno podávať do 9. októbra.

"Neočakávam situáciu, aká nastala pri voľbe pána Čentéša v minulosti," pripomenul Hrabko udalosti súvisiace s voľbou generálneho prokurátora počas vlády Ivety Radičovej.

"Dnes je vládna koalícia úplne iná ako vtedy. A vtedy to bola tajná voľba, aj keď si, samozrejme, niektorí poslanci fotili hlasovacie lístky. Myslím si, že generálny prokurátor bude zvolený, aj keď isté komplikácie, samozrejme, môžu byť," odhadol Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

"Voľba bude verejná a bude aj verejné vypočutie, ale na konci dňa musí byť politická dohoda vládnej koalície. A koalícia by túto politickú dohodu mala predkonzultovať aj s pani prezidentkou Čaputovou. Lebo ona bude tá, ktorá potom rozhodne o vymenovaní. S tým dôvetkom, že nesmie konať svojvoľne, ale na to si dá určite pozor," zhrnul.

Interrupčnú novelu preložili na nasledujúcu schôdzu parlamentu po tom, ako sa opakovane nenašlo v pléne dostatok poslancov na rokovanie.

"Ukazuje sa, že vo vládnej koalícii sú spory o podobe tohto zákona, či je vôbec potrebný alebo či má prejsť taký alebo onaký pozmeňujúci návrh. Jednoducho, vládna koalícia nie je dohodnutá, a tak to aj vyzerá," reagoval Hrabko.

"Hlasovania k tomuto zákonu boli úplne v réžii strany Kotleba - ĽSNS, ktorí sa s vládnou koalíciou hrali ako mačka s myšou. Vládna koalícia nie je dohodnutá. Bola to taktická hra kotlebovcov a pre vládnu koalíciu výstraha do budúcnosti, ako to bude vyzerať, ak si neuvedomí, že moc má v rukách držať ona," uzavrel Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu, kedy príjme uznesenie, akým spôsobom občanov pretestuje. Pomôže pri tom aj armáda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Zahraničie

Presunie sa Trump na sociálnu sieť Telegram? Jeho stúpenci už to urobili

Ruský vývojár, ktorý je v Rusku považovaný za symbol slobody na internete, poskytuje slobodu názorov paradoxne aj ľuďom v najslobodnejšej krajine, ako sa USA zvyknú označovať.

Telegram
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.