SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

S akceptovaním núdzového stavu to bude mať vláda ťažšie ako na jar, myslí si Hrabko

Aj keď sú opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy evidentne potrebné, často boli podľa publicistu prijímané chaoticky. Chybou bolo aj prenášanie zodpovednosti za epidemiologický vývoj na voličov.

Ľudia s rúškami v Bratislave.Ľudia s rúškami v Bratislave. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Zatiaľ čo na jar počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu verejnosť bez problémov akceptovala vyhlásenie núdzového stavu, teraz to podľa publicistu Juraja Hrabka bude mať vláda komplikovanejšie.

"Bude musieť viac dbať aj na právnu čistotu, lebo sa viacero ľudí môže stavať na odpor a využívať právne mechanizmy, ktoré sú k dispozícii," povedal v stredu v diskusii na Tablet.tv Hrabko.

Aj keď sú opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy evidentne potrebné, často boli podľa Hrabka prijímané chaoticky, čo znížilo dôveru časti verejnosti k postupu vlády a zodpovedných orgánov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Predsa nie je možné niečo prikázať a potom to o dva dni zmeniť," poznamenal Hrabko.

Za príliš ľudový považuje politický slovník premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a chybou bolo podľa Hrabka aj prenášanie zodpovednosti za epidemiologický vývoj na voličov.

Dodal, že on by rozhodnutia prijímané na úrovni poradných orgánov vlády, ako je napríklad pandemická komisia, vôbec nezverejňoval a ľudí oboznamoval až so záväznými opatreniami.

Rovnako podľa neho pôsobí mätúco, ak sa súčasne zverejňujú záväzné opatrenia spolu s odporúčaniami.

Hoci je epidemiologická situácia na Slovensku lepšia ako napríklad v susednom Česku, je podľa Hrabka zjavné, že sa budeme vracať k niektorým z opatrení, ktoré pomohli nákazu eliminovať na jar.

"Ale ak vláda potrebuje na riešenie situácie núdzový stav, znamená to, že v lete zanedbala prípravu na jesennú vlnu koronavírusu," upozornil.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň potvrdil, že ak by sa ktokoľvek z oprávnených osôb obrátil pre núdzový stav na Ústavný súd, ten má na rozhodovanie skrátené lehoty.

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Návrhy na kandidátov možno podávať do 9. októbra.

"Neočakávam situáciu, aká nastala pri voľbe pána Čentéša v minulosti," pripomenul Hrabko udalosti súvisiace s voľbou generálneho prokurátora počas vlády Ivety Radičovej.

"Dnes je vládna koalícia úplne iná ako vtedy. A vtedy to bola tajná voľba, aj keď si, samozrejme, niektorí poslanci fotili hlasovacie lístky. Myslím si, že generálny prokurátor bude zvolený, aj keď isté komplikácie, samozrejme, môžu byť," odhadol Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

"Voľba bude verejná a bude aj verejné vypočutie, ale na konci dňa musí byť politická dohoda vládnej koalície. A koalícia by túto politickú dohodu mala predkonzultovať aj s pani prezidentkou Čaputovou. Lebo ona bude tá, ktorá potom rozhodne o vymenovaní. S tým dôvetkom, že nesmie konať svojvoľne, ale na to si dá určite pozor," zhrnul.

Interrupčnú novelu preložili na nasledujúcu schôdzu parlamentu po tom, ako sa opakovane nenašlo v pléne dostatok poslancov na rokovanie.

"Ukazuje sa, že vo vládnej koalícii sú spory o podobe tohto zákona, či je vôbec potrebný alebo či má prejsť taký alebo onaký pozmeňujúci návrh. Jednoducho, vládna koalícia nie je dohodnutá, a tak to aj vyzerá," reagoval Hrabko.

"Hlasovania k tomuto zákonu boli úplne v réžii strany Kotleba - ĽSNS, ktorí sa s vládnou koalíciou hrali ako mačka s myšou. Vládna koalícia nie je dohodnutá. Bola to taktická hra kotlebovcov a pre vládnu koalíciu výstraha do budúcnosti, ako to bude vyzerať, ak si neuvedomí, že moc má v rukách držať ona," uzavrel Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.
Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.