SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

S akceptovaním núdzového stavu to bude mať vláda ťažšie ako na jar, myslí si Hrabko

Aj keď sú opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy evidentne potrebné, často boli podľa publicistu prijímané chaoticky. Chybou bolo aj prenášanie zodpovednosti za epidemiologický vývoj na voličov.

Ľudia s rúškami v Bratislave.Ľudia s rúškami v Bratislave. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Zatiaľ čo na jar počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu verejnosť bez problémov akceptovala vyhlásenie núdzového stavu, teraz to podľa publicistu Juraja Hrabka bude mať vláda komplikovanejšie.

"Bude musieť viac dbať aj na právnu čistotu, lebo sa viacero ľudí môže stavať na odpor a využívať právne mechanizmy, ktoré sú k dispozícii," povedal v stredu v diskusii na Tablet.tv Hrabko.

Aj keď sú opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy evidentne potrebné, často boli podľa Hrabka prijímané chaoticky, čo znížilo dôveru časti verejnosti k postupu vlády a zodpovedných orgánov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Predsa nie je možné niečo prikázať a potom to o dva dni zmeniť," poznamenal Hrabko.

Za príliš ľudový považuje politický slovník premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a chybou bolo podľa Hrabka aj prenášanie zodpovednosti za epidemiologický vývoj na voličov.

Dodal, že on by rozhodnutia prijímané na úrovni poradných orgánov vlády, ako je napríklad pandemická komisia, vôbec nezverejňoval a ľudí oboznamoval až so záväznými opatreniami.

Rovnako podľa neho pôsobí mätúco, ak sa súčasne zverejňujú záväzné opatrenia spolu s odporúčaniami.

Hoci je epidemiologická situácia na Slovensku lepšia ako napríklad v susednom Česku, je podľa Hrabka zjavné, že sa budeme vracať k niektorým z opatrení, ktoré pomohli nákazu eliminovať na jar.

"Ale ak vláda potrebuje na riešenie situácie núdzový stav, znamená to, že v lete zanedbala prípravu na jesennú vlnu koronavírusu," upozornil.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň potvrdil, že ak by sa ktokoľvek z oprávnených osôb obrátil pre núdzový stav na Ústavný súd, ten má na rozhodovanie skrátené lehoty.

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Návrhy na kandidátov možno podávať do 9. októbra.

"Neočakávam situáciu, aká nastala pri voľbe pána Čentéša v minulosti," pripomenul Hrabko udalosti súvisiace s voľbou generálneho prokurátora počas vlády Ivety Radičovej.

"Dnes je vládna koalícia úplne iná ako vtedy. A vtedy to bola tajná voľba, aj keď si, samozrejme, niektorí poslanci fotili hlasovacie lístky. Myslím si, že generálny prokurátor bude zvolený, aj keď isté komplikácie, samozrejme, môžu byť," odhadol Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

"Voľba bude verejná a bude aj verejné vypočutie, ale na konci dňa musí byť politická dohoda vládnej koalície. A koalícia by túto politickú dohodu mala predkonzultovať aj s pani prezidentkou Čaputovou. Lebo ona bude tá, ktorá potom rozhodne o vymenovaní. S tým dôvetkom, že nesmie konať svojvoľne, ale na to si dá určite pozor," zhrnul.

Interrupčnú novelu preložili na nasledujúcu schôdzu parlamentu po tom, ako sa opakovane nenašlo v pléne dostatok poslancov na rokovanie.

"Ukazuje sa, že vo vládnej koalícii sú spory o podobe tohto zákona, či je vôbec potrebný alebo či má prejsť taký alebo onaký pozmeňujúci návrh. Jednoducho, vládna koalícia nie je dohodnutá, a tak to aj vyzerá," reagoval Hrabko.

"Hlasovania k tomuto zákonu boli úplne v réžii strany Kotleba - ĽSNS, ktorí sa s vládnou koalíciou hrali ako mačka s myšou. Vládna koalícia nie je dohodnutá. Bola to taktická hra kotlebovcov a pre vládnu koalíciu výstraha do budúcnosti, ako to bude vyzerať, ak si neuvedomí, že moc má v rukách držať ona," uzavrel Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Učiteľ prestížnej Eton College kritizoval radikálny feminizmus. Prednášku nestiahol, tak ho vyhodili

Študenti sa za profesora postavili. Jeho prepustenie vnímajú ako narušenie slobodného myslenia na akademickej pôde. Nebol by to však prvý profesor, ktorého akademickom svete západu prepustia pre iný názor.

Eton College.
Európska únia

Morawiecki a Orbán sa opäť stretli, aby pred samitom pripravili spoločnú stratégiu ohľadne rozpočtu

Varšava a Budapešť hrozia EÚ, že budú vetovať budúci sedemročný rozpočet únie, ak bude obsahovať podmienku právneho štátu. Merkelová vie, že dohoda sa bude rodiť ťažko.

Poľský aj maďarský premiér očakávajú od Únie ústupky.
Slovensko

Gröhling poslal členom krízového štábu plán na návrat žiakov do škôl

Ústredný krízový štáb však zrušili, zasadať bude zajtra. Každým dňom odkladu sa znižuje šanca na návrat detí do škôl do Vianoc, uviedol minister.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Zahraničie

Irán tvrdí, že jeho vedca zabil Izrael na diaľku pomocou elektronického zariadenia

Zabitý expert bol považovaný za architekta iránskeho jadrového programu. Západné tajné služby tvrdili, že viedol utajovaný program vývoja jadrových zbraní, ktorý bol zastavený v roku 2003.

Miesto atentátu na jadrového vedca.